Kas notiks, ja uz Zemes paliks sievietes vien?

Metodiskā tēma, pie kuras mūsu skola strādā šogad, bija “Prezentācija ar mērķi izkopt skolēna valodu”. Novembra beigās notikusī filozofijas konference “Kas notiks, ja uz Zemes paliks sievietes vien?”, kas bija organizēta 10. - 12. klasēm, deva iespēju skolēniem demonstrēt savas iemaņas un pilnveidot tās.

Nedaudz vairāk kā pirms simts gadiem sievietes sāka mērķtiecīgi atkarot tiesības, kādas bija vīriešiem. Tā tika radīts feminisma pamats. Šī kustība saista uzmanību ar to, ka tā radīja būtiskas pārmaiņas Rietumu sabiedrībā. Daudzi cilvēki ir noskaņoti pret feministu kustību, jo uzskata to par tradicionālās dzīves iekārtas sabrukuma cēloni, vīriešu un sieviešu vispārpieņemto lomu atkarībā no to dzimuma iznīcināšanas cēloni.

“Mūsu dienās sievietes ar aizvien lielāku dedzību un neatlaidību apgūst tradicionāli ”ne sieviešu” profesijas, piemēram, daudzas pievēršas politikai. Pirmo reizi sievietes valdzinājumu politikā izmēģināja Sābas ķēniņiene, vēlāk Kleopatra. Viduslaikos valsti vadīja tikai vīrieši. Jauno laiku Krievijā parādījās Katrīna II, bet XX gadsimtā sieviete kļuva par premjerministri, valsts sekretāri, kancleri, bet nedaudz vēlāk arī par prezidenti. Rodas iespaids, ka sievietes spēj visu.” Ar šādiem vārdiem konferenci atklāja 12. a klases skolnieks Vadims Bovtramovičs.

Konferences dalībnieki risināja sarunu par feminisma plusiem un mīnusiem, par sievietes lomu sabiedrībā, par harmoniju starp vīrieti un sievieti, mūsdienu vīriešu infantilitāti, viendzimuma laulību patoloģiju. Bioloģijas zinātāji iepazīstināja auditoriju ar interesantiem atklājumiem ģenētikas nozarē.

Savās uzstāšanās skolēni vairākkārt izmantoja pazīstamo filozofu uzskatus. Par kompromisu kļuva dialogs starp Arinu un Jāni no 12. b klases, kuru viņi nosauca “Baismīgs sapnis”, tas ir, pasaule, kurā dzīvo sievietes vien.

Mums, katram no mums, atvēlēta vieta, kuru varam ieņemt tikai mēs. Cilvēku attīstībai un dzimtas turpinājumam nepieciešama pretmetu vienotība — sievietes un vīrieša savienība. Lai vai cik pārliecinoši būtu feministu argumenti, lai vai cik stipru zīmogu cilvēka pasaules uzskatā uzspieda patriarhāta daudzu gadsimtu ilgais jūgs, nedz vīrieši, nedz sievietes nevarētu eksistēt vieni bez otriem. Mēs viens otram esam vajadzīgi, mēs veidojām harmoniju un ievērojam no- teikumus, kurus mums diktējusi pati daba, kad vīrietis un sieviete ir kopā.

Konferenci sagatavoja vēstures, politikas un filozofijas skolotāja Ludmila Kairāne un mēs, 11. - 12. klašu skolēni.

Aleksandra PALIJA, 12. b klases skolniece, konferences vadītāja