Izkopsim aizaugušos izcirtumus!

Saskaņā ar LR MK 01.09.11. noteikumu Nr. 398 “Meža atjaunošanas noteikumi” 4.d. 10. punktu Valsts meža dienests no 1. jūlija līdz 1. oktobrim jebkura apsaimniekotāja mežā pārbaudīja meža atjaunošanas un atjaunoto mežaudžu (jaunaudžu) kopšanas kvalitāti. Līdz 1. oktobrim Valsts meža dienests pārbaudīja visas platības, kurām kārtējā gadā beidzas noteiktais atjaunošanas termiņš. Pēc meža īpašnieka vai tiesiskā valdītāja iesniegtās informācijas par meža atjaunošanu Valsts meža dienests pārbauda arī pārējās saņemtajā informācijā minētās platības.

Krāslavas virsmežniecībā obligātais apmežošanas fonds 2006.gadā pārējos mežos sastāda 1811,6 ha, tai skaitā 2006.gadā termiņu sasniegušās atjaunojamās platības sastāda 728,4 ha. Uz 1.oktobri tika atzītas par atjaunotām 463,2 ha, kā redzam, vēl joprojām šogad nav izpildītas meža atjaunošanas prasības, un īpašumos atrodas daudz termiņu pārsniegušu, neatjaunotu platību. Atjaunot mežu iespējams ne tikai to stādot (mākslīgi), bet arī kopjot dabiski atjaunojušos izcirtumus. Rudens ir vislabvēlīgākais laiks lapu koku izciršanai, jo šajā laikā tie dos vismazāk atvašu, egļu audzes vismazāk cietīs no saules ietekmes (saules apdegumiem). Parasti izcirtumi ir sekmīgi atjaunojušies paši, t.i., dabiski. Lai šādu platību varētu atzīt par atjaunotu, nepieciešams ieguldīt mazliet sava darba. Pārsvarā šādos dabiski aizaugušos izcirtumos ir jāveic koku retināšana, to var veikt gan ar roku darbarīkiem (cirvi, mācēti vai raukli), gan ar krūmgriezi. Var vienkārši tikai aizlauzt neperspektīvos kociņus, atstājot kociņus ar taisniem stumbriem, ar vienu galotni, tieviem zariem, bez koksnes vainām. Vidējais attālums starp atstātajiem kociņiem 2m,augstākai audzei ir l,5-l,8 m.

Meža īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem ir jāatceras, ka viņu pienākums ir atjaunot mežu noteiktajos meža atjaunošanas termiņos un kvalitātē. Laika apstākļi šogad pagaidām ir labvēlīgi, lai varētu vēl izkopt aizaugušos izcirtumus, ja audze ir atzīta par atjaunotu meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs saņem nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi uz šo platību. To-ties, ja izcirtums nav atzīts par atjaunotu, tad īpaši jāatceras, ka pēc grozījumu veikšanas Meža likuma 21. panta 1. punkta (redakcija, kas tagad paredz mežaudzes atjaunošanas termiņu skaitīt, neieskaitot ciršanas gadu), meža īpašnieka vai tiesiskā valdītāja pienākuma atjaunot mežaudz līdz 2005. gada 31. decembrim izpilde netiek atcelta, bet gan pagarināta līdz nākamā gada, t.i., šī gada 31. decembrim. Tomēr, ja pienākums atjaunot mežaudzi netiek izpildīts 2006.gada laikā, sākot ar 2007. gada 1. janvāri, pārkāpējam tiek piemērota administratīvā atbildība — saskaņā ar LAPK 68.p.l.d. naudas sods no 50 līdz 500 latiem.

Konsultācijas iespējams saņemt mežniecībās, kuras pārraudzībā atrodas meža īpašums, vai arī zvanīt pa kontakttālruni — 26495269 — mežkopības inženierim.

O. LEIKUMA, inženieris mežkopības un meža aizsardzības jautājumos