Interesentu mazāk, vēlme darīt — liela

Pirms pirmās Adventes Krāslavas novada centrālajā bibliotēkā tika rīkota radošā darbnīca “Filcēšana”, kurā vairākas sievietes atklāja sev jaunu vaļasprieku un iemācījās radīt ko skaistu.

Māksliniece, zootehniķe, bērnudārza audzinātāja, glābšanas dienesta dispečere, pensionāres un pat viens mazs bērns atnāca, lai līdz ar filcēšanu varētu pamācāties arī pērļošanu. Tomēr šoreiz interesentu bija krietni mazāk nekā pirms gada, kad bibliotēkas telpās tika rīkota līdzīga darbnīca, kas bija veltīta tikai filcēšanai. Var-būt interesi noslāpēja nelabvēlīgie laika apstākļi, varbūt kādu ietekmēja Krājbankas krīze, bet varbūt cilvēkiem gribējās ko jaunu — darbnīcas rīkotājiem nācās atteikties no sākotnējās ieceres par karsto filcēšanu, jo bibliotēkas telpās nav iespējas nodrošināt visu nepieciešamo šim sarežģītajam procesam.

Darbnīcas vadīja bija pieredzējusī rokdarbniece Vija Kovaļkova, kura filcēšanu apguva no žurnāliem, interneta, grāmatām, šo to arī kursos. Vija nāk no Grāveriem, bet šodien dzīvo Aglonā, kur pērlīšu rokdarbi ir ļoti populāri. Pērļo ne tikai pieaugušie, bet arī bērni, kuriem idejas radošākas un viņi ir daudz drošāki to realizācijā.

“Šodien mēs vispirms pamācīsimies radīt vienkāršu Ziemassvētku rotājumu no pērlītēm,” stāsta Vija. “Tā būs sniegpārsliņa, kas ir pats elementārākais rokdarbs. Pērlītes vērsim uz stieplītes, lai rokdarbam būtu noturīga forma. Interesanti ir abi rokdarbu veidi, bet jau trešo gadu manai sirdij tuvāka ir tieši filcēšana, kas nedaudz sarežģītāka par pērļošanu. Man nācās mācīt filcēšanu pat trīsgadīgam puikam, kurš ne reizi neiedūra sev pirkstā, kas gadās pieaugušajiem! Pērļu izstrādājumu radīšanai neko daudz nevajag — paciņu pērlīšu nopirki, ir diegs vai drāts, un uz priekšu, bet filcēšanai vajag vairāk darba un lielākus ieguldījumus. Vilnas cena krasi augusi.”

Lai sāktu filcēšanu, jānopērk vilna, speciāla adata, vajadzīga mīksta materiāla pamatne, piemēram, porolona plāksne vai parasts virtuves sūklis trauku mazgāšanai. Filcēšana ir process, kurā no krāsaina, dabīga un patīkama materiāla — aitas vilnas — top skaistas un visai praktiskas lietas. Viselementārākais darbs ir vilnas savelšana mazās bumbiņās, ar ko parasti visi sāk mācīties. Vērotājam no malas šķiet, ka šis uzdevums tāds nieks vien ir, bet patiesībā viss ir krietni sarežģītāk: jāpanāk, lai bumbiņu struktūra ir viendabīga, bez plaisiņām un gaisa kambarīšiem. Filcēšanā fantāzijai nav gandrīz nekādu robežu, var izgatavot gan pavisam vienkāršas, gan visai sarežģītas lietas, sākot ar visvienkāršākajām grāmatzīmēm, beidzot ar smalkiem dāmu maciņiem un somiņām.

Juris ROGA