Dzīvības eliksīrs — tomēr skola

Rudenīgais Šķeltovas pagasts, tā vien šķiet, jau iegrimis ziemas miegā. Pirmais priekšstats izrādās maldīgs — pagasta centrā vēl nav izzudušas būvdarbu pēdas, kuru gaitā atjaunoti ūdensapgādes tīkli ciema teritorijā, kas nodrošinās stabilu ūdens padevi tiem ciema iedzīvotājiem, kuri to izmantoja līdz šim, un radītas pieslēguma iespējas jauniem patērētājiem. Tika uzstādīti arī ūdens skaitītāji lielajiem patērētājiem, paplašināts kanalizācijas tīkls privātmāju sektorā, piedāvājot pieslēguma iespējas jauniem lietotājiem. Izbūvētas trīs jaunas kanalizācijas sūkņu stacijas. Tas paveikts, realizējot projektu “Aglonas novada Šķeltovas pagasta Šķeltovas ciema ūdenssaimniecības attīstība”.

Savukārt projekts par saietu nama rekonstrukciju Aglonas novada Šķeltovas pagastā uz priekšu rit lēnām.

“Savlaicīgi atvainojamies iedzīvotājiem, ka tautas namā notiekošo remontdarbu dēļ nevarēsim sarīkot svinības, kas veltītas Latvijas Republikas Neatkarības proklamēšanas dienai — 18. novembrim,” uzsver pagasta pārvaldes vadītāja Irēna Maļuhina. “Tautas nama atklāšanas pasākumu acīmredzot pieskaņosim Ziemassvētku pasākumam, jo ātrāk remontu nepabeigs. Remonts ir ļoti liels, praktiski viss būs no jauna: sienas, grīdas, griesti, skatuve, durvis, sanitārie mezgli. Tika uzbūvēts lievenis un jauna nojume virs lieveņa. Remontdarbi norit arī tautas bibliotēkā un foajē. Tikai viens ēkas spārns, kurā izvietota pārvalde, netiks remontēts, jo piešķirto finansējumu šim mērķim izlietot nevar.”

Vēl nodots projekts ciemata ietvju un ielu asfaltēšanai. Plānotas ietves centrā pie pagastmājas un dažu ielu asfaltēšana. Jācer, ka līdz pavasarim būs skaidrība par šo projektu, kad un vai varēs to praktiski realizēt.

Pārvaldniece pauž pārliecību, ka tikmēr, kamēr pastāv Šķeltovas pamatskola, šim pagastam ir nākotne. Šajā mācību gadā izglītības iestādi apmeklē vairāk par pussimtu bērnu. Iespēju robežās skolu pagasts atbalsta, tiek veikti nelieli remonti, sagādāta malka apkurei. Vēl ir arī bērnudārza ēka, kurā izvietojusies pirmsskolas bērnu grupa. Arī šī ēka tiek uzturēta no pagasta budžeta. Nupat nācās nomainīt apkures katlu, jo vecais pavisam sabojājās. Arī šī objekta un tautas nama ēkas apkurei par malku gādāja pagasta pārvalde.

Savukārt daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji par malku apkurei gādā paši. Centrā ir divas daudzdzīvokļu mājas: vienā ir 12 dzīvokļu, bet puse stāv tukši, lai gan kādam pieder, otrā — 27 dzīvokļi. Mazākajā ir krāsns apkure, lielākajā — savs katls un apkures radiatori.

Pagasts sniedz palīdzību malkas sagādē tikai vientuļajiem nespējīgajiem iedzīvotājiem. Malku gan atved, gan saskalda. Ar vientuļajiem iedzīvotājiem daudz strādā sociālā dienesta speciālisti no Aglonas, kas realizē vienu projektu.
Pieci Šķeltovas pagasta iedzīvotāji dzīvo Aglonas pansionātā. Katram savi iemesli, bet viens gadījums ir gana šokējošs: māte viena pati izaudzināja meitu, bet nu mātei pie savas meitas vairs nav vietas. Meitas dzērājas dēļ māte bija spiesta nakšņot pie citiem cilvēkiem vai pat gulēt laukā uz sniega. Pārvaldes vadītāja personīgi aizveda sirmgalvi uz pansionātu.

Nav lielu pārmaiņu iedzīvotāju nodarbinātības jautājumā — pagastā ļoti daudz bezdarbnieku. Līdz ar to pārvaldes vadītājai nākas daudz laika veltīt darbam ar tā saucamajiem simtlatniekiem. Viņasprāt, šajā programmā nodarbinātie ļaudis ir daudz laba paveikuši pagastam, turklāt dažam veikumam ir paliekoša vērtība. Kā lai te neatceras lielos puķu grozus, paklājiņus no lupatām, akmens dārzu, kuru ierīkoja simtlatnieki Marijas Akermanes vadībā. Daļu puķu stādu pagasts nopirka par budžeta naudu, daļu atnesa Marija. Vasarā dārzs ziedēja ļoti krāšņi, arī nākamgad šis būs viens no skaistākajiem stūrīšiem ciematā.
Simtlatnieku darbs tiek izmantots, lai veiktu kapu un triju baznīcu teritoriju sezonālu uzkopšanu. Uz šodienu vēl ir jāveic Staškeviču, Kalna Kudiņu un Borekstu kapu uzkopšana, citās vietās darbs pabeigts. Simtlatnieku programma beigsies novembrī, pēc jaunā gada būs kaut kas jauns, tad redzēs, ko labu tas nesīs cilvēkiem un pagastam.

Juris ROGA