Pensionāri pieprasa nodrošināt naktsmieru

Piektdien, 22. septembrī, Krāslavas mūzikas skolā notika pilsētas pensionāru biedrības rīkotā tikšanās šī mikrorajona vecajiem ļaudīm ar novada domes vadību un speciālistiem. Šis jau ir sestais šāda veida pasākums, līdz gada beigām jānotiek vēl vienam, līdz ar to būs aptverta visa pilsēta.

Šoreiz ar pensionāriem tikās novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks un novada domes sociālā dienesta vadītāja Vaira Cauņa. Kā par brīnumu šī mikrorajona pensionāri izrādījās visneaktīvākie - salīdzinājumā ar iepriekšējiem pasākumiem, šajā piedalījās vismazāk cilvēku. Laikam visi iepriekšējie deputātu sasaukumi strādājuši tā, ka iedzīvotāji vairs vienkārši nevienam netic.

Veikums

Upenieka kungs tikšanos atklāja ar darbu uzskaitījumu: rit ēdnīcas remonts pamatskolā; turpinās pirmsskolas izglītības iestādes “Pīlādzītis” un Varavīksnes vidusskolas siltināšanas darbi, kas dos ekonomiju un telpās būs ievērojami siltāk; sadabūti līdzekļi, un visi vecie logi bērnudārzā “Pienenīte” tiks nomainīti pret jauniem, lai gan tamdēļ ir jāpiecieš neērtības - grupas “ceļo” no telpas uz telpu; tiek mainīta maģistrālā siltumtrase 460 metrus garā posmā no Persteņa ezera līdz Rēzeknes ielai, kur tagad notiek lieli rakšanas darbi un mikrorajona iedzīvotāji nesaņem karsto ūdeni; virzās uz priekšu jautājums par sporta zāli pie ģimnāzijas - šogad tiks ierīkotas nepieciešamās inženierkomunikācijas.

Nākotnes plāni

Parakstīti dokumenti par jaunas katlu mājas būvi 1,8 miljonu latu apjomā. Šis, pēc domes priekšsēdētāja sacītā, esot liels un sarežģīts objekts, kura izbūvēšanai liela daļa līdzekļu tiks saņemta, pateicoties Eiropas projektiem. Pašvaldība pastiprināti strādā arī siltumtrašu jautājumā, kuru pilnīga nomaiņa dotu daudz lielāku efektu nekā jauna katlu māja. To pilsētu pašvaldības, kas nomainīja siltumtrases, ekonomiju rēķina 50% apmērā. Arī mūsu novada dome ir iesniegusi attiecīgu projektu.

G. Upenieks: “Ja kāds runā, ka pie mums ir visdārgākā apkure, tad es apgalvoju - tas tā nav. Pie mums apkure ir daudz lētāka nekā Daugavpilī, ar kuru tradicionāli salīdzina Krāslavu. Daugavpilī kopš šī gada sākuma iedzīvotāji maksāja 66 santīmus par kvadrātmetru, mēs tikai šajā sezonā plānojam noteikt 57-58 santīmus par kvadrātmetru. Bet Daugavpilī no jaunā gada apkure maksās 80 santīmus par kvadrātmetru. Veiksmīgi turpinot darbu pie jaunās katlu mājas būvniecības un siltumtrašu nomaiņas, mēs vismaz noturēsim tarifus - tie strauji neaugs.
Posms no Persteņa ezera līdz Rēzeknes ielai ir pirmais, kurā izmantotas jaunās siltinātās un sertificētās caurules. Visi jautā, kāpēc 30 metru garumā trasē tomēr paliks virszemes posms? Tur apakšā ir ļoti sarežģītas komunikācijas.”

Turpinājumā G. Upenieks atbildēja uz pensionāru jautājumiem.

- Kad būs karstais ūdens mikrorajona iedzīvotājiem?

- Tā ir maģistrālā siltumtrase, kur ir daudz problēmu. Pēc konfigurācijas šīs ir pats sarežģītākais posms Krāslavā. Tikko biju objektā - cilvēki strādā visu gaismas dienu. Maģistrālā posma nomaiņu veic SIA “Nordserviss”. Saskaņā ar līgumu, kas noslēgts ar domi, darbi jāpabeidz 20. oktobrī. Lai viss ritētu ātrāk, ir piesaistīta arī firma “Leven”. Firmas cenšas, domāju, pēc divām nedēļām viss būs kārtībā - oktobra sākumā karstais ūdens būs.

- Vai siltumtrases caurules atkal liks dzelzsbetona kārbās?

- Nē, tas vairs nav nepieciešams, jo siltinātājs tajās ir presētā veidā. Pirmo reizi Krāslavā tiek izmantotas tik liela diametra rūpnieciski izolētas caurules, kuras pēc sametināšanas ir arī jāpārbauda zem spiediena. Trase tiek rekonstruēta, iztaisnojot to un samazinot kopgarumu. Jaunā vairs neies apkārt visam mikrorajonam un atpakaļ uz PII “Pienenīte”. Bērnudārzā tiks uzstādīts siltummezgls, iestāde tiks pieslēgta tieši maģistrālajam tīklam.

- Ko nozīmē jauna katlu māja? Pilnīga viss jauns?

- Nē. Nebūtu problēmu, ja nebūtu turboģeneratora. No otras puses tas ir pluss - peļņas nav, bet kredītu apmaksā. Ja gribam arī turpmāk pārdot elektrību, katla darbības lietderības koeficientam jābūt vismaz 85%, tikai tad “Latvenergo” no mums pirks elektrību. Jaunajā katlu mājā paredzēti divi katli: ar 3 megavatu jaudu vasaras periodam un 15 megavatu jaudu ziemai.

Šodienas situācijā labāk būtu izvēlēties būvēt jaunu siltumtrasi, bet tādas izvēles iespējas mums nav. Ar vecajiem šķeldas katliem aukstākajās dienās apkuri nodrošināt nevaram, bet Eiropas mazuts maksā 480 latu par tonnu. Tāda apkure izrādītos ārkārtīgi dārga. Vecie katli netiks izjaukti, bet paliks avārijas gadījumam. Šodien pat kosmiskie kuģi avarē, kas simtkārt pārbaudīti un droši.

- Kad beidzot kāds normāli saremontēs pagalmu Rīgas ielā 109. Trīsdesmit gadu laikā te neviens neko nav darījis. Vismaz granti atvestu pietiekamā daudzumā. SIA “Dova” smagā automašīna visu izdangājusi...

- Paskatīsimies, kas par problēmu un izdarīsim. Bet pateikšu godīgi, ka mūs neapmierina dažu pašvaldības struktūru darbs, tālab tiks veikta nopietna reorganizācija. Cilvēkiem ir jāstrādā atbildīgi, nevis tikai jāskaitās, ka ir darbā.

- Šogad būs vēl kādi jauni trotuāri, vai ieplānoto apjomu jau esat pabeiguši?

- Esam pabeiguši, šogad jaunu trotuāru nebūs. Mums divus gadus bija jāmaksā parāds, tāpēc neko daudz nevarējām atļauties. Pat no budžeta iedalījām 35000 latu pilsētas ielām un ceļiem. Nākamgad būs vairāk naudas, bet darbus traucē nepabeigtais kanalizācijas un ūdensvada projekts. Jau tad, kad strādāju rajona padomē, Miesnieku ielas problēma bija apnikusi līdz kaklam, bet neesam tik bagāti, lai salabotu un pēc tam uzraktu. Nākamgad plānojam jaunu trotuāru no centra uz Aronsona rajonu vismaz pa vienu ielas pusi. Ir jautājums par trotuāru no centra uz poliklīniku, kurp staigā daudz cilvēku, bet par to tiek rakstīts projekts - šāds risinājums mums būs finansiāli izdevīgāks, lai arī ilgāk jāgaida.

- Ūdenskritums pilsētas centrā pie atjaunotā tilta vairs nav ūdenskritums - ūdens tek zem akmeņiem. Kad beidzot sataisīsiet tā, lai ūdens tek pareizi - virs akmeņiem. Dome blakus, noteikti staigājat garām un redzat.

- Acīmredzot ne visi staigā, daži brauc pa pilsētu. Šo problēmu zinu, esmu pierakstījis. Tiks sakārtots, jo citādi ūdens tur visu izjauks.

- Viss lietus ūdens no vecās poliklīnikas un mājas Rīgas ielā 99 tek uz māju Rīgas ielā 97, jo ūdens noteces kanalizācija uzbūvēta slikti un noteces vietas izveidotas reti. Pašam vajadzēja nodarboties ar betonēšanas darbiem, lai izglābtu māju. Par dārzu pat nerunāju - viss izaudzētais Daugavā. Lieciet tomēr izlabot!

Otra lieta - mēs domei esam cilvēki vai nē? Mēs varam brīvdienās mierīgi gulēt vai nē? Bija lēmums - diskotēkas līdz plkst. 2 naktī. Bet kas reāli notiek? Kafejnīcu apmeklētāji pie māju logiem noskaidro attiecības, kas beidzas ar kautiņiem un nažu vicināšanu. Naktī sit ar kulakiem logā - grieziet viņiem puķītes. Pārīši uz palodzēm nodarbojas ar seksu. Policija sēž pie sevis iestādē - nulle uzmanības. Cilvēkus šeit sit tā, ka rītā jāslauka asins peļķes. Iedzīvotājiem malka apčurāta, ar fekālijām apgānīta, žogi arī. No rīta dodies uz autobusu - visur stikla lauskas, jauni apavi uzreiz sagriezti. Vai kafejnīcai “Todes” un pārējām izklaides iestādēm rakstīti citi likumi? Kad būs kārtība? Mūs nomocījušas bezmiega naktis, gribam normāli atpūsties.

- Kādreiz dome varēja kafejnīcām noteikt darba laiku, bet tagad tādu tiesību mums nav. Bijām sarunu līmenī vienojušies, ka kafejnīcas strādās līdz plkst. 2, bet tad jaunatne cēla pretenzijas: “Kā mums atpūsties un izklaidēties pēc plkst. 2 naktī? Ar kafejnīcām mums ir problēma, mēs meklējam risinājumu, bet detaļās to neatklāšu. Diemžēl arī ar policiju mums ir problēma šajā darbā, bet, domāju, ar viņiem atradīsim kopīgu valodu.

- Pie kafejnīcas durvīm smēķē, tāpēc tās visu laiku vaļā un mūzika skan tik skaļi, ka ausis sāp...

- Es gribu jums pajautāt - kur ir jūsu kaimiņi un bērnu vecāki, kas laiž tur savus bērnus? Ne visi, bet viena liela daļa domā, ka mums jānodarbojas ar viņu bērnu audzināšanu. Lai cik dīvaini tas skan, vislielākās problēmas ir ar meitenēm. Domei jāuztur municipālā policija, kura dežūrē brīvdienās un naktīs, bet par to cilvēkiem jāmaksā papildus. Atgādināšu, likums vispār neparedz, ka mums tāda policija būtu jāuztur, šo naudu mēs varētu izlietot citām vajadzībām. Tagad plānojam parādīt televīzijā Krāslavas nakts dzīvi.

Ir vēl viena bēda - jūs runājat, bet mums nav pietiekami sūdzību. Saprotu, ka ir bail, bet šodien oponenti man saka: “Upeniek, pats izdomāji šo problēmu!”

- Kad remontēsiet Raiņa ielā 4, kur viss pagrabs sagrauts. Agrāk te bija veļas mazgātava, tā viss palicis. Trotuārs, pagalms vienās bedrēs, vakarā nevar paiet, jo arī apgaismojums nedeg. Domes avīzē bija rakstīts, ka remonts būs 2008. gadā, bet mūsu mājā taču dzīvo invalīdi.

- Šodien atbildēt nevaru, jānoskaidro, kas par lietu.

Kas attiecas uz apgaismojumu, ar 1. janvāri būs lielas pārmaiņas, jo vecais līgums ar “Latvenergo” mums beidzas. Lampiņas degs, bet visu darīsim paši. Brīvības ielu plānojam apgaismot ar ekonomiskām spuldzēm. Gribam pārliecināties, ko tās mums dos. Lai spuldzes nomainītu visā pilsētā, nepieciešami 50000 latu. Palielinām štatu, jo vajadzīgi elektriķi, arī tehnisko daļu vajag nodrošināt. Gribam pamainīt pieslēguma sistēmu Lāčplēša ielas un katoļu baznīcas rajonā - ir vietas, kur vajag labāk apgaismot, bet ir vietas, kur pietiek ar mazāku gaismu. Diemžēl pašreizējais slēgums ir tāds, ka visur apgaismo vienādi daudz vai maz.

- Kāpēc pilsētā nenotiek lauksaimniecības produkcijas gadatirgus. Gribam pirkt to, ko zemnieki paši izaudzējuši, ko tautas daiļamata meistari sataisījuši, nevis lupatas.

- Mēs centīsimies tādu tirgu izveidot Āronsona ielas rajonā.

Noslēgumā Upenieka kungs lūdza iedzīvotāju atbalstu - lai viņi pasaka priekšā trūkumus, sniedz citu informāciju, kas ļautu operatīvāk risināt problēmas.

Viens jautājums

Novada domes sociālā dienesta vadītājai Vairai Cauņai faktiski tika uzdots viens vienīgs jautājums - par medikamentu apmaksu pensionāriem. Līdz 1. oktobrim no paaudžu solidaritātes fonda līdzekļiem trūcīgām personām, invalīdiem un pensionāriem, kuru ienākumi nepārsniedz 90 latus mēnesī, izmaksās 15 latu pabalstu, pēc 1. oktobra pabalsts būs 20 latu, to varēs saņemt tie, kuru ienākumi būs līdz 100 latiem. Lai naudu saņemtu, obligāti jāiesniedz ģimenes ārsta izrakstītās receptes kopija un čeks, kurā ir zāļu nosaukums vai receptes numurs. Ja cilvēks nav zinājis par šo iespēju, tālab nav saņēmis 15 latus par zālēm, viņš varēs saņemt to, ja viņa pensija līdz 1. oktobrim nebija lielāka par 90 latiem. Naudu var saņemt arī pa daļām, ja recepte ir par mazāku summu.

Juris ROGA