Ekskursija — kā lieliska dāvana Izvaltas pamatskolas bērniem

Lai skolēni labāk iepazītu vēsturi un izprastu mūsdienu procesus, tika organizēta ekskursija uz Rīgu. Šoreiz tā bija izzinoša ekskursija ar četriem galvenajiem pieturpunktiem: Latvijas Republikas Saeima, Latvijas Okupācijas Muzejs, Latvijas Televīzija, Brīvības piemineklis.

Ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks. Laiks, kad mēs vairāk aizdomājamies par labdarību, gaidām dāvanas un atceramies tos, kuriem esam pateicības vārdus parādā. Cilvēku atbalsts izpaužas dažādos veidos. Vēlamies teikt: ”Paldies!” — Izvaltas pagasta pārvaldes vadītājai Mārai Miglānei un ziedotājam Z. Zadvinskim — par idejas atbalstu un finansiālo pusi ekskursijas organizēšanai, šoferim J. Vigulim — par sapratni un jauku braucienu, ekskursiju vadītājiem — par interesantajiem stāstījumiem.

Pateicoties Latvijas Okupācijas muzeja ziedotājiem, skolām ir iespēja saņemt atbalstu muzeja apmeklējuma ceļa izdevumu daļējai segšanai Skolu atbalsta programmas ietvaros. Ziedotāju dās-nums palīdz muzejam liecināt par okupācijas laika notikumiem. Muzejam palīdz brīvprātīgie muzeja darbinieki, sniedzot tam savu laiku un darbarokas. Tā divi jauni studenti mūsu grupai vadīja nodarbību “Kā pēta vēsturi?”. Nodarbība paredzēta jaunāko klašu skolēniem, kas vēl nemācās vēsturi, un tās galvenais jautājums bija — kā priekšmeti palīdz uzzināt, kas noticis pagātnē. Tā balstīta uz stāstiem un apskatāmām liecībām /priekšmetiem/, kas liecina par padomju deportāciju laiku. Pirms nodarbības mēs tai gatavojāmies, pildījām mājasdarbu par senām lietām mums apkārt. Mums bija iespēja apmeklēt Saeimu, lai tuvāk iepazītos ar mūsu valsts parlamenta ikdienas darbu, kā arī apskatīt Saeimas nama unikālo arhitektūru un vēsturi. Apmeklējot Saeimu, skolēniem lielu interesi izraisīja tas, ka līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, kas, ieejot Saeimas namā, jāuzrāda Saeimas apsardzes darbiniekam, kā arī jāiziet drošības pārbaude. Ekskursija notika Saeimas Kancelejas Protokola nodaļas darbinieces Guntas Gaigalas pavadībā.

Apmeklējuma laikā Saeimas namā bija iespēja apskatīt zāli, kurā izvietotas Saeimai pasniegtās dāvanas, Sarkano zāli, Dzelteno zāli, Balsošanas zāli un Sēžu zāli, kurā uz parlamenta sēdēm sanāk deputāti, kā arī satikt dažus deputātus klātienē.
Latvijas Televīzijā mūs gaidīja muzeja gide Selga Feldmane-Bedrīte, kura palīdzēja ieskatīties televizorā no otras puses un ieraudzīt to, ko neatklāj ekrāns. Kā Latvijas Televīzijai klājās Barikāžu laikā — 1991. gada ziemā? Kādas sajūtas pārņem, ieslīgstot krēslā, kurā, uzrunājot skatītājus, ik vakaru redzami ziņu vadītāji? Cik interesanti ir iejusties bērnu raidījuma “Kas te? Es te!” varoņu vietā.

Iepazinām klātienē Brīvības pieminekli, kas atrodas Latvijas galvaspilsētas centrā un mūsdienās tiek uzskatīts par Latvijas valstiskuma, latviešu tautas vienotības, neatkarības un brīvības simbolu.

Vēl kopīga bilde... Pastaiga pa Vecrīgu... Un klāt ir laiks doties mājup.

Man liekas, ka skolēniem šis ceļojums noteikti paliks atmiņā, domāju, tas arī palīdzēs viņiem citādāk raudzīties uz pasauli un lietām, kas tajā notika, notiek un notiks. Tomēr vislabāk skolēnu prieku un gūtos iespaidus varēju izprast, izlasot viņu pārdomas par ekskursiju. Galvenais, ka katram ir kāda laba atziņa. Kādi viņi kļūs, to rādīs dzīve.

Un man šķiet zīmīgi Ojāra Vācieša vārdi:

Viss tev ir dots,
pašam jāizšķir,
ko sevī atstāt par akmeņiem,
ko vērst par dārgakmeņiem.

Inga LEIKUMA, Izvaltas pamatskolas skolotāja