2012. gadā no 5. līdz 10. jūlijam Latvijā notiks Starptautiskais folkloras festivāls “BALTICA 2012”. Lai sagatavotos festivālam un veiktu dalībnieku atlasi, šoruden visā Latvijā notiek folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu skates. Starptautiskais folkloras festivāls “BALTICA” ir plašākie, sabiedrībā populārākie un pasaulē pazīstamākie tradicionālās kultūras svētki Baltijas valstīs. 2012. gadā festivāla “BALTICA” tēma būs CEĻŠ.
“Ceļš pastāvējis paaudžu paaudzēs. Tas vieno mājas un pagastus, novadus un valstis. Tas ir arī dzīves ceļš, kas ved no pirts takas līdz mūža mājām. Būt ceļā nozīmē atgriezties, uzklausīt senču tradīcijas, kas nemainīgas gadu simtos. Pasaulīgais ceļš un garīgais ceļš. Ceļš saved kopā tuvus un tālus. Visus, kam svarīga tautas dzīvesziņa un tradīcijas šeit un pasaulē. Bet, lai kopā sanāktu, jāmāk lasīt ceļa zīmes. Meklēsim ceļu pie sava novada tradīcijām!” norāda festivāla organizatori.
Starptautisko folkloras festivālu “BALTICA 2012” rīko Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs sadarbībā ar Latvijas Folkloras biedrību. Tajā piedalīsies ap 150 Latvijas etnogrāfisko ansambļu un folkloras kopu, kā arī tautas muzikanti, lietišķās mākslas meistari, amatnieki un stāstnieki.
No pieciem novadiem
30. oktobrī Dagdas novada tautas namā notika kārtējā atlases skate - koncerts dalībai festivālā “Baltica”, kurā piedalījās kolektīvi no Dagdas, Krāslavas, Rēzeknes, Ludzas un Riebiņu novada.
Kolektīviem bija jāveido programma atbilstoši gaidāmā festivāla tēmai “Ceļš”, kurā katrs kolektīvs centās atrast to ceļu, kurš visspilgtāk parādītu sava novada, pagasta, ciema vai pat ģimenes paaudžu paaudzēs krāto pieredzi un tradīcijas.
“Skates noformējuma galvenais elements bija tilts, jo tilts ir pāreja no viena dzīves posma uz citu, no vienas realitātes citā,” stāsta Dagdas novada folkloras centra vadītāja Inta Viļuma. ”Tilts ir saikne starp pagātni un nākotni. Katrs kolektīvs, šķērsojot tiltu, ienāca zālē, nesdams sevī pārliecību, ka ir dziļas un stipras kultūras mantinieks un sargātājs.
Tālāk, jau otrpus tiltam, katrs kolektīvs stāstīja par savu izvēlēto ceļu. Desmit kolektīvi — desmit ceļi: bērnības ceļš, maizes ceļš, ceļš uz dzīvi, meitu ceļš līdz kāzu valsim, piena ceļš, likteņa ceļš, karavīra ceļš, dziesmas ceļš, cerēšanās un saules ceļš.
Skates rezultāti būs zināmi vēlāk. Šodien viennozīmīgi var pateikt tikai to, ka gan no skatītāju, gan no vērtētāju puses visvairāk uzslavu izpelnījās Izvaltas tautas nama bērnu folkloras kopa “Mozī latgalīši” (attēlā), kura vadītāja ir Silvija Stivriņa. Viņu priekš- nesumā valdīja dabiskums un patiesums, kurš vienaldzīgu nepameta nevienu.
Vinnētāji, protams, būs tie, kuri skatei gatavojās ar visu atbildību un programmai nepieciešamās dziesmas mek-lēja savā dzimtajā pusē, nevis izmantoja dziesmu grāmatās iespiestās, kurām ir dažādas apdares.”
Skates noslēgumā kolektīvu vadītājiem tika pasniegta tikko cepta maize kā ceļamaize tālajā ceļā uz “Balticu 2012”.
27. novembrī Brocēnu kultūras centrā būs pēdējā skate festivāla atlasē.
Juris ROGA