Kā līdzīgs ar līdzīgu

Krāslavas novada domes deputātu, domes darbinieku un triju lielāko novada zemnieku delegācija 4. un 5. novembrī viesojās Uniejovas pilsētā (Polija). Delegācija apmeklēja pilsētas mēriju, kurā tika parakstīta vienošanās starp Krāslavu un Uniejovu par sadarbības attīstību kultūras, sporta, tūrisma un vides aizsardzības jomā, kā arī kontaktu veidošanu un pieredzes apmaiņu starp uzņēmējiem, nevalstiskajām organizācijām, skolu jaunatni. Vienošanos parakstīja Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks un Uniejovas pašvaldības vadītājs Juzefs Kačmareks.

Kā pastāstīja G. Upenieks, Uniejovas pilsēta mums nav sveša, pazīšanās ilgst vairākus gadus, taču ciešāki sakari starp pašvaldībām nodibinājās tikai pēdējā laikā. Uniejovas pilsētas un pagasta mērs Juzefs Kačmareks šovasar apmeklēja Krāslavas pilsētas svētkus, kuros uzstājās Uniejovas jauniešu pūtēju orķestris. Tam par iemeslu arī bija novada domes delegācijas viesošanās Uniejovas pilsētā.

“Atšķirībā no mums, viņiem visā pilsētā bija izkārti Latvijas karogi,” G. Upenieks pauž pirmos iespaidus, kas patīkami pārsteidza. “Uniejovas pašvaldība ir ļoti nopietna pašvaldība ar ļoti nopietnām investīcijām, kaut gan iedzīvotāju skaits ir neliels: pilsētā dzīvo 3000 un lauku teritorijā — 7000. Teritorija neliela, iedzīvotāju blīvums liels. Vienojāmies dibināt ciešākus kontaktus starp pašvaldībām un uzņēmējiem, viņi izteica vēlmi jau šogad ierasties atbildes vizītē. Ļoti labi, ka viņi mūs neuzskata par konkurentiem.”

Pēc domes priekšsēdētāja vārdiem spriežot, poļiem ļoti iepatikās Krāslavas maize, alus un linsēklu eļļa. Viņi izrādīja interesi par tālāku sadarbību ar to ražotājiem. Mūsu delegācija apmeklēja četras zemnieku saimniecības, poļu zemnieki gribētu apmeklēt arī mūsējās zemnieku saimniecības. Uniejovas pašvaldības reģionā nav lielu zemnieku saimniecību, jo maz zemes. Tālab ir attīstīts nestandarta bizness, piemēram, pīļu ferma, un šīs produkcijas noieta problēmu viņiem nav. Ienesīgs var būt arī augļu dārzs astoņu hektāru platībā. Arī mūsu novadā ir zemnieki, kuru saimniecības nav lielas un varētu daudz ko savstarpēji pamācīties.
G. Upenieks: “Poļi ļoti aktīvi strādā tūrisma jomā, viņu sadarbības partneri ir ungāri, bet līdz Ungārijai mums patālu. Viņu draudzība ir ļoti profesio- nāli nostādīta, bet, jāatzīst, arī iespējas citas — lielas Eiropas investīcijas. Pašvaldība būvē spa centrus, atklātos un slēgtos baseinus, un viss investīcijas programmas ietvaros.

Uniejovas pašvaldības vadība ieinteresējās par mūsu apkures sistēmu, par jauno kokšķeldas ražotni, jaunajām attīrīšanas iekārtām, par sadarbības iespējām ar Baltkrieviju. Pat lūdza iepazīstināt ar kādiem augsta līmeņa pašvaldību cilvēkiem, uzņēmējiem. Poļi bija izbrīnīti, ka pilsētas katlu māju darbinām ar šķeldu, pie viņiem tas nav attīstīts, jo ir gāze un ogles. Viņus ļoti ieinteresēja koģenerācija. Norunāts, ka Uniejovas delegācija decembra sākumā apmeklēs mūsu novadu, tad parādīsim arī mūsu turboģeneratoru.”

Uniejovas galvenā vērtība ir karstie avoti, kurus uzgāja, meklējot gāzi. Apkure pilsētas iedzīvotājiem maksā tikpat, cik Krāslavā — aptuveni lats par kvadrātmetru. Uniejova ir dabas un vēstures pilsēta pašā Polijas sirdī. Tur ir pilis un plaša kultūras programma ar bruņinieku turnīru, indiāņu cīņām. Pie sevis viņi grib redzēt arī ralliju, kāds notika Krāslavā.
— Parakstītā vienošanās cita starpā paredz attīstīt sadarbību preču apmaiņas atbalstā. Ko tas nozīmē?

G. Upenieks: “Poļi ražo detaļas, kuras pērk lietuvieši, no tiem rīdzinieki un tad mūsu autoserviss — cik procentu maksājam pa virsu? Akmens bruģis pie viņiem divas reizes lētāks nekā pie mums. Katrā ziņā gribam izvietot informāciju viens otra mājas lapā, lai uzņēmēji var kontaktēties pa tiešo.”

Juris ROGA