Vēstule ar komentāru

Dagdas iedzīvotāja, pensionāre Broņislava Zariņa atsūtīja vēstuli, kurā teikts: „ Pa televīziju vairākas reizes reklamēja sulu spiedi, pat redzējām, kā ielika disku burkānu spiešanai. Tā mēs ar vīru (viņam klibo veselība) nolēmām sulu spiedi iegādāties.

Es pa numuru, kuru reklamē televīzijā, piezvanīju. Man atbildēja, ka tūliņ atzvanīs. Tā arī notika. Es teicu, ka gribam iegādāties sulu spiedi, man paziņoja, ka vēl kaut kas jāņem klāt, nosauca preces: matraci, pannas, trenažierus, varbūt vēl kaut ko, neatce-ros. Sākumā pateicu, ka gribu matraci, tad pārzvanīju, lai sūta pannu.

25. oktobrī braucu uz Krāslavu (galvotājs arī bija vajadzīgs) noformēt kredītu, iemaksāju Ls 10. Drīz ar pacilātu noskaņojumu gāju uz pastu pēc preces. Mājās notīrīju burkānus, sāku spiest sulu, bet neko ar to disku nebija iespējams izspiest, tas nebija domāts burkāniem, varbūt kādiem apelsīniem, citroniem. Tam diskam bija mazi, neasi pauguriņi. Nekādu rezerves disku nebija. Zvanīju uz Rīgu , kāpēc nav rezerves disku, atbildēja, ka neesot. Tā biju spiesta meklēt kasti un stiept sulu spiedi uz pastu, sūtīt atpakaļ. Pannu, kaut ar defektu, nolēmu atstāt, jo 10 lati iemaksāti, vēl sūtījumā gribēju ielikt piecus latus, kaimiņiene atrunāja.

Ļoti lūdzu, palīdziet tikt skaidrībā. Iztērēta naudiņa: braucieni 1,80 x4=7.20, sūtīju pakas (Ls 6.57) un iemaksa Ls 10. Kopā Ls 23.77”

Vispirms precizēšu: sulu spiede nebija nekāda lētā — Ls 99.99, tātad visi 100 lati, bet panna Ls 16.85. Zariņas kundze aizdevumu noformēja “Inserviss Group” Krāslavā. Šīs firmas darbiniece Nataļja Lovina izstāstīja, ka SIA “Studio Moderna” ir noslēgusi līgumu ar “Inserviss Group”, lai klientiem ir ērtāk. Potenciālais klients atnāk ņemt aizdevumu, formalitātes tiek nokārtotas ļoti ātri, visa nepieciešamā summa tiek pārskaitīta uz SIA “Studio Moderna” (šajā gadījumā Ls 120 saskaņā ar rēķinu Nr. 2006025297, šajā summā ietilpst Ls 8 kā paša klienta pirmā iemaksa saskaņā ar līgumu Nr. 25100601KV, ko parakstījusi Zariņas kundze). Vēl divus latus viņa samaksāja par līguma noformēšanu.

Laimīgais pircējs saņem preci un lieto to, taču, ja izrādās, ka tā neatbilst viņa vajadzībām, divu nedēļu laikā var aizsūtīt atpakaļ un visa naudiņa tiek atdota atpakaļ “Inserviss Group”. Šī firma, savukārt, atmaksā klientam pat par līguma noformēšanu paņemto naudiņu.

Kā jāizskatās precei, kad tā tiek sūtīta atpakaļ uz SIA “Studio Moderna”, rakstīts turpat rēķinā: “Jums ir tiesības 14 dienu laikā nosūtīt atpakaļ no SIA “Studio Moderna” iegādātās preces.

Ievērojiet!

- Precēm ir jābūt tādā pašā stāvoklī, daudzumā, bez bojājumiem un oriģinālā iesaiņojumā kā iegādes brīdī.

- Saglabājiet un pievienojiet oriģinālo pavadzīmi, jo tā ir apliecinājums Jūsu tiesībām preci nosūtīt atpakaļ, kā arī kalpo kā garantijas apliecinājums precēm, kurām ir garantija.

- Papildus rakstiski norādiet iemeslu, kāpēc preces tiek nosūtītas atpakaļ.”

Ja Zariņas kundze tā arī būtu izdarījusi, viņas veltīgie izdevumi būtu daudz mazāki (ceļa izdevumus un pasta izdevumus neviens tik un tā nekompensētu). Kāpēc paturēt pannu ar defektu?! Taču, ja šo mantu neaizsūtīja, tad, loģiski, jau novembrī vajadzēja veikt maksājumu saskaņā ar aizdevuma atmaksas grafiku. Jau decembrī panna būtu izmaksāta un problēmas nebūtu.

Taču Zariņas kundze kļūdījās, kad aizsūtīja sulu spiedi, bet atstāja pannu un kredītfirmā 13. decembrī attiecīgi grozīja līgumu, atstājot aizdevumu tikai par pannu, kuru galu galā februārī, pēc vairāk nekā 2,5 mēnešiem arī aizsūtīja atpakaļ uz SIA “Studio Moderna”. Visā šajā laikā viņa neveica maksājumus, arī procenti krājās.

Tagad katra no pusēm paliek pie sava: Zariņas kundze iztērēja 23 latus un palika bez precēm, bet nomaksāta tik un tā bija tikai daļa pannas cenas.

SIA “Studio Moderna” menedžere Dace Bērziņa telefonsarunā aizbildinājās ar noteikumiem, ka pannas atpakaļsūtīšana bija nokavēta par gandrīz trim mēnešiem, turklāt tā vairs nav uzskatāma par jaunu preci, bet par diezgan ilgi lietotu, pat ja tā gulējusi plauktā. Formāli šī firma noteikumus nav pārkāpusi, jo par Za-riņas kundzes laikus atpakaļ aizsūtīto sulu spiedi naudu Ls 99.99 atmaksājusi vēl pērnā gada decembrī.

Tagad ieteikums visiem tiem, kuri “uzķersies”, ieraudzījuši skaistu reklāmu televīzijā vai daudzajos katalogos. Varbūt vispirms aizejiet uz tuvāko veikalu, apskatiet preces, pārdevējs iedos instrukciju, kur izlasīsiet, kam tās domātas, kā darbosies un vai neliks jums vilties. Varēsiet aptaustīt, apskatīt, gluži visu izmēģināt gan nevarēsiet. Arī cena var izrādīties pat ļoti pieņemama. Un nekādu transporta un pasta izdevumu.

Pirms nedēļas pirmdienā, piemēram, Krāslavā, veikalā “RD Electronics” bija sešu veidu sulu spiedes no 20.99 latiem līdz 59.90 latiem, kas der burkānu sulas spiešanai, bet citrusaugļu sulas spiedes gripas epidēmijas laikā izpirktas, jo tās ir nesalīdzināmi lētākas (uz nomaksu var paņemt preces, kas dārgākas par 50 latiem). Veikalā “Sadzīves tehnika” bija divu veidu sulu spiedes: pa 15 un 31 latam, bet “Gerkens un Partneri” veikalā viena veida sulu spiedes pa Ls 9.90, iespējams, ka sulu spiedes bija arī vēl kādā citā veikalā.

Ja tomēr izlemsiet pasūtīt televīzijā redzētu preci, uzmanīgi izlasiet ikvienu papīru, kas jums jāparaksta. Ja paši līdz galam neizprotat, labāk pajautājiet kompetentiem cilvēkiem, kuriem uzticaties, lai saprotami paskaidro. Bet tad, kad esat parakstījuši līgumu, nekurniet un mats matā izpildiet visus nosacījumus.

Ērika STEPIŅA

P. S. Šobrīd Broņislava Zariņa esot iegādājusies turpat Dagdā kaimiņvalsts ražojuma trīsreiz lētāku sulu spiedi un lieto to.

Ē. S.