Direktores pienākumu izpildītāja Ingrīda Vanaga Aulejas pamatskolu vada jau trešo mācību gadu. Šī nelielā lauku izglītības iestāde realizē pamatizglītības un pirmsskolas izglītības programmas. Strādā 12 skolotāji. Skolā nav devītās — izlaiduma — klases, savukārt esošajās astoņās klasēs šobrīd mācās kopskaitā 30 bērnu, lielākoties no Aulejas pagasta, bet divi ir no Grāveriem. Visas klases ir apvienotas pa pāriem: pirmā ar trešo, otrā ar ceturto, piektā ar sesto, septītā ar astoto. Skolu daudz atbalsta pašvaldība un pagasta pārvalde, bez šī papildus finansējuma izglītības iestāde nevarētu pastāvēt, jo pastāvošā kārtība — nauda seko skolēnam — rada situāciju, ka nelielai skolai tās nepietiek, lai visu apmaksātu.
Ir arī pirmsskolas grupa, kuru apmeklē pieci piecgadīgie un sešgadīgie bērni. Ja vecāki vēlas atdot grupā savus trīsgadīgos un četrgadīgos bērnus, arī tāda iespēja pastāv. Uz skolu un mājup bērnus nogādā skolas autobuss.
I. Vanaga apgalvo, ka skolā ir viss nepieciešamais mācību procesa organizēšanai, tostarp arī laba, plaša sporta zāle un sporta laukums. Katru gadu tiek rīkota vecāku sapulce, pēc kuras vienmēr seko klašu sapulces. Varbūt tālab, ka bērnu skaita ziņā šī pamatskola neliela, sapulces vecāki apmeklē labi. Piemēram, nesenajā skolas sapulcē bija pārstāvētas 18 ģimenes no 24. Vispirms māmiņas un tētus iepriecināja skolēni, kuri rādīja nelielu koncertu — izpildīja dažas dziesmas un lasīja dzeju. Bērnu iesākto turpināja otrklasnieka Jāņa mamma Ilze Vovka, kuras vaļasprieks ir dzejoļu rakstīšana — viņa lasīja savu dzeju.
Sapulces gaitā skolas direktores pienākumu izpildītāja I. Vanaga informēja vecākus par izglītības iestādes dzīvi. Šogad mācību iestāde piedalās programmā “Skolas auglis”, līdz ar to visi pamatskolas klašu skolēni no novembra līdz 9. martam pārdienās saņems ābolus. Vecāki arī uzzināja, ka pēc rudens brīvlaika nākamais — Ziemassvētku brīvlaiks — sāksies 27.decembrī un turpināsies līdz 6. janvārim, pavasara brīv- laiks — no 12. līdz 16. martam. Pirmklasniekiem pienākas papildus brīvdienas — viena nedēļa februārī. Mācību gads kā katru gadu beigsies 31. maijā. Katru gadu maijā notiek valsts pārbaudes darbi 3., 6. un 9. klasē. I. Vanaga arī informēja par kārtību, kādā Aulejas pamatskolas vecāki var izteikt iebildumus vai ierosinājumus skolas darba uzlabošanai. To var darīt jebkurš skolēnu vecāks, pēc vecāku vēlēšanās šie ierosinājumi var tikt apspriesti sapulcēs un sēdēs. Par ierosinājumu ieviešanu var arī balsot. Vārds tika dots psiholoģei Intai Gribulei, kura ne tikai pastāstīja teorētiskas lietas, bet lika vecākiem darboties praktiski, jo viss labāk paliek atmiņā tad, kad cilvēks dara pats.
Pirms un pēc sanāksmes tās dalībnieki varēja apskatīt vecāku nedēļas pasākumu izstādi “Vecāku vaļasprieki”, kuru paši ierosināja un kurā bija pārstāvētas astoņas ģimenes. Izstāde būs apskatāma divas nedēļas un tajā ir ļoti interesanti darbi. Ar pāris autoriem man izdevās parunāt.
Ceturtās klases skolnieces Antras un sestās klases skolnieka Jāņa mamma Skaidrīte Umbraško, kura ir bioloģijas skolotāja, brīvajā laikā aizraujas ar izšūšanu krustdūrienā. Viņa uzreiz piekrita piedalīties un atnesa glīti noformētus darbus, kas ierāmēti kā gleznas. Bija apskatāmas arī apsveikuma atklātnes. Skaidrīte pastāstīja, ka viņai patīk izšūt ainavas un bērnu tematiku. Idejas smeļas no rokdarbiem veltītajiem krievu žurnāliem, citreiz arī no interneta. Savā vaļaspriekā cenšas ieinteresēt arī bērnus, piedāvājot izšūt vienkāršākus darbiņus.
Skaidrīte: “Visi darbi tapuši lielākoties ziemas laikā, vasarā šim hobijam neatliek laika, jo mums laukos ir sava saimniecība, kurā daudz jāstrādā. Izmēros lielāki darbi top gada laikā, mazāki — pusgadā ar pārtraukumu vasarā.”
Bērnu tētis Aivars Umbrasko ir Aulejas pagasta pārvaldes vadītājs, bet no darba brīvajā laikā — kaislīgs mednieks. Viņš izstādei piedāvāja dažas medību trofejas, kas noteikti ieinteresēja tas, kas šo izstādi apskatīja.
Ināras Stepiņas ģimene gadus 15-16 nodarbojas ar biškopību. Drava ir liela — aptuveni simts stropu. Jau gadus piecus Ināras hobijs ir sveču liešana no izkausēta vaska. Gatavo produkciju ģimene realizē kādā veikalā Aglonā un Daugavpils tirgū.
I. Stepiņa: “Sveču liešana man ir gan vaļasprieks, gan papildus pelņas avots. Citu hobiju nav, jo laukos nav daudz brīva laika. Sveču izgatavošana nav nekas sarežģīts — vasku izkausē, salej formās un atdzesē. Leju tikai vaska sveces. Biškopības saimniecībā mums daudz palīdz dēls Armands Jānis, kurš strādā kopā ar tēvu un kļuvis īsts biškopis. Savukārt meita Iveta jau ir pieaugusi un studē Rēzeknes augstskolā par vides inženieri.”
7. klases skolēns Armands Jānis vēl nav stingri izlēmis, kādu profesiju gribētu apgūt pēc skolas beigšanas, taču ar biškopību savu dzīvi vismaz šodien saistīt neplāno. Varbūt kļūs par basketbolistu — puikam patīk sports. Armands Jānis atzīst, ka darbs pie bitēm ir smags. Iedomājieties, ārā 30 grādu karstums, bet ir jāuzvelk kombinezons un jāiet strādāt zem cepinošiem saules stariem, jo tikai labvēlīgos laika apstākļos var atvērt bišu stropu. Puika pastāstīja, ka, strādājot bišu dravā, ir ieguvis zināšanas, kas atvieglo mācību vielas apguvi skolā, piemēram, kad bioloģijā ir jāmācās par kukaiņiem. Daudz ko iemācījis tētis, bet daudz arī pats meklējis informāciju internetā.
Aulejas pamatskolas direktores pienākumu izpildītāja I. Vanaga priecājas, ka vecāki atbalstīja izstādi, lai gan bija gaidījusi lielāku atsaucību. Varbūt nākamreiz uzdrošināsies arī citi.
Juris ROGA