Vai zināt, ka dažu sugu sikspārņi atrod ziemošanai piemērotas mītnes Latvijā un itin bieži iemitinās kādā no pagrabiem? Sikspārņu ziemas mītnes izvēli nosaka gaisa temperatūra un mitrums, kā arī iespēja, ka tie ziemas laikā netiks traucēti. Labāk pielāgojušies biežajiem cilvēku apmeklējumiem garausainie un ziemeļu sikspārņi — tieši viņus visbiežāk novēro mazajos lauku sētu sakņu pagrabos. Varbūt tieši jūsējā pagrabā tie devušies ziemas guļā, bet neesat tos pamanījuši.
Sabiedriskā monitoringa programmas dod cilvēkiem iespēju aktīvi piedalīties dabas izzināšanā. Viena no tām ir mazajos pagrabos ziemojošo sikspārņu uzskaite. Tajā var piedalīties ikviens iedzīvotājs, kura pagrabā tie ziemo.
Ir jāatzīmē, ka, lai veiktu ziemojošo sikspārņu uzskaiti mazajos pagrabos, ir nepieciešama prasme atšķirt vismaz divas sikspārņu sugas — ziemeļu sikspārni Eptesicus nilssoni un brūno garausaini Plecotus auritus. Citas sugas mazajos pagrabos Latvijā tikpat kā nav sastopamas. Līdzās sugu pazīšanai nepieciešamas iemaņas atrast dziļākās spraugās paslēpušos sikspārņus. Šo iemaņu apgūšanai vajadzīgs laiks, tāpēc bieži vien cilvēki nemaz nepamana, ka viņu pagrabos ziemo šie mazie zīdītāji. Svarīgi atcerēties, ka guļoša sikspārņa iztraucēšana tam ir bīstama. Katra pamošanās prasa izdzīvošanai nepieciešamo tauku rezervju patērēšanu, kā rezultātā sikspārnis var neizdzīvot līdz pavasarim.
Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācija aicina vērīgākos pagrabu īpašniekus ziņot par saviem novērojumiem, sniegt informāciju par vietām, kur sikspārņi varētu ziemot, un ļaut speciālistiem apsekot ziemošanai piemērotākos pagrabus. Ziņas sūtiet elektroniski regina.indrike@dabagov.lv, pa pastu: Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācija, Zemnieku iela 16a, Rēzekne, LV-4601 vai zvanot pa tālruni 29139677.
Papildus jau minētajai programmai, pastāv iespēja veikt novērojumus un iesaistīties vēl kādā no Dabas aizsardzības pārvaldes mā-jas lapā www.daba. gov.lv pieminētajām sabiedriskā monitoringa programmām. Novērojumu dati būs noderīgi dažādu nozaru speciālistiem, skolēniem, studentiem, kuri izstrādā zinātniski pētnieciskos darbus, kā arī citiem interesentiem.
Esi aktīvs — vēro, iepazīsti, pastāsti mums par saviem novērojumiem un saudzē!
Regīna INDRIĶE, Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas vecākā valsts vides inspektore
A. STEPANOVAS fotogrāfijas: ziemeļu sikspārnis un brūnais garausainis