Dagdas novadā izglītības iestādēs skolas gaitas šoruden uzsāks 818 skolēnu, tajā skaitā 60 pirmklasnieku. Aleksandrovas speciālā internātpamatskolā mācīsies 96 bērni. Sagatavošanos skolas gaitām visā novadā uzsāks 145 piecgadīgie un sešgadīgie bērni.
Arī šogad tika izveidota Dagdas novada pašvaldības komisija, lai izvērtētu izglītības iestāžu gatavību un atbilstību ekspluatācijas drošības prasībām 2012./2013. mācību gadam. Komisijā strādāja Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītāja M. Micķeviča, kura interesējās par izglītības iestādes nodrošinājumu ar kadriem, skolotāju tālākizglītības jautājumiem, skolēnu skaitu skolā un konkrēti par izglītības programmām, pārbaudīja rīkojumus par apliecību un atestātu izsniegšanu. Izglītības, kultūras un sporta nodaļas izglītības darba speciāliste I. Maļkeviča interesējās par uz atkārtoto apmācību atstāto skolēnu skaitu, skolas estētisko noformējumu, darba plānu (projekts), eksāmenu un valsts pārbaudes darbu rezultātiem, nepieciešamo apstākļu radīšanu pirmsskolas vecuma bērnu izglītošanai (materiālā bāze, bērnu drošība, prioritātes PII iestādei sarunu līmenī). Sporta metodiskās apvienības vadītāja Ž. Aišpure skatīja izglītības iestādes apkārtnes labiekārtošanu, sporta bāzi, sporta laukumu. Dagdas novada domes priekšsēdētāja 1. vietniece J. Tukiša pārliecinājās par pašvaldības līdzekļu izlietojumu, ESF projekta līdzekļu piesaistījumu skolai. Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis A. Žvirblis pārbaudīja ugunsdrošības jautājumus. Pārtikas un veterinārā dienesta Krāslavas pārvaldes speciāliste I. Upeniece izglītības iestādēs apskatīja ēdināšanas blokus un pievērsa uzmanību citiem sanitārajiem jautājumiem. Par katru skolu komisija sagatavoja aktu, kurā fiksēja savus vērojumu un izteica priekšlikumus novada domei, pagasta pārvaldei un skolas direktoram.
Kopā ar komisiju dažas skolas apmeklēju arī es. Asūnes pamatskolā šoruden gaida 61 skolēnu, tajā skaitā četrus pirmklasniekus. Būs arī 12 pirmsskolēni. Šajā skolā ar bērniem strādās 19 pedagogi. Zīmīgs fakts — pirms 30 gadiem Asūnes pamatskolā mācījās turpat 200 bērnu! Šodien šeit neviens vairs necer uz tik kuplu skolēnu skaitu, dod Dievs noturēt esošo piepildījuma līmeni. Šovasar jau divas ģimenes pameta Asūni: viena devās uz Rīgu un aizveda divus skolēnus, turklāt skola zaudēja arī pedagogu, otra ģimene aizbrauca uz ārzemēm, aizvedot līdzi trīs skolēnus. Sagatavojot skolu jaunajam mācību gadam, tajā ieguldīti minimāli finanšu līdzekļi, par ko veikts neliels kosmētiskais remonts un ēdamzālē desmit galdiem iegādātas jaunas virsmas. Šogad plānots veikt sanitāro mezglu remontu 1. stāvā. Savulaik skolas virtuvei ir iegādāta funkcionāli nepilnīga plīts, kas sarežģī ēdiena gatavošanu, jo nav cepeškrāsns. J. Tukiša uz vietas apsolīja, ka šo problēmu noteikti atrisinās jau šogad. Savukārt apkures katls būs jāapskata speciālistam, lai varētu pieņemt kādu lēmumu. Skolas direktorei un pagasta pārvaldes vadītājai tika solīts, ka bez apkures skola jau nu noteikti nepaliks, ja katls tiešām būs jāmaina, nauda tiks atrasta.
Komisijai praktiski nebija nekādu aizrādījumu, un skolas vienīgā lielā problēma ir mazais bērnu skaits, kas uztrauc visus, sākot ar izglītības iestādes nelielo kolektīvu un beidzot ar pagasta vadību, bet tur neko nevar līdzēt. Konstantinovas pagasta pārvaldes vadītājs Aivars Trūlis uzskata, ka skola noteikti jāsaglabā arī turpmāk. Galu galā tās ir vismaz dažas darbavietas vietējiem cilvēkiem, kur jau tā nav viegli atrast algotu darbu. Starp citu, Konstantinovas sākumskolas datorklasē bērniem jāsēž uz prastiem krēsliem, kuriem nav ne roku balstu, ne regulējams augstums, netiek arī nodrošināts labs atbalsts mugurai. Mediķi visā valstī jau sen ceļ trauksmi par bērnu slikto stāju, un pie vainas nav tikai smagās skolas somas, bet arī neergonomiski datorkrēsli. Pārvaldes vadītājs izteicās, ka tā nav nerisināma problēma, jo, iegādājoties kaut vai pa vienam jaunam datorkrēslam, pamazām var nomainīt visus vecos.
Arī Aleksandrovas speciālās internātpamatskolas datorkabinetā ieraudzīju prastus krēslus. Arī šajā skolā vadība apzinās, ka būtu vajadzīgi regulējami krēsli, bet līdz šim bijušas citas prioritātes. Lai gan šī skola dzīvo no valsts finansējuma, naudas visam nepietiek. Skolai ir pat savi sponsori, savu ieguldījumu devusi arī novada pašvaldība, kad pēc projekta tika izremontēts dzīvoklis, kuru gan nācās pielāgot citiem mērķiem nekā sākotnēji bija plānots. Vasarā internātpamatskolā bērni neuzturējās, tālab nekas netraucēja sagatavot skolu jaunajam mācību gadam, un tas arī veiksmīgi izdarīts. Katrā ziņā komisija bija gandarīta ar redzēto.
Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājai M. Micķevičai jautāju, kāda ir šīs komisijas galvenā jēga?
— Lai paskatītos, kādas pārmaiņas skolā notikušas gada laikā un kā skola pa vasaru ir sagatavojusies tam, lai varētu uzsākt mācības. Šāda komisija strādā jau trešo gadu, par katru skolu rakstām skolas gatavības aktu, kurā pasakām, pie kā vēl ir jāpiestrādā un kas paveicams perspektīvā. Iepriekšējo gadu akti ir līdzi, un skatāmies, kas no plānotā ir izpildīts, kur ir radušās problēmas, cik liels vajadzīgs pašvaldības atbalsts.
— Vai varētu būt tā, ka pēc komisijas vizītes kāda skola neuzsāk darbu?
— Nē, tā tas nav. Katra skola grib dzirdēt komisijas viedokli, lai uzlabotu savu darbu. Viss labais noteikti tiks atspoguļots skolotāju konferencē 28. augustā, to redzēs visi novada 215 skolotāji.
— Slikto slēpjat?
— Kas ir sliktais? Tie ir trūkumi, kurus vieglāk ieraudzīt cilvēkam no malas. Tāpēc mēs braucam uz skolām. Bet to, ko skolas var izdarīt, tās izdara. Problēma ir resursu trūkums. Ja skatāmies sporta laukumu, visiem gribas, lai celiņi ir nobērti ar smiltīm, bet tam vajadzīgs papildus finansējums. Bet viss ir izravēts, nopļauts un ir svarīgi, ka var sākt darbu. Grīda skolā ir nokrāsota vai nav nokrāsota, bet ir svarīgi, ka tā savesta kārtībā pēc pagājušā mācību gada, ka var normāli uzsākt darbu. Šogad novadā tiek ieviesta jauna darba forma — skolas pērles. Katra skola iesniedza sarakstu ar desmit pērlēm — tās pozitīvās lietas, kas notikušas mācību gada laikā. Tas būs ļoti patīkams brīdis, kad 28. augustā visi pedagogi redzēs, ar ko konkrēti lepojas katra skola.
— Vai skolās, kur jau pabijāt, atklājās kādas tik būtiskas problēmas, kas apdraud mācību procesa sākšanu?
— Nē, bet ir lietas, kas jādara perspektīvā ilgtspējīgai attīstībai. Mēs visi gribētu Ezernieku vidusskolā nomainīt visus logus, vecie vairs neatbilst ēkas vizuālajam tēlam. Ezernieku pirms- skolas izglītības iestādē gribētu uzlabojumus sporta laukumā. Šķaunes pamatskolā vajadzētu vēl dažus jaunus logus, lai ziemā ir siltāk. Andzeļu pamatskolā būtu nepieciešams remonts sporta zālē un žalūzijas, jo sporta zāle kalpo arī kā aktu zāle. Andrupenes pamatskolā vajadzētu nomainīt virtuves galdu virsmas. Atbraucām uz Asūni, kur ieraudzījām pozitīvu pieredzi un varam to ieteikt citas skolas direktoram. Andrupenes pirmsskolā būtu jāiegādājas jauni galdi bērnu nodarbībām. Asūnē jūs pats visu redzējāt un dzirdējāt. Šogad no izglītības nodaļas budžeta Andzeļu un Asūnes pamatskolai esam iegādājušies pa klēpjdatoram, Ezernieku vidusskolai — gan klēpjdatoru, gan projektoru, jo pašlaik skolotājiem darbā daudz jāizmanto digitālie mācību materiāli. Ieplānota projektora iegāde Asūnes pamatskolai. Perspektīvā jātiekas ar speciālistiem un jāpārliecinās, vai skolas katls Asūnē varēs funkcionēt, varbūt tas jānomaina.
— Tiesībsargs aktualizējis bezmaksas izglītības jautājumu. Vai Dagdas novadā izglītība ir bezmaksas?
— Katrai skolai uz vienu bērnu šogad no valsts mērķdotācijas mācību literatūras iegādei tika pārskaitīti 1,98 lati. Skolas iegādājas mācību grāmatas. Salīdzinājumam — iepriekšējā mācību gadā tie bija 69 santīmi. Dagdas novadā skolām ir izveidojusies ļoti veiksmīga sadarbība ar pagastu pārvaldēm un pašvaldību. Plānojot savu budžetu, tās ierēķina papildu naudas summu mācību literatūras iegādei, kas ir vairāk vai mazāk salīdzināma ar to, kas piešķirta no ministrijas, dažreiz arī krietni lielāka. Varbūt labāka situācija ar grāmatām ir Dagdas vidusskolā, jo skola lielāka.
Tomēr ir atsevišķas grāmatas, kas vecākiem ir jānopērk, piemēram, angļu valoda. Tā arī maksā dārgi — 11 latus. Bet tā tiek izmantota pāris gadus. Darba burtnīcu jautājumā skolu pieeja atšķiras, tās arī maksā naudu. Bet es galīgi nevaru piekrist tam, ka pienāks tādi laiki, ka nekas nebūs jāpērk, pat zīmulis nē. Protams, vecākiem ir jāsaģērbj bērns uz skolu, jānopērk sporta tērps. Varbūt pienāks tas laiks, kad būs “vaučers” un tajā būs iekļauts viss, bet tas būs iespējams tikai tad, kad būs ekonomikas augšupeja. Dagdas novada pašvaldība būtiski atbalsta skolas, un nav tā, ka bērniem ir šis garais saraksts, pēc kura vecākiem jāiet uz veikalu un daudz kas jāiegādājas. Galu galā pastāv apmaiņas iespējas, ir sociālie pabalsti maznodrošinātajiem, pastāv kopēšanas iespējas.
— Kad novada skolās sāksies mācības?
— Šogad skolas vērs vaļā durvis 3. septembrī.
Juris ROGA