Latvijas Dabas muzejā 13. martā norisinājās “CITES dienas 2008” aktivitātes, kur Vides ministrs Raimonds Vējonis pasniedza atzinības rakstus par ieguldījumu 1973. gada Vašingtonas konvencijas “Par tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām” ieviešanā Latvijā tiem nedaudzajiem muitas darbiniekiem, kas veikuši CITES konvencijas īpatņu aizturēšanu un konfiskāciju.
No VID Latgales reģionālās iestādes apbalvoja piecus muitniekus: Normundu Krūmiņu, Daci Larionovu, Donātu Plociņu, Voldi Stepiņu un Elitu Miglāni, divi no viņiem uz pasākumu nebija ieradušies.
Dabas aizsardzības pārvaldes organizētās “CITES dienas 2008” mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību nelegālai tirdzniecībai ar apdraudētām augu un dzīvnieku sugām. Lielu ieguldījumu šādas tirdzniecības samazināšanā ir devuši muitas darbinieki, kas veikuši neskaitāmas nelegāli ievedamo savvaļas dzīvnieku, koraļļu, gliemežvāku, kā čūskādas kurpju, krokodilādas somu, kaviāra u.c. konfiskāciju. Interesantākos eksponātus tagad var aplūkot Latvijas Dabas muzeja ekspozīcijā.
Pagājušajā gadā tika aizturētas un konfiscētas 17 dzērienu pudeles ar tajās ievietotām aizsargājamajām čūskām, vairāk kā 40 koraļļu kolonijas fragmenti, vairāki izstrādājumi no krokodilādas un čūskādas, kā arī vairāk kā 2000 tūbiņas ar kosmētiskajiem līdzekļiem, kuru sastāvā ietilpst lāča tauki un žults, kuru komerciāla izmatošana Eiropas Savienībā ir aizliegta.
1973. gada Vašingtonas konvencija jeb CITES ir Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām. Latvijā tā stājusies spēkā kopš 1997. gada, līdz ar to arī mūsu valstī CITES īpatņu ievešanu un izvešanu regulē CITES atļauju sistēma.
Ilona STEPIŅA