Krāslavas novada pensionāru biedrība par vienu no savas darbības galvenajiem uzdevumiem deklarējusi vientuļo pensionāru apzināšanu un palīdzības sniegšanu šai iedzīvotāju grupai. Šiem cilvēkiem ir nepieciešama ne tikai materiālā palīdzība, viņi cieš uzmanības un saskarsmes trūkuma dēļ.
Tas bija viens no primārajiem jautājumiem, kuru ikvienā no septiņām pilsētas mikrorajonos notikušajām sapulcēm aktualizēja pensionāru biedrības priekšsēdētājs Edmunds Gekišs. Tomēr vientuļu vecākā gadagājuma cilvēku apzināšana nebija vienīgais mērķis, kā dēļ tika rīkotas šīs sapulces, kurās, kā izrādās, varēja piedalīties ikviens pilsētnieks, nevis tikai pensionāri. Katrā sapulcē pilsētas iedzīvotājiem bija radīta iespēja uzdot jautājumus un izteikt savus priekšlikumus novada domes vadībai, uzzināt par projektiem un pašvaldības plāniem, noskatīties kultūras biedrību koncertprogrammu. Savukārt pensionāru biedrības valdes locekļi piedāvāja klātesošajiem aizpildīt aptaujas lapas ar mērķi iegūt vērtīgu informāciju, kas palīdzēs plānot biedrības darbu.
Aptaujas lapas aizpildīja tikai 32 respondenti — negaidīti zema aktivitāte. Visticamākais izskaidrojums tam ir aptaujas lapā ietvertie jautājumi: pensionāriem tika prasīts norādīt vārdu, uzvārdu, dzimšanas datus, adresi un tālruņa numuru. Tika lūgts norādīt, kādu pensiju saņem (vecuma, izdienas, invaliditātes, represētā), kādi ir ienākuma avoti latos (pensija, alga un pensija, pabalsts), vai ir saimniecība, personīgā māja, dzīvoklis ar vai bez ērtībām, apkure centrālā vai krāsns? Protams, ka tik personisku informāciju, kā personas dati un ienākumi, cilvēki labprātāk paturēs noslēpumā nekā izpaudīs, turklāt vēl rakstiskā veidā, aizpildot anketu.
Pārējie jautājumi gan bija pavisam ikdienišķi: ar ko jūs nodarbojieties brīvajā laikā; vai vēlētos iesaistīties kādā pensionāru pašdarbības pulciņā, ko (koncertus, teātra izrādes, muzejus u.tml.) jūs vēlētos apmeklēt; vai brauktu ekskursijā; kādā jautājumā gribētu saņemt speciālista konsultāciju; kāda sociālā palīdzība ir nepieciešama, kā arī bija jāizsaka savi priekšlikumi pensionāru biedrības darba pilnveidošanai.
Šīs aptaujas respondenti labprāt gribētu apmeklēt dažādus koncertus un teātra izrādes, tikai dažus ieinteresēja iespēja apmeklēt muzejus un izstādes. Daži gatavi doties arī kādā ekskursijā. Visvairāk pensionārus interesē Latvijas vēsturiskās vietas, senas pilis, dievnami, svētvietas. Pensionāriem ļoti patīk atpūtas vakari, kā arī tikšanās ar interesantām un radošām personībām. Vēlēšanos piedalīties interešu pulciņos izteica tikai daži. Brīvo laiku pensionāri pavada ļoti dažādi, bet visvairāk ir tādu, kas lasa grāmatas, avīzes, žurnālus, dažs nodarbojas pat ar floristiku, bet cits raksta “..elpoju svaigu gaisu”. Kas attiecas uz speciālistu konsultācijām, tad tās pensionāri vēlas saņemt visdažādākās sfērās, tomēr visvairāk vecos ļaudis interesē medicīnisko pakalpojumu sniegšana.
Kāda sociālā palīdzība ir nepieciešama pensionāriem? Izrādās, lielākā aptaujāto daļa vēlas ārstēšanās izdevumu apmaksu un zāļu piegādi. Aktuāla problēma ir arī zobu protezēšana. Daži vēlētos ārstēties sanatorijā, daži vēlētos tādu pakalpojumu kā apģērbu un apavu piegāde, komunālo pakalpojumu apmaksa un mājas uzkopšana.
Priekšlikumi pensionāru biedrības darba pilnveidošanai respondentu atbildēs faktiski nav atrodami, izņemot lūgumu izglītot pensionārus mūsdienu dzīves jautājumos. Toties vairāki respondenti lūdza rast iespēju apmaksāt no sociālā dienesta vai novada domes budžeta pensionāru biedrības priekšsēdētāja Edmunda Gekiša darbu. Starp citu, dažās anketās ir izteikta prasība ieviest pilsētā autobusu satiksmi. Anketās ir izteikts novēlējums pensionāru biedrībai apciemot vientuļos pensionārus biežāk, kā arī turpināt iesākto tradīciju — rīkot dažādu organizāciju bijušo darbinieku tikšanās pasākumus. Daudzās anketās ir pateicības vārdi par biedrības darbu.
Juris ROGA