Primārais uzdevums

Par Dagdas novada jaunatnes lietu speciālisti konkursa kārtībā ir apstiprināta Svetlana Ilatovska, kura pie jaunā amata pienākumu pildīšanas ķērās 2. janvārī.

Svetlana ir vietējā: Dagdā dzimusi, augusi un skolā gājusi. Pēc Dagdas vidusskolas studēja Daugavpilī — Baltijas Starptautiskajā Akadēmijā (BSA) Sabiedrisko attiecību, ekonomikas un vadības fakultātē, šobrīd turpina studijas neklātienē BSA Sabiedrisko attiecību maģistrantūrā. Jauniete apgalvo, ka pēc vidusskolas bijis grūti izvēlēties, ko studēt. Viņa īsti nezināja, ar ko nākotnē saistīs savu dzīvi. Bija brīdis, kad skolas gados apsvērusi sporta skolotājas profesiju, kad pienāca laiks izlemt, šo domu atmeta. Faktiski galveno lomu nospēlēja iespēja augstskolā piedalīties dažādās jauniešu aktivitātēs un patika arī plašā studiju programma, ko piedāvāja BSA. Svetlana jau no pirmajām studiju dienām bija aktīva jauniete, darbojās studentu organizācijā.

Atgriezusies Dagdā, viņa tika pieņemta darbā Krāslavas rajona Andrupenes pagastā par plānotāju, kur vadīja pagasta ūdenssaimniecības rekonstrukcijas projektu. Nākamā darbavieta bija Dagdas novada pašvaldībā par plānotāju. Vietējo jauniešu aktivitātēs nopietni iesaistījās pirms gadiem pieciem, sāka ar iestāšanos jauniešu biedrībā “Dagne”, pēc neilga laika tika ievēlēta biedrības valdē, bet vēl pēc kāda laika kļuva par jauniešu biedrības “Dagne” valdes priekšsēdētājas vietnieci. Šajā atbildīgajā amatā nemanot paskrējuši brīvprātīgā darba četri gadi, kuru laikā viņa ir ieguvusi nenovērtējamu pieredzi darbā ar jaunatni. Svetlana pagaidām vēl nav izveidojusi savu ģimeni.

— No malas raugoties, ir iespaids, ka jūs ļoti viegli kontaktējaties ar jaunatni. Kā radās šī dziļā saikne?

— Man patīk jaunatne, un mazpilsētā ir ļoti labi jaunieši, tikai vajag atrast katram savu pieeju. Biedrība “Dagne” savās aktivitātēs iesaista arī bērnus, palīdzam viņiem atrast sevi dzīvē. Pats interesantākais ”Dagnē” ir tās trakās jauniešu idejas labā nozīmē. Esmu pārliecinājusies, ka mūsu jaunieši grib darīt labus darbus, grib palīdzēt līdzcilvēkiem. Varbūt ne visi, bet tie, ar kuriem es saskāros, visi ir tādi, un nav nozīmes, no kādas vietas viņi nāk: arodvidusskolas, vidusskolas, lauku skolas. Vienu dienu “Dagnes” jauniešiem dzima forša ideja — organizējām labdarības akciju “Pasakas palīdzēs Dmitrijam”, kuras gaitā jaunieši savāca vairāk par 1000 latu un nodeva šo naudu bērnam. Katrā gadumijā ”Dagne” rīko labdarības akciju kāda pagasta iedzīvotājiem. Šī gada pirmajā mācību dienā — 9. janvārī — Dagdas jauniešu biedrība “Dagne” viesojās Andzeļu pamatskolā. Jaunieši iepriecināja pirmsskolas un sākumskolas bērnus ar labdarības Ziemassvētku lugu, kurā darbojās Zaķis, Ragana, Rūķi, Salavecis un Sniegbaltīte, kā arī pasniedza dāvanas, kurām naudu saziedoja mūsu vietējie uzņēmēji. Bērni ar sajūsmu noskatījās izrādi un iesaistījās rotaļās. Sākotnēji bija doma pasākumu rīkot Ziemassvētkos, taču, tā kā skolēniem ir brīvlaiks, nācās to pārcelt. Kāpēc šoreiz izvēlējāmies braukt uz Andzeļiem? Vasaras laikā mēs piedalījāmies velomaratonā un nakšņojām Andzeļu pamatskolā. Kad lēmām par akciju, kāds atcerējās šo faktu, un nolēmām aizbraukt uz Andzeļiem — tādā veidā arī pateicoties par labo uzņemšanu.

— Kādi ir jūsu darba pienākumi, plāni un ieceres jaunajā amatā?

— Martā sākšu mācības, kuras jaunatnes lietu speciālistiem organizē Izglītības un zinātnes ministrija. Tās ilgs divus gadus. Pats sva-rīgākais, kas jāpaveic pirmām kārtām — jāuzraksta jaunatnes stratēģijas dokuments. Tas ir kopīgs darbs ar jauniešiem, būtu vēlams iesaistīt tajā arī novada plānošanas nodaļu. Bet pats galvenais ir jaunieši — katram būs jāuzraksta problēmas, ar kurām ikdienā jaunieši saskaras savā pagastā, jo tikai viņi paši zina tās vislabāk. Tās jāatspoguļo stratēģijā, jābūt arī pateiktam, kā tās risināmas.

Plānoju jauniešus maksimāli satuvināt ar senioriem, jo 2012. gads ir senioru gads. Tās būs dažādas sadarbības formas, līdzīgi, kā to jau darījām līdz šim, tikai izvērsīsim plašāk. Piemēram, Dagdas pagastā notika senioru vakars, kurā mūsu jaunieši uzstājās ar savu priekšnesumu: bija sagatavots neliels koncerts un luga. Būs arī dažādas tikšanās pie tējas tases, palīdzības akcijas vientuļajiem pensionāriem, vēl kaut ko izdomāsim. Tas jādara ne tikai tāpēc, ka šis gads veltīts senioriem, bet gan tādēļ, lai nezūd saikne starp paaudzēm. Manos pienākumos ir arī organizēt brīvā laika pavadīšanu jauniešiem, informēt viņus par dažādām iespējām, tajā skaitā, kur vērsties problēmu gadījumā, kā rīkoties vienā vai otrā situācijā, kā reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā un citi.

— Ar jūsu tiešu līdzdalību tapuši jauniešiem nozīmīgi projekti. Pastāstiet par ieguvumiem.

— Brīvā laika pavadīšanas centra “Upmala” izveidošanas projekts bija viens no pirmajiem, kuru rakstīju tieši ar jauniešu aktivitātēm saistītajā jomā. Projektu atbalstīja Sorosa fonds, centram ir jāpastāv 10 gadus.

Dagdas parkā šobrīd būvē jauniešu hosteli, kuru pabeigs vasarā. Šo projektu par jauniešu iniciatīvu centra izveidi Dagdas novadā, kas tika iesniegts Latvijas un Šveices sadarbības programmā, rakstīju es. Latgalē atbalstīja tikai divus šādus projektus: Dagdai un Līvāniem. Ko mums tas dos? Būs daudz vieglāk uzaicināt ciemos jauniešu biedrības no citiem novadiem un Rīgas, jo varēsim piedāvāt nakts-mītnes, telpas semināriem, tikšanās vietu. Šis pats projekts paredzēja uzbūvēt Raganu mājiņu Dagdas bērnu un jauniešu centra teritorijā, kas jau izdarīts, kā arī izremontēt jauniešu pulcēšanās telpas Svariņos, Asūnē un Bērziņos. Kāpēc tieši šajos pagastos? Nolēmām, ka telpas remontēsim tur, kur mums jau ir jauniešu biedrības.

— Kur nākotnē atradīsies bērnu un jauniešu centrs? Hostelī?

— Bērnu un jauniešu centrs atradīsies turpat, kur ir šobrīd, jo BJC atrodas Dagdas Centrā, bērniem, pusaudžiem tas ir ļoti ērti, jo ir netālu no skolas, tas ir pa ceļam līdz autoostai, kā arī ir realizēti vairāki projekti, lai bērniem un jauniešiem nodrošinātu daudzfunkcionālu, piemērotu darbošanās vidi. Kas attiecas uz Hosteli, tur ir cits mērķis, piem., piedāvāt jauniešiem semināra telpas, nepieciešamības gadījumā izmitināt ciemiņus (jauniešus) u.tml.

— Kāda ir kopējā situācija ar jauniešu organizācijām pagastos?

— Aktīvākā ir Asūnes jauniešu biedrība “Ašo kompānija”, kura 28. janvārī svinēs kārtējo dzimšanas dienu. Ir interesanti sadarboties ar viņiem, jo šiem jauniešiem ir gan pieredze, gan gribēšana darboties. Biedrības valdes priekšsēdētāja ir Olga Lukjanska. Svariņos mums labi strādā jauniešu biedrība “Delverība”, kuras valdes priekšsēdētāja ir Ina Žilinska. Bērziņos ir jauniešu centrs un biedrība “Nākotnei”. Savukārt pilsētas jauniešu biedrība ”Dagne” apvieno gan Dagdas pilsētas, gan Dagdas pagasta jaunatni — no pagasta šajā organizācijā ir pieci jaunieši. Zinu, ka Ezerniekos ir nevalstiskā organizācija “Arhimēds”, bet nezinu, kā īsti viņiem klājas. Sazināšos, kad būs brīvāks laiks, un visu izrunāsim. Zinu, ka viņi darbojas, strādā ar projektu. Andrupenē ir jauniešu centrs, bet nav biedrības. Nesen spriedām par jauniešu biedrības izveidi Andrupenē un Konstantinovā, šobrīd tiek kārtoti dokumenti. Šķaunes jaunieši tikās ar pagasta pārvaldes vadību un sprieda par jauniešu biedrības izveidi šajā pagastā. Process rit. Andzeļos jauniešu biedrības nav, tur vajadzēs piestrādāt vairāk, atrast aktīvistu, organizēt jauniešus, kuri var un grib darboties. Ķepovas pagasta jaunieši ir vienā biedrībā ar Asūnes.

— Viena sabiedrības daļa neizprot šīs aktivitātes. Ko jūs viņiem sacītu?

— Vai tad ir labāk, ka jaunieši bezmērķīgi klīst pa ielām, pagastu, vai ilgstoši nīkst pie datora? Biedrība paver iespējas tikties ar draugiem, diskutēt un meklēt savu problēmu risinājuma ceļu. Labi ir, ja jauniešus šajā visā vada kāds pieaugušais, jo viņiem vieniem trūkst vajadzīgās pieredzes un uzņēmības. Viņiem arī vēl pagrūti precīzi formulēt savu domu, zināt, kurp pie kā doties pēc palīdzības, kā uzrakstīt vēstuli, kā iesākt labdarības akciju. Turklāt ne visi pieaugušie jauniešus ņem par pilnu, ja viņi ierodas vieni. Jā, jaunieši grib darīt paši, bet ir labi, ja pieaugušais var palīdzēt viņiem un parādīt, kā realizēt šīs vēlmes.

— Biedrība un jauniešu centrs — kur būtiskākā atšķirība?

— Biedrība var pastāvēt jebkurā telpā, bet biedrībā var darboties tikai biedri. Centrs domāts visiem, arī tiem, kuri varbūt negrib vai nevar sastāvēt biedrībā, jo vēl nav sasnieguši 13 gadu vecumu. Biedrībai “Dagne” ir deleģētas funkcijas uzturēt bērnu un jauniešu centru tāpēc, ka biedrība raksta projektus un nodrošina centra pieejamību ne tikai saviem, bet visiem bērniem un jauniešiem, kuri to apmeklē. Te ir gan brīvā laika pavadīšanas iespējas, gan neformālās izglītības iespējas, jo centrā ir savi darbinieki.

— Atliek no rīta ieraudzīt salauztu solu, kā lielākā daļa pieaugušo raida pārmetumus jauniešu virzienā. Cik tas pamatoti?

— Man nav nācies dzirdēt pretenzijas, ka mūsu jaunieši kaut ko izdemolējuši un salauzuši. Es domāju, tas ir stereotips, ka pie visa vainīgi jaunieši, un tas nav pareizs. Jaunieši nav slikti, viņi nav tādi, kas visu demolē. Ja arī kaut kas atgadās, tad ne vienmēr jaunieši to darījuši speciāli, biežāk tas gadās nejauši vai kā nepārdomātas rīcības sekas.

— Jaunieši sūktās, ka laukos un mazpilsētās viņiem nav gana daudz izklaides un atpūtas iespēju. Piekrītat?

— Patiesībā viss ir jauniešu pašu rokās. Aizejiet pie tautas nama direktora un pasakiet, ka gribat rīkot kādu pasākumu, palūdziet telpas un nepieciešamo orgtehniku. Tā ir jābūt, un es ceru, ka tā noteikti ir. Pozitīvas aktivitātes pagastos ir, varbūt pagaidām tās nav tik plaši reklamētas. Vienīgās problēmas jauniešiem šajā brīdī varētu būt Ezerniekos, kur nav uzbūvēts jaunais tautas nams, tālab pasākumi notiek sporta zālē, kas nav ērti. Bet uzbūvēs tautas namu, un viss būs iespējams. Dagdas bērnu un jauniešu centrā ir tapis projekts, lai atjaunotu orgtehniku — plānojam jaunu mūsdienīgu televizoru, muzikālo centru un videokameru. Ja biedrībai nav savu telpu, nav centra, tad ir grūtāk strādāt. Šo problēmu var un vajag fiksēt jauniešu stratēģijas dokumentā.

— Paldies par interviju! Veiksmi jaunajā amatā!

Juris ROGA