Beidzas vasara. Lietus lāses čabina pa palodzi, it kā ieskaņojot steidzīgos rudens soļus, kas nomaina skaisto vasaru. Skolās valda rosme. Kāds būs nākamais gads? Kā beidzās iepriekšējais? Sekojot vecajai parunai par to, ka cāļus skaita rudenī, skolās plāno nākamo gadu, balstoties uz iepriekšējā gada veikumu.
Augustā tika apkopoti projekta “Pa Varavīksnes tiltu uz sabiedrības integrāciju” rezultāti. Par šo projektu mūsu laikraksts stāstīja vairākkārt. Paveikts ļoti liels darbs. Kāds tad ir tā kopsavilkums?
Projektā piedalījās 120 skolēni no 3 skolām (ģimnāzijas, poļu skolas, Varavīksnes), triju skolu pedagogi, vecāki. Projekts turpinājās 45 nedēļas. 1388 mācību stundas klubā “SVAIK”, 28 dienas četrās nometnēs dalībnieki pilnveidoja latviešu valodas zināšanas, veidojot latviešu valodas vidi (80 no 120 projekta dalībniekiem mācās nacionālo mazākumtautību skolās). Realizējot projektu, dalībnieki paplašināja latviešu valodas izmantošanas nozares, gatavojās Latvijas pilsonības iegūšanas eksāmenam, organizēja un vadīja visdažādākos ārpusskolas pasākumus. Krāslavas novada iedzīvotāji pastāvīgi tika informēti par projekta gaitu, katru ceturksni iznāca Varavīksnes informatīvie biļeteni, kurus savās pastkastēs atrada visi novada iedzīvotāji. Viss projekts notika dažādos virzienos: “Mūsu kopējā vēsture”, “Mūsu kopējā kultūra”, “Mūsu kopējā valsts”. Bez žēlastības tika lauzti stereotipi starpnacionālo attiecību jomā, īstenotas dzīvē idejas un iniciatīvas, apgūta citu tautu kultūra... Raugoties uz saviem aktīvajiem un radošajiem bērniem, vecāki atrada daudz jauna un interesanta... Projekta gaitā integrācijas un latviešu valodas apguves sakarā tika aptaujāts vairāk nekā 800 novada iedzīvotāju. Vārdu sakot, projekts izdevās un deva labumu daudziem jo daudziem. Projektā pie reizes tika iesaistītas aizvien jaunas un jaunas organizācijas, uzņēmumi, cilvēki...
Fotoalbumos savākts daudz fotogrāfiju, kurās atainoti interesantākie projekta dzīves momenti. Projekta pārskats vien nespēj parādīt nedz paveiktā darba prieku, nedz bērnu smieklus, nedz arī dedzīgās diskusijas. Bet iespaidi, kas gūti daudzās ekskursijas, nav izsakāmi vārdos! Kādam nolūkam tas viss tiek darīts? Projekta galvenais mērķis ir īstu savas valsts pilsoņu audzināšana, kuri aktīvi piedalās sabiedriskajā dzīvē, zina Latvijas vēsturi un kultūru. Manuprāt, nekas nevar būt svarīgāks par to. Projekta realizācija ļāva visai būtiski pavirzīties uz priekšu galvenā mērķa sasniegšanā.
Projekta prezentācijā, kas notika 7. augustā, speciālas dāvanas saņēma visaktīvākie projekta dalībnieki (tie ir vairāki desmiti jauno cilvēku no visām skolām, kuri piedalījās projektā). Prezentācijas materiālu bija tik daudz, ka tos nekādi nevarēja izvietot vienā kabinetā. Projekta darba procesā uzņemta vesela videofilma.
Kopsavilkums izdarīts... Kas tālāk? Tagad būs darba turpinājums. Skolotāju, skolēnu un vecāku komandai izstrādāti tālākās sadarbības plāni. Nākotnē gaida tik daudz interesanta un derīga darba!
Tagad par plāniem. Arī to Varavīksnes skolā ir gana. Pastāstīsim tikai par diviem vislielākajiem projektiem.
Šogad skolā tiks izveidots kristīgo jauniešu klubs “Avots”. Par kluba galveno uzdevumu kļūs sadarbība ar kristīgo baznīcu garīgās attīstības jomā. Starp jaunā darba virziena mērķiem ir bērnu un jauniešu garīgās audzināšanas jauno metožu ieviešana, pacietības un tolerances audzināšana, sadarbības starp konfesijām stimulēšana jauniešu audzināšanas jomā.
Projekta gaitā partnerskolās tiks veikts pētnieciskais darbs baznīcu vēstures apguvē savās draudzēs, tiks organizētas diskusijas un tikšanās ar garīdzniekiem, zīmējumu izstādes un izrādes. Atvērta pilnīgi jauna lappuse darbā.
Par jaunievedumu kļūs vēl viens projekts. Šoreiz programmā COMENIUS. Programma paredz attīstīt sadarbību starp Eiropas pedagogiem un skolēniem. Varavīksnes skola startē ar projektu “Iepazīsti Eiropu!”. Par partnerēm kļuvušas divas Ziemeļīrijas skolas un viena Vācijas skola. Projekta galvenā ideja ir darba pieredzes apmaiņa starpnacionālās saskarsmes un stereotipu pārvarēšanas jomā, jaunu darba formu un metožu meklēšana tolerances attīstības jomā, rasu un nacionālo aizspriedumu pārvarēšanā. Projekts paredzēts vairākiem gadiem. Tā kopsavilkums būs multimediju disks, kurā tiks sakopota un prezentēta visa sadarbības pieredze projektā.
Jau šoruden Varavīksnes skolotāju grupa dosies uz Vāciju, kur visu partnerskolu skolotāji izstrādā vispusīgu skolu sadarbības plānu atbilstoši projektam, bet 2007. gada pavasarī skola uzņems viesus lielajā nacionālo kultūru festivālā.
Gads sācies. Darba ir daudz.
Andrejs JAKUBOVSKIS