Sēņu sezona sākusies

Mūsu rajona teritorijā nokrišņu daudzums nebija vienmērīgs. Ne reizi vien gadījās tā, ka vienos pagastos lietus gāza kā no spaiņa, turpretim citos nenolija ne piles. Šajā ziņā paveicies Daugavas kreisajam krastam, kur mežos atšķirībā no citām vietām ienākusies laba melleņu raža. Šo dziedniecisko ogu ir pilns Krāslavas tirgos, taču cenas stabili turas pusotra lata robežās par litra burku.

Sēnes šogad novēloja, un pirmās gailenes tirgū parādījās jūlija vidū. Man pašam tā arī neizdevās aizbraukt uz mežu, taču paziņas sēņotāji man pateica, ka gailenes šogad iecienījušas priežu jaunaudzes. Retumis sastopamas bērzlapes, bet dažiem laimīgajiem trāpījies atrast pirmās bērzu, apšu bekas un baravikas.

Pagājušā nedēļa bija karsta par prieku bērniem un atvaļinājumā esošajiem, tāpēc ezeru un upju krastos bija cilvēku pilns. Lai cik dīvaini tas būtu, pēdējā laikā pūta ziemelis un austrenis, tāpēc spiningotājiem un makšķerniekiem nekādas copes nebija. Daugavā krasi cēlies ūdens līmenis, kas liecina par biežiem lietiem kaimiņvalstī Baltkrievijā. Starp citu, mākoņi no austrumiem sasniedza arī Latgali, tāpēc Varnaviču pusē pēdējā laikā stipri lija un uz turieni tad devās sēņotāji un ogotāji.

Tīrumos briest ziemāji un teju, teju sāksies graudaugu novākšana. Bet putni jau pulcējas baros, liecinot par rudens tuvošanos. Tā ir vienmēr: ar nepacietību gaidām vasaru, bet tā paiet kā burvīgs sapnis... Aizejošā siltā sezona paliks atmiņā ne tikai ar trako cenu kāpumu. Dzīves līmeņa progresējošā lejupslīde negatīvi ietekmēja ceļotāju aktivitāti. Patiešām tagad ļoti reti Krāslavas ielās var ieraudzīt tūristu autobusus. Ne visai bieži uz Latgales lauku ceļiem var sastapt velobraucēju grupas, arī uz Daugavas gājis mazumā cienītāju skaits lejup pa upi pavizināties parastās un kanoe laivās. Viesu namu saimnieki ir nobažījušies: šī tūristu sezona neattaisnoja rožainās cerības.

Aleksejs GONČAROVS