Sociālās uzvedības korekcijas programmas

2005. gada aprīlī Krāslavā darbu sāka Valsts probācijas dienesta Krāslavas teritoriālā struktūrvienība (tālāk tekstā VPD Krāslavas TSV). Viena no Valsts probācijas dienesta funkcijām ir izstrādāt un īstenot sociālās uzvedības korekcijas programmas, ar kuru palīdzību sabiedrībā tiek integrētas personas, pro- bācijas dienesta klienti, kuriem ar tiesas spriedumu vai prokuratūras lēmumu ir pienākums piedalīties probācijas programmās. Pašreiz probācijas dienesta Krāslavas teritoriālās struktūrvienības rīcībā ir četras sociālās uzvedības korekcijas programmas. Kas tās īsti ir par programmām, jautāju VPD Krāslavas TSV vadītāja vietniecei Marijai Kampānei.

— Pirmā no tām domāta jauniešiem ar antisociālām uzvedības problēmām. Tās nosaukums ir “EQUIP”. Programma sastāv no daudziem komponentiem un sākas ar individuālu vērtējumu, kas palīdz izveidot individuālo darbības plānu. Pēc tam EQUIP piedāvā apvienot vienaudžu palīdzības metodes ar domāšanas attīstīšanu un iemaņu trenēšanu, kas ir paredzētas, lai konkrēti motivētu un mācītu jauniešus ar antisociālu uzvedību domāt un rīkoties ar atbildības sajūtu. Tiekoties, jaunieši apspriež savas problēmas un domāšanas kļūdas. Programmā jaunieši darbojas grupās pa 6 - 9 cilvēki apmēram deviņus mēnešus.

Otras programmas “Cieņpilnu attiecību veidošana” mērķis ir dot dalībniekiem iespēju izvērtēt savus uzskatus un uzvedību, noteikt cieņpilnu attiecību elementus. Tā kā ne vienam vien dienesta klientam tā ir pavisam sveša pieredze, grupas dalībnieki apgūst konkrētas iemaņas un metodes, lai spētu pārtraukt savu un citu aizskarošo, ļaunprātīgo un vardarbīgo izmantošanu attiecībās. Dalībnieki uzzina, kas īsti ir savstarpēju cieņpilnu attiecību pamatā un kā apgūt konkrētas iemaņas un metodes.

Trešās programmas “Vielu lietošanas menedžments” galvenais uzdevums ir klientiem izmainīt do- māšanu un uzvedību par alkohola un narkotisko vielu lietošanu. Programma ir paredzēta, lai samazinātu recidīvismu attiecībā uz vielu lietošanu. Programmas materiāls balstās uz kaitējuma samazināšanas modeļa atbilstoši Bērnu un ģimenes lietu ministrijas Atkarības apkarošanas nodaļas veiktajām jaunākajām izpētēm un izmantotajām pieejām.

Ceturtā ir vardarbības novēršanas programma “Agresijas pārvaldīšana”. Šī programma ir ne mazāk būtiska, tās galvenais mērķis ir izmainīt (ar izziņas pieeju) likumpārkāpēja uzvedības veidu, sniegt viņam metodes, kas palīdzētu izmainīt uzskatu sistēmu, attieksmi un ieradumus, kas noved pie kriminālas uzvedības. Šī gada oktobrī VPD Krāslavas TSV darbinieces apmeklēs programmas “Agresijas pārvaldīšana” apmācības, lai pēc tam varētu sekmīgi realizēt darba uzdevumu.

— Kā paredzēts īstenot šīs programmas? Vai kāda no tām jau ir izmēģināta praksē šeit, Krāslavā?

— Visas četras šīs programmas ir paredzēts īstenot, strādājot ar klientiem grupās. Šobrīd ir īstenota tikai viena no četrām izstrādātajām programmām probācijas klientiem — “Cieņpilnu attiecību veidošana”, jo mēs nevarējām pilnīgi nokomplektēt grupas pārējām trim programmām. Bet mūsu struktūrvienības darbinieces jau ir apguvušas nepieciešamās zināšanas darbam ar “EQUIP” un “Vielu lietošanas menedžmenta” programmām, ir ieguvušas attiecīgus sertifikātus, kas dod viņām tiesības strādāt ar tām.

Šajā mēnesī es un vecākā referente Sandra Djatkoviča probācijas dienesta teritoriālās struktūrvienības telpās atkārtoti uzsākām realizēt programmu “Cieņpilnu attiecību veidošana”. Šī gada pavasarī deviņi pro- bācijas klienti jau saņēma apliecības par šīs programmas apgūšanu, viens probācijas klients par nodarbību neapmeklēšanu tika atskaitīts no grupas un par tiesas uzlikto pienākumu nepildīšanu tika nosūtīts iesniegums tiesai par spriedumā noteiktā pamatsoda (brīvības atņemšana) izpildi. Septembra nogalē vai oktobra sākumā plānojam uzsākt darbu vēl ar divām grupām: viena darbosies programmā “Cieņpilnu attiecību veidošana”, otra — “Vielu lietošanas menedžments”.

— Ja jau programmu “Cieņpilnu attiecību veidošana” daži jūsu iestādes klienti ir sekmīgi apguvuši, tad mēs varētu parunāt arī par rezultātiem. Kādi tie ir?

— Par rezultātiem pašlaik runāt vēl agri, jo darbs VPD Krāslavas TSV ar sociālās uzvedības korekcijas programmām ir tikai pirmssākumos. Veicot programmas realizāciju, mums nācās saskarties ar dažādām problēmām, kuras darba gaitā tika veiksmīgi atrisinātas. Bija arī panākumi, kuri iedvesmoja turpmākajam darbam. Mūsu dienesta darbinieces ir noskaņotas optimistiski un uzskata, ka programmās iesaistītajiem klientiem ir iespēja pārdomāt savu rīcību, rast pozitīvu savu problēmu risinājumu, kas varētu atturēt no atkārtota likumpārkāpuma izdarīšanas un motivēt cilvēku likumpaklausīgai dzīvei.

— Paldies par atbildēm!

Jautāja Juris ROGA