Arī šogad gods uzņemt skolotāju tradicionālās augusta sanāksmes dalībniekus tika uzticēts Krāslavas pamatskolai. Katru gadu ar savu klātbūtni pedagogus pagodina kāds no pašvaldību vadītājiem, deputātiem. Šogad rajona skolotājus uzrunāja arī 8. Saeimas deputāte, kād-reizējā Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete, kura pastāstīja, kas tuvākajā nākotnē sagaidāms izglītības jomā.
Tradicionāli skolotāju sanāksmi ievadīja neliela, bet sirsnīga pamatskolas audzēkņu koncertprogramma. Turpmākajā sanāksmes gaitā tika sniegta apjomīga informācija, kurā viena no svarīgākajām sadaļām attiecas tieši uz skolu piepildījumu. Bērnu trūkuma dēļ ir slēgta Vecbornes sākumskola, kuru pagājušajā mācību gadā apmeklēja 11 audzēkņi. Šogad uz skolu būtu devušies tikai septiņi skolēni. Vēl vairāku rajona skolu nākotne visticamāk nebūs ļoti gara: Labiešu sākumskola (23 skolēni, ieskaitot piecgadīgos un sešgadīgos bērnus), Piedrujas pamatskola (38), Upmalas pamatskola (44), Konstantinovas pamatskola (42) un dažas citas.
Rajona izglītības pārvaldes vadītāja Lidija Ostrovska, uzsvēra, ka ne rajona padomei, ne izglītības pārvaldei nav plānu likvidēt mazās lauku skolas, bet tāda ir objektīvā situācija.
skolotājiL. Ostrovska: “Ja piecgadīgais vai sešgadīgais bērns, 1.-4. klases skolēns apmeklē sava pagasta skolu — kas gan vēl var būt labāks! Nevajag viņu agri modināt, vest uz citu skolu un vēlu vakarā atgādāt mājās. Mums gribas, lai bērns ietu uz skolu ar prieku.”
Rajonā šobrīd ir 26 vispārizglītojošās mācību iestādes, piecas pirmsskolas izglītības iestādes, Dagdas arodvidusskola, sporta skola, mūzikas un mākslas skolas. Tas nozīmē, ka visiem rajona bērniem ir iespēja mācīties un pilnveidot savus talantus. Visas rajona skolas nodrošinātas ar skolotājiem, visi mācību priekšmeti, kas ir licencētajās mācību programmās, tiks mācīti. Rajona izglītības pārvaldes vadītāja pauda prieku par to, ka mūsu pedagogi izglītojas, iegūst papildus specialitātes un paliek strādāt skolās, neskatoties uz to, ka daudziem ir jāsamierinās ar nepilnām likmēm, sevišķi lauku skolās. Tiesa, ir arī priecīga vēsts — skolotāji saņems solīto algu pielikumu — 50 latus.
Lai gan audzēkņu skaits nav sarucis pilnīgi visās skolās, kopējais bērnu skaits 2006./2007. mācību gadā tomēr ir mazāks nekā iepriekšējā. Visās 26 rajona skolās kopā skaitot mācīsies 4214 audzēkņu, ieskaitot piecgadīgos un sešgadīgos bērnus. Tas ir par 311 skolēniem mazāk nekā iepriekšējā mācību gadā. Toties pirmklasnieku šogad ir par 18 vairāk — kopskaitā 291. Par 41 audzēkni sarucis skolēnu skaits 10. klašu grupā, par 32 samazinājies piecgadīgo un sešgadīgo bērnu skaits — viņu ir 554.
Ja klasē nav 8 bērnu, tad to uzskata par nepilno, tādas šogad rajonā ir 67 klases. Trijās mācību iestādēs — Šķeltovas, Grāveru un Sauleskalna pamatskolā — šogad vispār nav 1. klases, bet 10 skolās tās ir nepilnas. Līdz ar to skolotājiem mazākas algas, jo ir mazāks stundu skaits. Neskatoties uz to, ka skolotāji ir mācījušies un ieguvuši otru specialitāti un turpina iegūt vēl specialitātes, viņiem nav ko piedāvāt. Šobrīd mācās 35 skolotāji, kas strādā skolās, vēl 10 ir pirmsskolas izglītības iestāžu skolotāji, kuri iegūst nepieciešamo izglītību.
Vispārizglītojošās skolās strādā 555 skolotāji, vēl 82 strādā pirmsskolas izglītības iestādēs. Atrastas darba vietas diviem jauniem skolotājiem pēc augstskolas — Skaistas pamatskolā un PII “Pienenīte”. Lai gan skolotāju pietiek, tomēr arī šajā jautājumā briest lielas problēmas, jo skolotāju kolektīvs pamazām noveco. 14 skolotāji ir pensijas vecumā, bet ar jauniem skolotājiem direktori kolektīvus nepapildina, jo nav vakanto stundu, ko viņiem varētu piedāvāt. Vēl bēdīgi ir tas, ka skolās pārsvarā strādā daiļā dzimuma pārstāves, stiprais dzimums nenāk strādāt par skolotājiem. Rajonā ir tikai septiņi skolu direktori vīrieši.
Patīkamais ir tas, ka nostabilizējies izglītības iestāžu vadītāju kolektīvs. Šogad neviens nav aizgājis projām, nelielas izmaiņas notikušas izglītības iestāžu vadītāju vietnieku amatos: jauni direktoru vietnieki mācību un audzināšanas darbā būs Dagdas vidusskolā — Diāna Stikute, Krāslavas pamatskolā — Dace Samsanoviča un Šķaunes pamatskolā — Žanna Rapša.
Runājot par panākumiem mācību darbā, L. Ostrovska atzīmēja, ka īpaši priecē sasniegumi fizikā, vēsturē un bioloģijā. Savukārt angļu valodas skolotājiem jāpiestrādā, lai audzēkņiem uzlabotos centralizēto eksāmenu rezultāti, jāpiestrādā arī valsts valodas skolotājiem, lai uzlabotos rezultāti 9. klasēs. Izglītības pārvaldi uztrauc, ka devīto klasi beiguši ar liecībām gandrīz 11% jeb 55 sko-lēni. Jādomā, kā un ko šeit varētu vērst par labu. Paldies Dagdas arodvidusskolai, kas licencējusi pedagoģiskās korekcijas programmas un ir labi nokomplek-tēta. Bērniem ar liecību uz rokām ir iespēja izglītoties arī Krāslavas vakarskolā. Visbeidzot, neviens skolas direktors nedrīkst atskaitīt skolēnus, kuriem vēl nav 18, bet kuri pabeiguši devīto klasi ar liecību — arī šī iespēja pastāv: turpināt mācīties otro gadu devītajā klasē savā skolā.
Uztrauc otrgadnieku skaits — pērn uz otro gadu pavisam atstāti 124 skolēni, kas ir 2,9% no kopējā skolēnu skaita, bet 155 tika pagarināts mācību gads. Klašu audzinātājiem vairāk vajadzētu strādāt ar šiem bērniem, sadarboties ar vecākiem un priekšmetu skolotājiem.
L. Ostrovska: “Pirms mācību gada sākuma mums bija patīkami pabūt visās skolās. Īpašs paldies tām mācību iestādēm, kuras sakārtojušas ēdināšanas blokus. Pusdienas šajā mācību gadā būs dārgākas, bet tur neko nevar līdzēt. Ir labi, ka lauku pagastu vadītāji sponsorē skolas (ūdens, elektrība, iekārtas, algas tiek maksātas no pašvaldību budžeta), tāpēc šajās skolās pusdienas bērniem maksā 20-30 santīmus.
Mēs kļūstam nedaudz bagātāki: skolās parādās jauni kabineti, jaunas mēbeles, mācību iestādes iegādājas jaunas tāfeles. Ar katru gadu skolas kļūst skaistākas, telpas sakoptākas, kabineti jauki noformēti. Par estētiskumu īpašu uzslavu pelnījusi PII “Saulīte”, Krāslavas pamatskola, Izvaltas pamatskola, Dagdas vidusskola un citas izglītības iestādes. Runājot par skolu apkārtni, jāatzīmē Ezernieku vidusskola, kur par to parūpējušies profesionāļi, bet skola to visu tagad tikai uztur. Ar viņiem grūti sacensties, tomēr arī daudzām citām skolām, tostarp jāatzīmē Šķeltovas, Andzeļu, Grāveru, Priežmalas pamatskola, apkārtne ir kļuvusi sakoptāka un skaistāka.”
Juris ROGA