Apstiprinājums savai varēšanai

Pateicoties Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas (LCĪVSO) SUSTENTO uzaicinājumam un Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta finansiālajam atbalstam, Rīgā no š. g. 9. līdz 13. oktobrim mums — praktikantiem no Ludzas, Dagdas un Preiļiem — bija iespējams mācīties nevalstisko organizāciju ikdienas darbu.

Šajās piecās dienās iepazināmies ar LCĪVSO SUSTENTO pārvaldes struktūru un darbības principiem. Bija iespēja gūt ieskatu SUSTENTO dalīborganizāciju ikdienas darbā, apmeklējot Latvijas Sieviešu Invalīdu asociāciju “Aspazija”, Latvijas Neredzīgo biedrību un Salaspils Invalīdu biedrību. Uzzinājām atbalsta “Līdzīgs līdzīgam” pamatprincipus gan SUSTENTO izveidotajā Atbalsta centrā, gan apmeklējot atbalsta grupu pacientiem ar psihiskās veselības traucējumiem un to piederīgajiem “Gaismas stars”.

SUSTENTO sniedza mums arī ieskatu finanšu piesaistē un organizācijas, kā arī projektu lietvedībā.

Prakses beidzamajā dienā notika vienošanās Īpašu uzdevumu ministra lietās sekretariātā, kur uzzinājām par aktivitātēm lauku NVO atbalstam, kas veicina sociālo integrāciju un pilsoniskas sabiedrības attīstību.

Arī mūsu ceļš uz Rīgu iesākās tikai tad, kad bijām piedalījušies šī gada vasarā SUSTENTO organizētajās konferencēs un semināros Ludzā, Krāslavā, Preiļos, kad paši sapratām, ka tikai mūsu spēkos ir mainīt līdzcilvēku attieksmi pret tiem, kam ir invaliditāte. Sapratām, ka būt par pilsoni savā valstī nozīmē pašam uzņemties atbildību par notiekošo savā pagastā un tuvākajā apkārtnē.

Rīgā SUSTENTO prakses laikā, pirmkārt, jau paši savstarpēji iepazināmies, jo mums ir vienam no otra ko pamācīties. Mārīte Zariņa ar saviem domubiedriem Dagdā jau ir izveidojusi jaunu nevalstisku organizāciju “Nema” cilvēkiem ar invaliditāti. Un viņai ar Arni Cimoško, tāpat kā Allai Muškinai no Ludzas jau ir pirmā pieredze, kā iesākt šādu organizatorisko darbu. Savukārt Elita Sparāne un Egils Veigurs, kas tikai biedrību vēl dibinās, šo uzdevumu jau veiks, zinot, ka turpat Latgalē, kaimiņu rajonos, viņiem ir kolēģi. Otrkārt, un laikam jau tas ir vislielākais ieguvums, mums radās pārliecība, ka savai darbībai varēsim saņemt jebkurā brīdī atbalstu un padomu no SUSTENTO un šīs lielās apvienības atsaucīgajiem sadarbības organizāciju vadītājiem, pie kuriem bijām praktiskajās tikšanās reizēs un ar kuriem esam iepazinušies arī personiski. Tieši šie jauniegūtie kontakti un no jauna uzzinātais veidos ne tikai turpmāko sadarbību, bet gūtā pieredze dos spēku būt vēl atbildīgākiem un uzņēmīgākiem katram no mums pašam, izvirzot savus NVO darbības uzdevumus un tos praktiski paveicot.

Dagdas invalīdu brālība “Nema”