2011. gadā Dagdas novadpētniecības bied-rība “Patria” īstenoja Eiropas Lauksaimniecības Fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansēto projektu ”Dagdas novada kultūrvēsturiskās attīstības liecību savākšana un papildināmas mobilas ekspozīcijas izveidošana”. Projekta īstenošanas rezultātā tika iegādāta tehnika, iekārtas un aprīkojums biedrības “Patria” darbības nodrošināšanai — portatīvais dators, foto un video tehnika, biroja mēbeles, krāsu lāzera printeris, projektors ar ekrānu un metāla detektors.
Lai gan tehnika saņemta pavisam nesen, tā jau tiek likta lietā. Turpinot iesākto sadarbību, biedrība “Patria” atbalstīja jauniešu biedrību ”Dagne” ar video tehniku videoklipa filmēšanai Izglītības un zinātnes ministrijas rīkotam konkursam.
Viens no interesantākajiem ieguvumiem ir tieši metāla detektors, kuru plānots izmantot vēsturisku eksponātu meklēšanai, kas papildinās topoša Dagdas novada muzeja ekspozīciju.
Biedrības “Patria” vadītājs un novadpētniecības aktīvists Aivars Arnicāns pastāstīja, ka bija daudz jāpasvīst, lai pierādītu, ka biedrībai metāla detektors ir nepieciešams. Visam par iemeslu tā saucamie “melnie arheologi”, kuri darbojas pretēji sabiedrības interesēm un netieši rada negatīvu nostāju arī pret tiem, kas veic pētniecisko darbu.
A. Arnicāns: “Metāla detektoru sākotnēji negribēja atbalstīt, bet biedrība spēja pierādīt, ka tas ir nepieciešams novadpētniecības un arī drošības mērķiem. Metāla detektors ir profesionāla iekārta, kas spēj noteikt priekšmetu atrašanās vietu aptuveni līdz 60 cm dziļi zemē. Biedrībai nevajag lieku nepatikšanu, tālab mēs visus zemes darbus vispirms saskaņojam. Detektors nepieciešams arī mūsu pašu drošībai. Veicot jebkādus izrakumus, vienmēr pastāv risks uzdurties kara laika munīcijai, jo Latgales zemē tās palicis daudz. Ar detektora palīdzību varēs konstatēt kara laiku munīcijas atrašanās vietas, par kurām ziņosim Valsts policijai un Zemessardzes sapieriem, ar kuriem mums ir izveidojusies laba sapratne un sadarbība. Piemēram, 2011. gada vasarā, pateicoties biedrības “Patria” veiktajam izpētes darbam un sadarbībai ar Zemessardzi, netālu no Krāslavas izdevās atrast un neitralizēt desmit nesprāgušus vācu armijas lielgabalu šāviņus.”
Tas viss pilnībā sasaucas ar projekta mērķi: sadarbībā ar iedzīvotājiem, nevalstiskajām organizācijām izveidot Dagdas novada kultūrvēsturiskā mantojuma liecību mobilo ekspozīciju, nodrošinot šīs ekspozīcijas regulāras papildināšanas iespējas ar materiāliem par nozīmīgām personībām, no- tikumiem, kā arī ar amatniecības, saimnieciskās darbības un citiem eksponātiem, lai saglabātu, attīstītu un pielietotu izglītošanā kultūras mantojumu, tradīcijas.
A. Arnicāns sola, ka iespēju robežās biedrība neatteiks palīdzību arī iedzīvotājiem, ja viņiem radīsies šaubas par savu drošību, un lūgs pārbaudīt, piemēram, vai konkrētajā vietā var droši rakt pamatus iecerētajai jaunbūvei. Vajadzība pēc metāla detektora var rasties arī dažādās ikdienišķās situācijās, piemēram, nejauši pazaudējot asu metālisku priekšmetu mājas mauriņā, kur spēlējas mazi bērni. Arī šajā gadījumā lieti noderētu metāla detektors. “Patria” radīta iedzīvotājiem un pastāv viņu dēļ, tālab tās aktivitātes ir virzītas ne tikai ļoti šaurā novadpētniecības gultnē, bet aptver plašāku lauciņu.
Projekta “Dagdas novada kultūrvēsturiskās attīstības liecību savākšana un papildināmas mobilas ekspozīcijas izveidošana” 90% finansējuma tika saņemts no ELFLA, Dagdas novada dome atbalstīja biedrību ar 10 % finansējumu. Lai projektu varētu realizēt, atbalstu biedrībai sniedza arī SIA ”Māra N” un uzņēmējs Raimonds Nipers. Ar SIA “Māra N” ir noslēgts ilgtermiņa līgums par telpas nomu biedrības ”Patria” darbības nodrošināšanai, kurā šobrīd tiek veikti remontdarbi. Atbalstu telpu remontam nepieciešamo materiālu iegādē biedrībai sniedza uzņēmējs R. Nipers, remontdarbus veic Dagdas pilsētas pašvaldības iestādes “Pilsētsaimniecība” norīkots strādnieks Eduards Ļaksa. Savu personīgo ieguldījumu devis arī pats biedrības “Patria” vadītājs — A. Arnicāns par saviem līdzekļiem iegādājās dažus aksesuārus jaunajai fototehnikai 110 latu vērtībā, kas ir nepieciešami, bet kurus neparedzēja projektā pieredzes trūkuma dēļ.
“Biedrības vārdā saku lielu paldies visiem, kuri snieguši mums atbalstu un palīdzējuši projekta realizācijā,” uzsver A. Arnicāns. Atbalstu projektu izstrādē biedrībai sniedz ”Tautas Universitātes” vadītāja Nellija Livčāne. Ar viņas palīdzību Lauku atbalsta dienestā iesniegts projekta “Radošu un izglītojošu pasākumu organizēšanas vietas izveide Dagdas novadpētniecības biedrības “Patria” ekspozīciju zālē” pieteikums. Arī šis projekts ļoti nepieciešams.”
“Patria” cenšas strādāt tā, lai tās darba augļus baudītu maksimāli plašs cilvēku loks, dažādi sabiedrības slāņi. Novadpētniecības darbā svarīga ir sadarbība ar garīdzniecību. Oktobrī biedrības “Patria” izveidoto vēsturisko ekspozīciju Dagdas baznīcas izstāžu zālē apmeklēja Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis kopā ar Dagdas Sv. Trīsvienības Romas katoļu baznīcas dekānu Pāvilu Odiņu.
Biedrība sadarbojas ar Dagdas novada tautas bibliotēku, kur tuvākajos mēnešos prezentēs divu mākslinieku darbu izstādes. Mākslas darbu izvietošanai lieti noderēs Dagdas arodvidusskolas izgatavotie un biedrībai uzdāvinātie izstāžu stendi, kas viegli pārvietojami.
Jau šo trešdien, 9. novembrī, plkst. 17 Dagdas novada tautas bibliotēkā notiks Valentīnas Piļkas (Poloskovas) gleznu un keramikas izstādes atklāšana. Tiek aicināti visi interesenti!
Juris ROGA