Ar neaprakstāmu rūpību, lielā mīlestībā tapuši

Augstkalnes tautas bibliotēkā svinīgi atklāta Regīnas Šarlovskas (25.12.1932.-27.07.2008.) krustdūrienā veidotu lielisku gleznu izstāde, kas ir bērnu veltījums savai mīļajai māmiņai. Apskatāmi labākie darbi, kas šobrīd atrodas Regīnas meitu Marinas Lukjanskas un Jeļenas Čursinas ģimenes kolekcijās.

Abas māsas piedalījās izstādes atklāšanas pasākumā. Tā, protams, nav visa kolekcija, jo kāds desmits darbu atrodas pie Regīnas dēla Viļa Šarlovska Maskavā, vēl tikpat ir Jeļenas meitas īpašumā. Diemžēl daži darbi savulaik nonāca tādu cilvēku rokās, kuriem tie nešķita gana interesanti un faktiski ir zuduši.

Pasākumu atklāja Augstkalnes tautas bibliotēkas vadītāja Diāna Maksimova un uzreiz aicināja runāt māsas. Marina pastāstīja, ka mamma bijusi ļoti aktīva bibliotēkas lasītāja, daudz interesējās par rok-darbiem. Vēl dzīves laikā ir vēlējusies sarīkot savu rokdarbu izstādi tieši Augstkalnes bibliotēkā, kura viņai bija kļuvusi ļoti tuva. Taču liktenis lēma citādi — mamma negaidīti saslima un aizgāja no dzīves, tā arī nerealizējusi savu ideju un vēlmi.

Marina: “Mēs iedevām bibliotekārei šos darbus, lai mammai par godu sarīkotu izstādi, kuru viņa tik ļoti vēlējās, dzīva būdama. Prieks un gandarījums ir par to, ka šos darbus tagad apskatīs daudzi cilvēki, kuri pulcējas mūsu bibliotēkā, kas vakaros pārvēršas nelielā kultūras centrā.

Mamma sāka izšūt agri, viņai nebija tādu plašu iespēju, kādas pieejamas mūsdienās. Cik to sižetu bija, tik — bija.”
”Personīgi man mammas aizraušanās vienmēr šķita interesanta ne tikai no radošā viedokļa, bet arī no tā, kā cilvēks sevi spēj izpaust caur radošo,” uzsvēra Jeļena, kura pati ir čakla rokdarbniece un tam pievērsusies arī viņas meita. “Es mammai regulāri lūdzu, lai sataisa man kādu darbu, jo vienmēr gribējās, lai mājas sienas rotā skaists izšuvums krustdūrienā, nevis lētas gleznu reprodukcijas. Pēc tam tādus lūdza arī māsa. Šis ir ļoti smalks darbs, adatā tika ievērti vairāki diegi, lai mainītu krāsu toņus, visu laiku ir rūpīgi jāskaita: trīs krustiņi — zilā krāsa, tad trīs krustiņi — zaļā, un tā visu laiku. Šodien ir pieejams ļoti daudz žurnālu, citas informācijas, bet agrāk tādas izvēles nebija. Mamma izšuva to, ko mēs, bērni, viņai lūdzām.”

Laimīgā kārtā saglabājies un izstādē apskatāms Regīnas pirmais izšuvums, kas tapis pirms 55 gadiem, kad viņa nēsāja bērnu zem sirds, ir arī pats pēdējais gatavais darbs. Rokdarbniece nepaspēja pabeigt Bībeles tēmai veltītu darbu, kurā būs redzams sargeņģelis. To apņēmusies pabeigt viņas meita Jeļena.

Marina: “Mēs vēlamies, lai mammas iesāktais turpinās, lai šādus rokdarbus rada jaunā paaudze. Ja šī izstāde nesīs prieku kaut vienam cilvēkam, jau bija vērts visu to darīt.”

Starp citu, izstādes atklāšanā klāt bija Krāslavas Valsts ģimnāzijas 9.b. klases skolniece Ineta Vilmane, kura jau pāris gadus rada savus rokdarbus šādā tehnikā — krustdūrienā izšūtas gleznas. Meitene atzina, ka šis darbiņš patiešām nav no vieglajiem un uz priekšu virzās lēni. Pilnībā gatavs ir viens darbs, kurā attēlota meitene ar saulespuķi, pašreiz top otrs — ar trim kaķīšiem, bet prātā iecerēts jau nākamais ar dabas skatu.

Māsas pasākumā uzrunāja arī Krāslavas novada centrālās bibliotēkas vadītāja Valentīna Magidas: “Malači, ka saglabājāt mammas piemiņu — darbus, kas veidoti ar milzu rūpību! Nezinu, cik laba viņai bija redze, bet pēc sevis zinu, ka šis patiesi ir ļoti nopietns un nogurdinošs darbs, jo pati izšuju un zinu, cik laika tas aizņem. Tas, ko paveica jūsu mamma, vienlaikus strādājot, audzinot trīs bērnus un pildot citus pienākumus, ir vienreizējs sasniegums. Novēlu saglabāt šo piemiņu nākamajām paaudzēm!”

Juris ROGA