Ģimene vai karjera?

Šo interesanto jautājumu kārtējā konferencē apsprieda Varavīksnes vidusskolas triju 12. klašu audzēkņi.

Pavisam bija 18 uzstāšanās: tāda paša audzēkņu grupu skaita darbi. Konferences vadītāji (Viktors Koļeda, Kristīne Dilba un es, Jūlija Miļevska) centās diplomātiski uzdot jautājumus, uzklausīt auditorijas viedokli. Dažas uzstāšanās bija sevišķi atklātas. Savās uzstāšanās skolēni izmantoja multimediju projektoru.

Ko nozīmē: ģimene vai karjera? Gan vienas, gan otras loma vīrieša un sievietes dzīvē, pasaules statistikas dati, vecāko klašu audzēkņu viedokļa izpēte, sieviete un politika, agrīnas laulības un karjera, bērni un karjera, panākumu formula, imidžs un karjera, dzimumu nevienlīdzība, sievietes biznesā, likteņa loma cilvēka dzīvē, kāpēc sievietei karjerā ir vairāk šķēršļu nekā vīriešiem — konferences dalībnieki mēģināja atbildēt uz šiem un citiem ne mazāk aktuāliem jautājumiem. Vai ir iespējams savienot ģimenes dzīvi un karjeru? Uz šo sarežģīto jautājumu, manuprāt, veiksmīgi atbildēja Sergejs Sergijenko no 12. b klases. Viņš uzskata, ka ģimenes un karjeras jēdzieni nav jādala. Starp tiem var likt “un”, nevis “vai”.

Viktors no 12. c klases uzskata, ka katrs cilvēks ir tiesīgs patstāvīgi izdarīt savu izvēli. Vīrietis var uzskatīt sevi par laimīgu, ja iestādīja koku, uzcēla māju un izaudzināja dēlu, bet sievietei, pēc 12.b klases skolnieces Kristīnes viedokļa, jādzemdē bērns, jāpārvērš māja par “psiholoģisku patvērumu” saviem tuviniekiem, nav jājūtas “vājam dzimumam”. Vecāko klašu audzēkņu kārtējo konferenci palīdzēja sagatavot vēstures, filozofijas un politikas skolotāja Ludmila Kairāne.

Jūlija MIĻEVSKA, Varavīksnes skolas 12.a klases audzēkne