Uz Dagdas folkloras kopas “Olūteņi” 15 gadu jubilejas pasākumu “Caur gadiem skan mūsu dvēseles dziesma...” Dagdas novada Tautas namā sapulcējās visuzticamākie draugi un atbalstītāji.
Pasākuma pirmā daļa pēc būtības bija atskats uz kolektīva 15 darbības gadiem, un to varēja apmeklēt ikviens interesents. Uz skatuves uznāca folkloras kopas “Ceiruleits” muzikanti un sāka spēlēt “Goda danci” un jau ar pirmajiem akordiem bija skaidrs, ka šī jubileja tiks svinēta tautiskā garā. Dejotāji no aizkulisēm izveda dejot folkloras kopas “Olūteņu” dalībnieces. Pēc dejas “Olūteņu” dalībnieces nokāpa no skatuves un apsēdās viņiem paredzētajā goda vietā — krēslos pie Ziemassvētku eglītes. Zīmīgi — “Olūteņu” šūpulis tika kārts 1996. gada Ziemassvētkos, kad neliela entuziastu grupa pēc Andrupenes draudzē savāktā folkloras materiāla izveidoja pirmo programmu, kuru piedāvāja plašākai sabiedrībai.
Dziļāku izpratni par kolektīva 15 darbības gadiem varēja gūt gan vēl pirms koncerta apskatot fotoattēlu izstādi, gan uzmanīgi sekojot līdzi pasākuma gaitai un ieklausoties stāstītajā, gan vērojot video projekciju, kurā iemūžināti zīmīgākie un svarīgākie “Olūteņu” darbības gadi. Turklāt šo vispusīgo un plašo informāciju bagātināja paši jubilāri ar dziesmām, dejām un maskām. Jā, jā, “Olūteņi” ir ne tikai skaistas un skanīgas dziedātājas, bet arī maskošanās tradīciju pētnieki un uzturētāji. Jubilejas pasākums pamatā notika latgaliešu valodā, kas visā tajā īpaši pastiprināja tautiskuma auru.
Par “Olūteņu” krustmāti Dagdā var droši saukt tagadējo Dagdas novada domes priekšsēdētāja 1. vietnieci Janīnu Tukišu: “Es personīgi iepazinos ar Intu Viļumu 2002. gada nogalē, viņa, radošs, enerģisks un idejām bagāts cilvēks, ieradās domē ar gatavu projektu par kultūras centra izveidi. Sadarbojoties un kopīgi īstenojot šo ideju, Dagdā izveidojās centrs, kura paspārnē sāka darboties folkloras kopa “Olūteņi”. Tajā laikā kopā darbojās Andrupenes pa- gasta dziedātājas — tikai un vienīgi no Andrupenes pagasta. Inta, kā jau ļoti enerģisks cilvēks, sāka paplašināt šo kolektīvu, tajā iesaistījās dziedātājas no Dagdas pilsētas, pievienojās vīriešu balsis un uzplauka jauks radošs kolektīvs. Bet dzīvē nekas nestāv uz vietas. Inta mācījās pati un apmācīja savas dziedātājas. Kā tautā saka — putnēniem izauga spārni, un tie aizlidoja, izveidoja savu kolektīvu, paņemot lielu daļu no esošā. Bet Intu grūtības nesalauza, viņa atrada domubiedrus un izveidoja kolektīvu gandrīz no nulles. Šodien, skatoties un klausoties “Olūteņus”, manī nostiprinājās pārliecība, ka ne par velti kolektīvam piešķīra 1. kategoriju un iespēju pārstāvēt Dagdas novadu festivālā “Baltica”. Tiešām dziedātāju balsis ir stipras, skanīgas, un ir ļoti labs iespaids.” Tukišas kundze novēlēja, lai šis radošais gars pavada kolektīvu daudzus jo daudzus gadus, lai Intai pietiek spēka vadīt un varbūt ar laiku arī kādas vīriešu balsis piesaistīt. Lai mēs svinētu tādas jubilejas arī pēc pieciem, desmit, piecpadsmit un vairāk gadiem!
Domes priekšsēdētāja 1. vietniece pasniedza Rīgas tautas mākslas centra Atzinības rakstus Intai Viļumai, Tamārai Starovoitovai un vairākiem bijušajiem “Olūteņu” dalībniekiem: Lolitai Ciganovičai, Sandrai Babrei, Jānim Platacim, Aivaram Klismetam, Irēnai Muskarei. Rīgas tautas mākslas centra Atzinības rakstu saņēma arī ilggadīgā “Olūteņu” dalībniece Rita Pūriņa par mutvārdu folkloras žanra popularizēšanu.
Dagdas novada domes priekš-sēdētāja 2. vietniece Sandra Viškure: “Liels prieks būt klāt “Olūteņu” skaistajā un nozīmīgajā dzimšanas dienā. 15 gadi tādam kolektīvam ir nozīmīgs skaitlis. Vēsture, gadiem ritot, mainās, mainās cilvēki, mainās tikumi, mainās dziesmas, kas kļūst arvien nopietnākas un dziļākas, ar lielāku domu. Jātek uz priek- šu, kā tas notiek dabā: olūteņi satek kopā un veido lielās upes, un jūs ar savu dziesmu skanējumu ļoti labi papildināt valsts un citus jaukos notikumus, kur jādzied. Vēlu jums visiem stingru tradīciju saglabāšanu un varbūt arī jaunu tradīciju apgūšanu un ieviešanu. Maskas ir skaistas, bet Latgalē ir daudz citu tradīciju, kuras var pilnveidot un attīstīt. Intai ir ļoti liels dzinulis, viņa to arī noteikti kādreiz liks vietā un iesaistīs daudz cilvēku. Novēlu arī kādu vīrieti klāt, lai kolektīvs kļūtu pilnasinīgs un vēl skanīgāks. Lai šīs mazās dvēselītes, kuras šodien mammām apkārt skraida, arī iekļautos kolektīvā, jo mums savas tradīcijas jānodod jaunai paaudzei un viņi būs tie, kuri neļaus Olūteņiem izsīkt!”
Viškures kundze nodeva kolektīvam domes priekšsēdētāja Viktora Stikuta sveicienus un pasniedza viņa parakstītos Atzinības rakstus Līgai Gabrānei, Inārai Igaunei, Ilzei Tukišai, Jekaterinai Ļulei, Regīnai Staģei un Irinai Utānei.
Rīgas folkloras biedrības apsveikumu 15 darba gadu jubilejā nolasīja biedrības pārstāve Jelena Jekimova, kura atveda arī sveicienu “Olūteņiem” no sava dzimtā Pušas pagasta: “Jūs bijāt vareni, esat vareni un būsiet vareni! Daudz laimes dzimšanas dienā!”
Sveicēju pulkā bija arī Līvānu folkloras kopa “Ceiruleits”, Mākoņkalna folkloras kopa un pagasta pārvaldes vadītājs Sergejs Bašmakovs, Izvaltas folkloras kopa “Izvoltīši”, viesnīcas “Piedruja” īpašnieki Galina Borovaja un Jevģēnijs Borzols, novadpētniecības biedrības “Patria” vadītājs Aivars Arnicāns, Ezernieku folkloras kopa “Akmiņeica” un pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Andžāns, TDA “Dagda”, Dagdas tautas nams, pensionāru biedrība, bērnu bibliotēka, tautas bibliotēka.
”Olūteņu” vadītāja Inta Viļuma un kolektīva dalībnieki pateicas Dagdas novada pašvaldībai par sniegto morālo un finansiālo atbalstu, lai kolektīvs godam varētu atzīmēt savu 15 gadu jubileju, kā arī visiem citiem cilvēkiem, kuri bija kopā ar folkloras kopu.
Juris ROGA