Saulainā rudens brīvlaika dienā Krāslavas novada skolotāji devās pieredzes apmaiņā uz Cesvaini.
Romantiskā parka un seno muižas ēku ielokā savus torņus pret debesīm pacēlusi mūs sagaidīja greznā Cesvaines pils. Tā ir eklektisma mākslas šedevrs, kurā apvienojas arhitektūra, tēlniecība, metālmāksla un glezniecība. Tajā agrāk atradās Cesvaines vidusskola, bet tagad — Cesvaines mūzikas un mākslas skola. Gides pavadībā mēs izstaigājām pils plašās zāles, uzkāpām augstajā pils tornī, no kura paveras brīnišķīgs skats uz Cesvaini. Redzējām arī ugunsgrēka pēdas pils augšējos stāvos. Taču sapratām, ka cesvainieši ir apņēmības pilni pamazām atjaunot savas pilsētas vizītkarti.
Devāmies uz jauno skolu. Cesvaines vidusskola ir vienīgā vidusskola Latvijā, kas uzcelta pēc neatkarības atgūšanas 2007. gadā. Skolā mācās 370 skolēnu, strādā 42 skolotāji un 28 tehniskie darbinieki. Plaši gaiteņi, plaša aktu zāle, daudz stikla, lifts — moderna ēka. Vienīgais trūkums — skolai nav savas sporta zāles. Sporta nodarbībām tiek izmantota pilsētas sporta halle 2 km attālumā no skolas.
Esat dzirdējuši par privāto bērnu namu Latvijā? Grašu bērnu ciemats atrodas Cesvaines pagastā Grašos. Šobrīd “Grašos” uzturas 24 bērni vecumā no 4-18 gadiem. Bērni dzīvo trīs mājās kopā ar audzinātājiem pēc SOS ciematu principa. Bērnu sociālajā rehabilitācijā tiek izmantoti mājdzīvnieki, jo rūpes par dzīvniekiem sniedz psiholoģisko līdzsvaru. Dzīvnieks ir ne tikai spēļu biedrs, bet arī labs draugs, kurš nomierina, aizsargā un pārliecina. Savukārt pirmsskolas izglītības iestāde “Brīnumzeme” ar savu viesmīlību mūs atraisīja, bet skolotāju rokdarbi un grupiņu estētiskais noformējums iedvesmoja jaunam darba cēlienam.
Mūs pārsteidza arī Cesvaines kultūras nams, kurš pēc veiksmīga dizainera rokas pieskāriena no šķūņa ir pārtapis par īstu koncertzāli un cesvainiešu lepnumu.
Pedagogu pieredzes apmaiņas veicināšanai un labās prakses popularizēšanai Valsts izglītības satura centrs šogad izvirzījis prioritāti — organizēt pieredzes apmaiņas pasākumus novados. Visu skolotāju vārdā mēs izsakām īpašu pateicību Krāslavas novada domes izpilddirektoram J.Geibas kungam, kā arī Krāslavas pamatskolas skolotājai Silvai Skridei, jo ir gūtas idejas darbam un gandarījums par veiksmīgi pavadīto dienu Vidzemes mazpilsētā Cesvainē, kur pilnībā izproti Raiņa spārnotā teiciena būtību:
“Mēs būsim lieli tik, cik mūsu griba.”
Skaidrīte GASPEROVIČA, Krāslavas novada klašu audzinātāju MA vadītāja