Piedāvā ieviest vienotu izdienas pensiju piešķiršanu un izmaksu
Ieviešot vienotu izdienas pensiju piešķiršanu un izmaksu, Latvijā par to būtu atbildīga Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) un Satversmes aizsardzības birojs, nevis deviņas institūcijas, kā tas ir šobrīd.
Šāda iecere iekļauta Labklājības ministrijas (LM) izstrādātajā informatīvajā ziņojumā “Par visu pensiju administrēšanas centralizēšanu Valsts sociālās apdro- šināšanas aģentūrā”, kas 18. augustā izskatīts valdībā.
Lai iepriekšminēto īstenotu, LM piedāvā divus risinājumus, no kuriem viens variants paredzēja vienotu izdienas pensiju administrēšanu no 2010.gada 1. janvāra. Tomēr ievērojot, ka minētais variants saistīts ar papildus finanšu līdzekļu nepieciešamību, valdība vienojās atbalstīt otro variantu, kas neprasa papildu finansējumu programmatūras izstrādei. Tas nozīmē, ka VSAA vienotu izdienas pensiju administrēšanu (izņemot izdienas pensiju administrēšanu Satversmes aizsardzības biroja amatpersonām) uzsāks no 2011.gada 1.janvāra.
LM uzsver, ka vienota administrēšana nodrošinātu labāku kontroli gadījumos, kad izdienas pen-sijas saņēmējam tiek piešķirts bezdarbnieka pabalsts. Tāpat, piešķirot izdienas pensijas vietā cita veida pensiju, cilvēkam būtu jāvēršas tikai vienā institūcijā un nebūtu jāiesniedz papildu dokumenti no otras institūcijas.
Patlaban izdienas pensijas aprēķina, piešķir un izmaksā Aizsardzības, Kultūras, Iekšlietu, Tieslietu, Ārlietu ministrija, Ģenerālpro-kuratūra, Satversmes aizsardzības birojs, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, VSAA.
Pēc LM rīcībā esošās statistiskās informācijas kopējais visu izdienas pensiju saņēmēju skaits uz 2009. gada 1. jūliju ir 8485 cilvēki. Vidēji gadā tiek piešķirtas 1070 jaunas izdienas pensijas.
Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja
Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste