Dagdas dome izsludinājusi atklātu konkursu uz novada pašvaldības lauksaimniecības konsultanta amatu. Iedzīvotāji jautā, vai tas nāks kāda vietā, varbūt tā ir pavisam jauna vakance? Ja tā, kāpēc pašvaldībai vajag savu lauksaimniecības konsultantu?
Dagdas novada domes priekšsēdētājs Viktors Stikuts: “Šāda konsultanta mums nebija. Tiesa, kādu brīdi šīs funkcijas pildīja Ligita Spriridovska, bet viņa pārgāja strādāt uz plānošanas nodaļu, un vieta palika tukša. Agrāk mums nebija skaidra redzējuma, kā konsultants spētu strādāt ar atdevi zemniekam, jo pastāv liela problēma. Vienu daļu zemnieku konsultants nemaz neinteresē, it īpaši tos, kuriem ir lielās saimniecības, un viņiem jau ir nostabilizēta ražošana. Mazajiem zemniekiem un tiem, kuri nav nekādā veidā aktivējušies — viņiem konsultants ir vajadzīgs tikai, lai aizpildītu lauku bloku karti labākajā gadījumā. Pārējās konsultācijas — par tehniku, par minerālmēslojumu, sēklām, par kādiem jauninājumiem lauksaimniecībā — vispār nekādi neparādās.
Bet šobrīd mums aktualizējās viena svarīga tēma, kuru, es uzskatu, jāatbalsta arī valsts līmenī — mazo zemnieku kooperācija. Taču nevis tā, ka atkal veidosim kādu sovhozu vai kolhozu. Lai katrs ir saimnieks pats savā zemē, bet ir jābūt kaut kādam vienojošam spēkam, kādam, kurš pasaka priekšā un saliek pa plauktiņiem. Būtu labi, ja mēs spētu izveidot lauksaimnieku novada kooperatīvu, kas orientētos uz konkrēta produkcijas veida ražošanu un pārstrādi. Ja šādi orientēta kooperāciju kustība laukos tiktu atbalstīta no valsts puses, tad katrā mūsu pagastā varētu būt kādi 4-5 zemnieki, kas ir griboši strādāt un attīstīties. Nav jau daudz tādu palicis. Konsultants varētu sniegt palīdzību grāmatvedības kārtošanā un atskaišu sagatavošanā un iesniegšanā Valsts ieņēmumu dienestā. Mazie zemnieki vispār necieš nekādus ciparus un paši negrib rakstīt atskaites. Novada iedzīvotājus un lauku uzņēmējus konsultants varētu informēt par lauku attīstības jautājumiem, viņš arī sniegtu konsultācijas un palīdzību dokumentu sagatavošanā un iesniegšanā Lauku atbalsta dienestā, sadarbojoties meklētu iespējas uzrakstīt projektu, ko iesniegt Lauku atbalsta dienestā, lai saņemtu kādu atbalstu no struktūrfondiem tehnikas iegādei kopējai lietošanai, kuras šodien nav, bet katram atsevišķi to ir neiespējami nopirkt.
Esam saimnieki katrs uz savas zemes, tomēr es konstatēju, ka mūsu cilvēks arvien gaida komandu, ka kāds viņam pateiks, ko darīt. Bet šīs komandas šodien nav, jo nav neviena, kas to var dot. Ir skaidrs, ka ar vienu spaini zemeņu vai pieciem maisiem ābolu tālu netiksim. Mums vajag organizēt kopēju sadarbību tiem, kuri vēl grib kaut ko darīt, un šī jaunā konsultanta galvenais uzdevums būs kooperācijas veicināšana. Ja mūsu iecere izdosies, tas būs labs precedents valsts līmenī. Šodien neviens no lielajiem zemniekiem nav ieinteresēts palīdzēt mazajiem, tieši otrādi, lielie grib, lai mazo nebūtu vispār un varētu tikt pie viņu zemes.”
Pierakstīja J. ROGA