Internets sen kļuvis par daudzu pilsētnieku neatņemamu dzīves sastāvdaļu, bet lauku iedzīvotāji vēl tikai apgūst datora lietošanas iemaņas, pamazām izzinot arī globālā tīmekļa gaišās un tumšās puses.
Tatjana Fedosejeva par interneta lietotāju gribēja kļūt inkognito, bet pie datora Bērziņu bibliotēkā viņu pārsteidza “Ezerzemes” žurnālisti. Kā daudzi krietni ļaudis, arī Tatjana sākotnēji nevēlējās popularitāti un negribēja atklāties žurnālistiem. Galu galā uz dažiem jautājumiem mums izdevās dabūt atbildes.
Izrādās, ka galvenais iemesls, kas Tatjanu mudināja apsēsties pie datora, ir bērni — ģimenē aug divas meitas. Oksana jau apgūst tirdzniecības darbinieces profesiju Daugavpilī, bet Kristīne ir Dagdas vidusskolas audzēkne. Meitas tagad lielākoties ir projām no mājām, bet katram mīlošam vecākam taču gribas ilgāk paturēt bērnus savā redzeslokā. Lai kādas atlaides telefonsarunām piedāvā telekomunikāciju pakalpojumu sniedzēji, caur internetu uzturēt sakarus ir lētāk. Tatjana nolēma izmēģināt jauno iespēju un atnāca uz sava pagasta bibliotēku. Tā kā dators viņai pilnīgi svešs, tad sieviete lūdza bibliotekāres palīdzību. Pirmajā dienā spēja tikai piereģistrēties sev vēlamajā mājas lapā — www.one.lv, bet nākamajā reizē jau mēģināja paveikt kaut ko vairāk.
“Ir ļoti labi, ka iedzīvotājiem bibliotēkā tiek nodrošināta pieeja internetam, turklāt tā ir bezmaksas,” uzsver Tatjana. “Pagaidām man vajadzīga bibliotekāres palīdzība, lai varētu strādāt ar datoru, bet nākotnē varēšu sazināties ar bērniem un radiniekiem pati. Par telefonsarunām jāmaksā tomēr pārāk dārgi, turklāt interneta vide krāšņāka — daudz fotogrāfiju. Esmu dzirdējusi par interneta plašajām iespējām: lietotāji var ne tikai sazināties, bet arī apskatīt savu bankas kontu, nomaksāt rēķinus internetbankā, iepirkties interneta veikalos utt. Tomēr mans mērķis interneta vidē ir pieticīgāks — iemācāties kontaktēties.”
Tatjanai tas patiesi ļoti aktuāli, jo viņa dzimusi Ukrainā, kur pēdējoreiz bijusi pirms gadiem trim. Tur arvien dzīvo viņas radi, draugi. Tatjanas māsīca ir aizbraukusi uz pastāvīgu dzīvi Jaunzēlandē, abas nav tikušās gadus desmit. Kas zina, varbūt izdodas nodibināt kontaktus arī ar radinieci tālajā Jaunzēlandē?
Juris ROGA