Skaistas pamatskolas audzēkņi, vecāki un skolotāji (50 ekskursijas dalībnieki) 3. jūlijā devās apskatīt Bausku un tās apkārtnes ievērojamākās vietas projekta “Vasariņa - 2008 Prātam, Sirdij, Veselībai” ietvaros, ko atbalstīja Krāslavas rajona padome.
Vislielāko iespaidu uz ekskursantiem atstāja izcilais arhitektūras un mākslas piemineklis Rundāles pils ansamblis, kas uzcelts pēc slavenā arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli projekta 1740. gadā Kurzemes herco-gam Ernstam Johanam Bīronam. Apbūra greznība, skaistums un mākslas darbi Zelta, Baltajā, Rožu un Marmora zālē, hercogienes apartamenti, Franču parks ar zaļo teātri un ornamentālo parteri.
Parkā galvu reibināja burvīgo rožu smarža, gaisu vēsināja strūklakas svaigums. Daudzas meitenes iedomājās sevi par galma dāmām greznos tērpos, lēni pastaigājoties pa parka romantiskajām taciņām. Skaistas jūtas pamodās katra dvēselē.
Lielu iespaidu atstāja Bauskas pils, kas uzcelta 15. gadsimta vidū un kalpoja Livonijas ordeņa militāriem mērķiem. Drosminieki kāpa tornī apskatīt pilsētu un tās apkārtnes panorāmu, ka arī pazemes labirintus, kur mājo noslēpumainās pagātnes atbalss un leģendas ir cieši savijušās ar īstenību.
Jūsmināja aizraujošs skats no cietokšņa augstajām kraujām uz Mūsu un Mēmeli, kuru ūdeņi satiekoties dod sākumu Lielupei. Mēs gājām pēc burvju ūdens malka, lai atklātu, ka Bauska ir pilsēta, kur tiešām var mūžīgo jaunību gūt, meditējām, atsvaidzinājām rokas un kājas Lielupes sākumā Ķirbaksalā.
Rūpīgi un skaisti sakoptais parks, kur jūlijā notiek senās un kantri mūzikas festivāli, lika dažiem aizdomāties, kāpēc pie mums nav tik saudzīgi saglabāti vēsturiskie pieminekļi.
Retro mašīnu un lauksaimniecības tehnikas ekspozīcija “Mašīnu muzejā” patika gan zēniem, gan meitenēm. Muzeja vadītājs Māris Bērziņš - prasmīgi un aizraujoši stāstīja par “International”, “Lanz Bulldog”, “Fordson”, “FIAT” un citiem traktoriem, mašīnām “Čaika”, “Pobeda”, “Volga” un citu tehniku, kur lielākā daļa eksponātu atrodas darba kārtībā. Visatjautīgākie klausītāji, pareizi atbildot uz viltīgiem jautājumiem, dabūja uzlīmes.
Brīnišķīgs brauciens beidzās ar garšīgām pusdienām romantiskajā kafejnīcā “Avenīte” pie skaisti servētiem galdiem.
Braucot uz mājām, autobusā nointervēju visus ekskursijas dalībniekus. Lūk, daži iespaidi: “Izsauca izbrīnu un pārsteidza Rundāles pils greznība, tā laika meistaru darbs tik skaists un kvalita- tīvs”; “Interesanti, kāda apsardze stāvēja tolaik pie pils vārtiem, droši vien varena un drosmīga”; “Gribējās dejot Zelta zālē”; “Atcerējos ekskursiju uz Ļeņingradu, kur arī baudīju Rastrelli šedevrus”; “Gribas pašai vairāk uzzināt par pils vēsturi”; “Patika pastaiga pa parku un dievišķais rožu aromāts, parkā atradu liepiņu, ko stādīju, kad vēl biju skolniece, tagad tās stumbrs ir resns”; “Mazliet baismīgi jutos pilsdrupu pazemē un uz torņa, bet bija ļoti interesanti”; “Retro mašīnas un tehnika “Mašīnu muzejā” izsauca nostalģiju pēc vecajiem, labajiem laikiem”; “Bija tik labi, ka atslēdzos no ikdienišķiem darbiem, it kā ārzemēs esmu pabijusi”; “Ļoti žēl, ka ceļojumam ir atvēlēta tikai viena diena, jo šeit ir vēl tik daudz skaistu vietu, ko varētu apskatīt”.
Visumā esot paticis visiem: gan maziem, gan lieliem. Vismazākajam ekskursijas dalībniekam bija 4 gadi, viscienījamākajam - 77 gadi. Visi bija izturīgi un enerģijas pilni. Ceru, ka savās dvēselēs visi izjuta mūžīgā skaistuma spēku un guva gandarījumu.
Mums paveicās ar šoferi, kurš bija ļoti pacietīgs un uzmanīgs pret katru bērnu. Sirsnīgu paldies izsakām Vjačeslavam Kevrelim, SIA “Lapkovskis un dēls” šoferim.
Viktorija URBANOVIČA, projekta koordinatore