Kāpēc mēs braucām uz Balviem?

Mūsu aktīvs 19. septembrī devās uz Latvijas ziemeļiem. Kā parasti pieredzes apmaiņas kārtībā. Tur gaidīja ne tikai mūs, krāslaviešus, bet arī viesus no Viļakas. Biedrība tur nodibināta tikai šovasar, tāpēc darbā ar pensionāriem viņi ir jauniesācēji.

Balvu biedrība strādā sociālā servisa mājā. Trīsstāvu ēka (bijusī celtnieku kopmītne), kurā nesen tika veikts eiroremonts, izskatās lepni. Tur atrodas sociālās palīdzības, pensionāru un invalīdu sociālās apkalpošanas, palīdzības mājās sektors, rehabilitācijas sektors, kur notiek ārstnieciskā vingrošana, bērnu masāža un ārstnieciskās procedūras, ģimenes aizsardzības centrs ar psiholoģisku palīdzību personības un sociālās aktivitātes attīstībā.

Balvi ir neliela pilsēta ar 7000 - 8000 iedzīvotāju. No tiem 2500 ir pensionāri. Viļakā ir 500 pensionāru. Intereses un vaļasprieki ziemeļniekiem nedaudz atšķiras no mūsējiem. Galvenais sabiedrības lolojums ir rokdarbnieku kolektīvs “Mežģis”, kuram nu jau 10 ga-du. Tas apvieno 14 cilvēkus, biedra nauda — 0,20 latu. Divas reizes mēnesī kolektīva dalībnieki pulcējas kopā un risina svarīgus jautājumus. Galvenais darbs notiek mājās. Reizi gadā tiek organizētas darbu izstādes, kolektīva biedri piedalās vietējos, kā arī citās pilsētās organizētajos pasākumos. Šogad kolektīvs saņēma pasūtījumu noadīt NATO sammitam cimdus un zeķes ar ornamentiem, kas raksturīgi visiem Latvijas reģioniem. Pavisam pasūtīts 700 pāru, viena pāra cena — 5 lati. Tas, piekrītiet, ir būtisks papildinājums pensijai. Noslēgts līgums ar Lauku sieviešu apvienību, kura pērk gatavos meistaru darinājumus: tamborējumus, adījumus, izšuvumus utt.

Balvos darbojas senioru koris “Pīlādzis” no 30 cilvēkiem, sieviešu ansamblis “Pārdomu vējš”, dejotāju ansam-blis. Uz Ziemassvētkiem kultūras nams organizē pensionāriem lielu balli. Biedrības padome regulāri rīko pensionāru sapulces, kurās piedalās iestāžu vadītāji, ārsti, sociālie darbinieki, ministri, deputāti. Šī gada oktobrī plānots biedrības priekšsēdētāja brauciens uz Vāciju, pēc tam uz Briseli, kur notiks apspriede par tēmu “Nabadzības likvidēšana pensionāru un jauniešu vidū”.

Balvu pensionāru biedrība, starp citu, tāpat kā mūsējā, strādā ar sponsoriem (bez tiem taču iztikt nevar!). Pašvaldība palīdz galvenokārt ar transportu.

Tikšanās nobeigumā mums parādīja pilsētu. Te patiešām bija uz ko paskatīties! Pilsētas domes divstāvu ēkā, kurā atrodas arī dzimtsarakstu nodaļa, griesti ir ar neparastu rakstu. Laulību reģistrācijas zālē pie sienas liels panno, kas izpildīts bārkstu tehnikā (tas ir vietējo meistaru darbs). Kultūras namā arī ir divi stāvi, nesen te veikts pamatīgs remonts. Baltā zāle, dzeltenā, rozā... Lūk, jums arī provinces pilsētiņa! Atsevišķi gribas pateikt par vietējo iedzīvotāju attieksmi pret varasvīriem, pret savu pilsētu. Lūk, piemēram, tradicionālo pasākumu saraksts:

janvārī — mazuļu apsveikšana, kuri dzimuši pagājušajā gadā; aprīlī-maijā — Muzeju un mākslas dienas; jūnijā — Pilsētas dienas (ielu svētki); tradicionāli katru gadu vasaras pirmajā mēnesī notiek kādas ielas svētki. Visas iestādes un mājas šajā ielā tiek rotātas, iedzīvotāji izdomā dažādus pasākumus, rotaļas, dāvanas; jūlijā — kamermūzikas festivāls utt.

Starp citu, visas ielas šajā pilsētā ir sakoptas, ļoti daudz puķu. Balvu iedzīvotāju tikšanās vieta ir pilsētas parkā pie pulksteņa. Vēl te ir strūklaka “Ūdensroze”, kas sevišķi skaista naktī, kad tiek ieslēgts pagaismojums. Parkā “Lāča dārzs” uzmanību saista lieli laukakmeņi, kas atgādina lāčus. Pilsētas parks vilina ar ēnainām alejām un mīlas tiltiņu; Vecajā parkā ir iespēja pasēdēt pie klusa ezera; Jauniešu parkā var apskatīt Bolupi un Pērkonu ezeru. Visi atpūtas stūrīši skaisti labiekārtoti.

Kārtējo reizi mēs pateicamies novada domei par piešķirto transportu.

Gaļina RUSTAMOVA