Tas bija nesen, tas bija sen...

Apkarot žūpību!

Kāds no dižajiem kādu reizi teica, ka vēsture vienkārši ir spiesta atkārtoties, jo neviens neieklausās tajā.

... Izskanēja šampanieša pudeļu taisīšanas blīkšķi, izgaroja svaigu skuju smarža, reizē ar to arī tādu nepieejamu deficīta augļu aromāts, atstājot tikai aizsākto trauku ar rasola salātiem, kam nav līdzīgu. Jaunais gads sācies!

Izrādās, ka Ņujorkā turpinās kalnraču atlaišana. Izraēlā notiek valsts kalpotāju vispārējais streiks. Portugālē vērojama cenu celšanās benzīnam, dīzeļdegvielai un gāzei. Bet saskaņā ar Kembridžas universitātes datiem līdz 1985. gadam Eiropas Ekonomiskajā Asociācijā bezdarbnieku skaits sasniegs 13 miljonus cilvēku. “Pašlaik EEA “lieko” cilvēku armija sasniegusi gandrīz 10 miljonus...”

Tas viss ir kapitālistiskajās valstīs — bezdarbs, nemieri, cenu celšanās... Turpretim pie mums — pirmrindnieki, vērienīgas jaunceltnes, sociālistiskās sacensības un pārsniegtie plāni. Pie mums ir cilvēki, ar kuriem lepojas radi, darba kolektīvi, visa rajona iedzīvotāji. Bet vēl pastāv viena, pagaidām neiznīdējama “kaite”, kuras apkarošanai vērstas visas rezerves.
Laikraksts “Komunisma Ausma”, janvāris...

“Svariņu tautas deputātu ciema padomes sesija apsprieda pirmā gada darba rezultātus. Citu starpā deputāti uzmanīgi noklausījās žūpības un alkoholisma apkarošanas komisijas priekšsēdētāja R. B. informāciju. Komisijas locekļi veic lielu profilaktisko darbu ar “nelaimīgām” ģimenēm, darba disciplīnas pārkāpējiem, kuri pārmērīgi lieto alkoholu...” Un vēl: “Dagdas ciemata padomes izpildkomitejas sēdē pieņemtajā lēmumā paredzēts pasākumu plāns tautas kārtības sargu vienību un biedru tiesu darba aktivizēšanai Dagdā... Bija norādīts, ka tautas kārtības sargu vienību vājais darbs ir viens no pārkāpumu skaita pieauguma iemesliem. Vāja ir transporta līdzekļu vadītāju disciplīna, palielinājies ceļu transporta negadījumu skaits žūpības dēļ.”
... “Kolhoza “Daugava” traktoristi Pēteris un Vladimirs vakarā pēc darba nolēma pavizināties ar traktoru T-150 pa centrālo ganu ceļu, ko ierīkojuši melioratori no Dubrovkas fermas... Braucot lejā no kalna, smagais traktors ar piekabi no cietā ceļa nokļuva ganībās, pārrāva trīs dzeloņdrāts kārtas, salaužot dzelzsbetona stabiņus, un pēc tam manā zemes gabalā, kur iesēts āboliņš... Kāpēc mūsu kolhozā neviens neskatās, lai mehanizatori neizmantotu mašīnas, kā viņiem tīk — pamatoti jautāja lasītāja V. M. savā vēstulē redakcijai 5. janvāra numurā... Gribas domāt, ka kolhoza valde un komjaunatnes komiteja dos pareizu vērtējumu notikušajam, ka te taisnīgi noskaidros, uz kā rēķina attiecināt jaudīgā traktora remontu un dīkstāvi, kas atjaunos izpostīto nožogojumu... Un vēl ļoti vajadzīgi pasākumi, lai pastiprinātu kontroli pār tehnikas izmantošanu no darba brīvajā laikā.”

Ritēja 1982. gads — vienpadsmitās piecgades otrais gads. Gorbačova pretalkohola kampaņa sāksies tikai pēc trim gadiem. Starp citu, problēma ir mūžīga kā pasaule. Tikai toreiz pret “zaļo pūķi” bija izsludināta cīņa, lai arī ne vienmēr sekmīga un neapstrīdama, biežāk līdzīga tam, kā Dons Kihots karoja ar vējdzirnavām. Tomēr apzināti un konsekventi. Tagad mēs tikai konstatējam bēdīgus faktus un baudām augļus...

Sagatavoja Marina NIPĀNE