Uzticības pakāpe
Pēdējā laikā vizīte pie psihologa vairs nebiedē, nedara cilvēku piesardzīgu, taču līdztekus tam netiek popularizēta un reklamēta. Kāpēc? Vienkārši tāpēc, ka, nokļuvis grūtā dzīves situācijā, cilvēks, vēršoties pie kāda pēc palīdzības, grib, maigi sakot, ātrāk aizmirst to, kurš viņam šo palīdzību sniedza... Tāpēc mēs labprāt lepojamies ar saviem zobārstiem, frizieriem, fitnesa klubiem... Taču par psihologiem, ja arī nākas izmantot viņu palīdzību, mēs uzskatām par labāku klusēt.
Tas viss, protams, ir individuāli. Piemēram, nesen man bija tāds gadījums. Es atnācu uz tikšanos ar kādu kungu, bet viņš vēl nebija beidzis savu iepriekšējo sarunu un iepazīstināja mani ar sarunbiedru: “Iepazīstieties, Irina, psiholoģe, iedošu telefona numuru, ja kaut kas.” Ar takta un humora izjūtu tam kungam viss ir kārtībā.
Ko darīt tādā gadījumā, ja vizīte pie psihologa atstāja negatīvas atmiņas vai, kas ir vēl sliktāk, nepatīkamas sekas?
Sāksim ar to, ka psihologs vispirms ir cilvēks ar savu vērtību sistēmu un noteiktu motivāciju profesijas izvēlē. Pēc tam jau profesionālis, protams, ne tikai ar diplomu, jo psihologa konsultācija prasa papildu mācības.
Kaut reizi dzīvē jums ieveidoja matus ne tā, kā jums gribējās, vai pārdeva ne visai svaigu preci. Bija tā? Vai tad pēc tam jūs pārstājāt griezt matus vai apmeklēt veikalus? Jūs vienkārši izvēlaties salonus un veikalus. Vēl rūpīgāk jāizvēlas psihologs konsultants.
Kas vispār ir psihologa konsultācijas?
Psihologa konsultācija ir relatīvi jauna psiholoģiskās prakses nozare, kas atdalījusies no psihoterapijas. Šī profesija radusies, atbildot uz to cilvēku vajadzību, kuriem nav klīnisko noviržu, kuri tomēr meklē psiholoģisku palīdzību.
Kam var palīdzēt psihologs konsultants?
Psihologa konsultācijas ir domātas klīniski veseliem cilvēkiem. Tie ir normāli cilvēki, kuriem ikdienas dzīvē radušās psiholoģiska rakstura grūtības un problēmas, kuriem ir sūdzības par neirotiska rakstura veselības stāvokli, kā arī cilvēki, kuri jūtas labi, taču nosprauž sev mērķi attīstīt tālāk personību.
Psihologa konsultācijas procesā risināmo problēmu spektrs ir patiešām plašs:
— grūtības darbā (neapmierinātība ar darbu, konflikti ar kolēģiem un vadītājiem, atlaišanas iespējas, jauna darba meklējumu problēmas);
— nesakārtota personīgā dzīve un nesaskaņas ģimenē;
— internacionālo ģimeņu problēmas;
— problēmas vecāku un bērnu attiecībās;
— pārliecības par sevi un pašcieņas trūkums;
— svārstības lēmumu pieņemšanā;
— grūtības attiecību ar citiem cilvēkiem veidošanā un uzturēšanā.
Kā arī daudz kas cits, jo stingri iezīmētu robežu nav, viss ir atkarīgs no psihologa konsultanta specializācijas. Parasti psihologi sūta pie citiem speciālistiem, ja paši nespecializējas šajā nozarē.
Psihologa godīguma pamats ir “psihologa goda kodekss”. Tā ievērošana ir atkarīga no konkrēta cilvēka, darba veicēja, vērtību sistēmas.
Ir daži galvenie momenti, kuru zināšana palīdzēs jums, apmeklējot psihologus:
1. Visiem ierakstiem, kurus izdara psihologs konsultēšanas laikā, jābūt apzīmētiem tikai ar jūsu iniciāļiem (var būt tikai ar vārdu), vecumu, dzimumu un datumu.
2. Visus zīmējumus, sīkus darbus utt., ko jūs veicāt ar noteiktu mērķi, jums ir tiesības ņemt līdzi.
3. Psihologs var palūgt jūs izmantot jūsu zīmējumus (vai kādu sīku darbu), lai paaugstinātu savu kvalifikāciju, kā arī izmantot jūsu gadījumu publikācijās. Jums ir tiesības atteikt. Tikai atcerieties: jo vairāk pie mums ir izglītotu speciālistu, jo labāk mums visiem. Tāpēc ievērojiet, ka, ja, izņemot dzimumu, vecumu un datumu, jūsu materiālos, nekā nav, tad piekrītiet. Psihologs ar jūsu palīdzību paaugstinās savu zināšanu līmeni un izrādīsies noderīgāks jums pašam!
Ir labs definējums “speciāli apmācīti cilvēki”. Tad, lūk, speciāli apmācīti cilvēki jūs apkalpo kafejnīcā, šuj jums mēteli un kostīmu... Bet vēl speciāli apmācīti cilvēki gādā par jūsu dvēseles mieru, ja jūs pie viņiem, tāpat kā pie visiem iepriekš minētajiem, gribēsiet vērsties.
Irina JAPIŅA