Dagdas bērnu bibliotēka un Dagdas novadpētniecības biedrība “Patria” ielūdz iedzīvotājus apmeklēt izstādes “Reiz Dagdā...” un “Novadpētniecības lapas pārlapojot...”, kas apskatāmas bērnu bibliotēkas telpās no 23. janvāra līdz 21. februārim. Izstādes iniciatīva pieder Dagdas bērnu bibliotēkas kolektīvam — iestādes vadītājai Ilonai Bronkai un bibliotekārei Ainai Kumačevai, to atbalstīja biedrība “Patria”.
3. februārī Dagdas bērnu bibliotēkas telpās notiek vēsturiska pēcpusdiena “Dagda - Latvijas brīvvalsts laikā”, kuru vada vēsturnieks Jānis Platacis. Visi interesenti tiek mīļi aicināti, jo apzināt savas pilsētas vēsturi ir nepieciešams jau- niešiem.
Pilsētas vēsture attēlos
Izstāde veltīta vēstures tēmai, kas sasaucas ar 20 gadu jubileju, kad Dagda ieguva pilsētas statusu. Bērnu bibliotēka apmeklētāju apskatei piedāvā daudzpusīgus novada izpētes materiālus, savukārt biedrība “Patria” tajā piedalās ar senu fotogrāfiju kolekciju, kas izvietota uz stendiem.
“Atšķirībā no citām lielākām pilsētām, kurās ir muzeji un kuru darbinieki daudzus gadu desmitus ir pētījuši dzimto novadu, Dagdā tāda nav bijis,” savas domas par izstādi pauž “Patria” vadītājs Aivars Arnicāns. “Tāpēc šodien mums grūti runāt par senāku laiku vēsturi, jo daudz kas ir nozaudēts gadu desmitos, nav arī to laiku notikumu liecinieku. Ir grūti veikt kvalitatīvu pētniecības darbu, un tie rezultāti nebūs pietiekami patiesi. Daudzreiz var izteikt tikai pieņēmumus, kā īstenībā ir noticis. Par to var bēdāties, bet vienlaikus tas ir arī interesanti. Novada vēsture tiek sākta no baltas lapas, kas ir gan sarežģīti, gan aizraujoši — ir pirmatklājēja sajūta. Šķetinot vienu pavedienu, bieži tiek atvērtas arvien jaunas novadpētniecības lappuses, jauni notikumi.”
Biedrības “Patria” vadītājs Aivars Arnicāns uzskata, lai arī ir grūtības gan liecību vākšanā, gan neesošā finansējumā, tomēr rezultāti vēstures balto plankumu izpētē ir panākti. Pašreiz biedrības ekspozīcijas arhīvā ir savākts jau vairāk par 300 senām fotogrāfijām, kuras uzņemtas pa-gājušā gadsimta 20.-40. gados, un tajās skatāma dzimtā novada vēsture. Ar šiem materiāliem tiek strādāts, notiek sarunas ar iedzīvotājiem, fiksētas viņu atmiņas. Pašreiz bērnu bibliotēkā apskatei ir izvietota tikai neliela daļa no šiem uzņēmumiem, jo biedrībai trūkst finansējuma fotogrāfiju palielināšanai un atbilsto- šam noformējumam, fotorāmju iegādei.
A. Arnicāns: “Personīgi es uzskatu, ka dzimtā novada vēsture ir jāzina katram tā iedzīvotājam, un ir ļoti svarīgi šo domu mācēt pasniegt un iedzīvināt mūsu jaunajā paaudzē, jau no bērna kājas izraisot viņos interesi par dzimtā novada vēsturi. Lielu lomu te spēlē gan audzināšana ģimenē un skolā, kur vecāki un skolotāji ar lepnumu stāsta par senām mūsu tautas tradīcijām, par vēsturi, gan arī nozīmīgais visu novada bibliotēku kolektīvu paveiktais darbs, apkopojot un saglabājot novadpētniecības materiālus, un darot tos pieejamus bērniem un pieaugušiem. Ātri pienāks laiks, kad pašreizējie bērni izaugs un turpinās mūsu kopīgi iesākto darbu.”
Tuvākie plāni
Mērķtiecīgi turpinot novadpētniecības darbu, Dagdas novadpētniecības biedrība “Patria” cieši sadarbojas ar Krāslavas vēstures un mākslas muzeja kolektīvu, kā rezultātā jau pēc pāris mēnešiem sabiedrības vērtēšanai tiks prezentēts pirmais abu organizāciju kopīgais projekts — Krāslavas muzejā tiks rīkota izstāde, kurā būs atspoguļoti divu novadu: Krāslavas un Dagdas, vēsturiski notikumi attiecīgā laika posmā.
Juris ROGA