Uz redakciju piezvanīja Irina Petrova no Kastuļinas pagasta, kura nesen atgriezusies no Rīgas un kuru Dagdā bez maksas nepieņēma viņas iepriekšējais ģimenes ārsts (sieviete laiku pa laikam maina dzīvesvietu, šobrīd ir reģistrējusies pie ģimenes ārsta Rīgā). Dagdas slimnīcas galvenais ārsts Jāzeps Japiņš telefoniski apgalvoja, ka situācija veiksmīgi atrisināta — panākta vienošanās, ka hronisko slimnieci pieņems cits dakteris un izrakstīs viņai nepieciešamās zāles.
***
Kā būtu jārīkojas iedzīvotājam, lai saņemtu valsts garantētos medicīniskos pakalpojumus un palīdzību, ja ģimenes vai citu apstākļu dēļ viņš ir spiests 3-4 reizes gadā mainīt faktisko (nevis deklarēto) dzīvesvietu, piemēram, starp Dagdu un Rīgu, Krāslavu un Rīgu? Vai katru reizi obligāti ir jāmaina arī ģimenes ārsts?
Kā rīkoties situācijā, ja, piemēram, ir nepieciešams insulīns, bet dakteris cilvēku gatavs pieņemt tikai par samaksu, jo viņš nav šī cilvēka ģimenes ārsts?
Atbild SIA “Krāslavas slimnīca” galvenā ārsta vietnieks Juris Juškevičs.
— Valsts garantēto neatliekamo palīdzību sniedz visas ārstniecības iestādes, kurām ir noslēgts finansēšanas līgums ar veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru (VOAVA), visiem valsts pastāvīgajiem iedzīvotājiem neatkarīgi no viņa pastāvīgas vai deklarētās dzīves vietas, ir jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa (Ls 0,50 par ģimenes ārsta ambulatoru pieņemšanu, Ls 2,00 par ārsta speciālista ambulatoru pieņemšanu, atkarībā no stacionāra statusa no Ls 3,00 līdz Ls 5,00 par dienu no otrās ārstēšanās dienas), ārvalstniekiem ir jāuzrāda speciālās veselības apdrošināšanas polises, ja tādas nav — pakalpojums tiek sniegts par pilnu maksu.
Ģimenes ārsta nosūtījums ir nepieciešams uz plānveida ārstēšanos stacionārā un ārsta — speciālista plānveida konsultāciju. Ja cilvēkam nav hronisku saslimšanu, tad ģimenes ārsta maiņa ir paša cilvēka brīva izvēle. Ja ir hroniskas saslimšanas, turklāt cilvēks saņem medikamentus ar atlaidi (tajā skaitā insulīnu), tad situācija ir sarežģītāka. Hroniskas slimības dinamiska novērošana pie cita ģimenes ārsta būs maksas pakalpojums, bet medikamentus, kuriem ir paredzēta valsts noteiktā kompensācija, cits ģimenes ārsts varēs izrakstīt tikai par pilnu maksu.
Tas ir saistīts ar to, ka, slēdzot līgumu ar ģimenes ārstu, VOAVA nosaka ikmēneša kvotu naudas izteiksmē, kuru ģimenes ārsts drīkst izlietot mēnesī, izrakstot medikamentus ar atlaidēm. Katram ārstam šī kvota ir cita, atkarīga no praksē reģistrēto cilvēku daudzuma, vecuma struktūras, hroniski slimo skaita utt.