“Olūteņi” maskojās XIII Starptautiskajā masku tradīciju festivālā Milzkalnē

Ar visu Latvijas novadu un Lietuvas masku īpašajiem Meteņa rituāliem pašā Milzukalnā noslēdzās XIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls, kurā maskas ar savām darbībām un enerģiju savaldzināja ne tikai cilvēka acis, bet arī viņa dvēseli, sirdi, nesdamas sevī kādu augstāku sākotni un tuvinādamas laiku, kad viss tumšais sāk atkāpties, dodams vietu aktīvajam, enerģiskajam un gaišajam.

Divas festivāla dienas caurstrāvoja īpaša atmosfēra, kura ievilka sevī ikvienu, likdama mainīties, kā mainās tumsa ar gaismu. Maskas paveica savu uzdevumu, jau trīspadsmito reizi veicot kopā īpašu Rituālu visas mūsu tautas dzīvības un radošo spēku saglabāšanai un atjaunotnei.

Pateicoties Dagdas novada pašvaldības atbalstam, arī Dagdas folkloras kopai “Olūteņi” bija iespēja jau divpadsmito reizi piedalīties masku festivālā, nodrošinot patstāvīgu un sistemātisku maskošanās prasmju pārmantošanu un attīstību.
Īpaši bagāta ar dažādiem pasākumiem izvērtās festivāla pirmā diena, kura sākās ar konferenci, masku gatavošanas meistardarbnīcām, Lielo masku gājienu Tukumā, pārcēla visus uz Milzkalnes tautas namu, uz masku saietu ar novadu lokālo maskošanās tradīciju demonstrēšanu, individuālo masku skati un Danču vakaru tiem, kam vēl pietika spēka izdejot gan latviešu, gan lietuviešu tradicionālās dejas.

Pirmajā dienā tika paziņoti individuālās masku skates rezultāti. Pirms pašas skates, žūrija nāca klajā ar paziņojumu, ka no katra kolektīva skatei jāpiesaka maskas pa pāriem, jo tiks vērtēta prasme maskām sadarboties pārī. “Olūteņu” maskas ”Svõča” un “Jātnieks ar zirgu” saņēma Uzslavu par 2. vietu individuālo masku skatē, ierindojoties uzreiz aiz festivāla saimniekiem, kuru maska ”Garā sieva” bija festivāla simbols un individuālo masku skatē ieguva 1. vietu.

Otrā festivāla diena sākās ar kolektīvu vadītāju un festivāla žūrijas tikšanos, kuras laikā tika izvērtēti katra kolektīva masku saietā paradītās programmas plusi un mīnusi. Folkloras kopas “Olūteņi” programma tika atzīta par radošu un interesantu. Festivāla noslēgumā Milzukalnā kopa saņēma Uzslavu ”Par radošumu sava novada tradīcijā.”

Īpaši sirsnīga un azartiska izvērtās ciemošanās Slampes pagasta “Legzdiņu” mājās, kuru saimniece ar prieku uzņēma pie viņas sabraukušās folkloras kopas, kuras, kā prasa rituāls, gan ārstēja saimnieci no dažādām kaitēm, gan izdancināja, gan vēlēja pārticību un labu veselību, pretī saņemot saimnieces neviltotu prieku, karstu tēju ar Meteņa pīrāgiem un ciemakukuli, ko paņemt līdzi mājupceļā.

Gribu pateikties visiem “Olūteņu” maskotajiem ļaudīm par sapratni, pacietību un izturību! Paldies Dagdas TV studijas “Ezerzeme” operatoram par mas- košanās tradīciju popularizēšanu! Sirsnīgs paldies Andrupenes pagasta pārvaldes vadītājai un muzeja “Andrupenes lauku sēta” saimniecei par īpašo maizīti, kuru mēs aizvedām festivāla saimniekiem, parādot Dagdas novada tradīciju un kulinārā mantojuma bagātību.

Vēl tikai vienu reizi, 18.feb- ruārī plkst. 11.00, Lubānas pilskalnā varēs satikt maskotos ļaudis un ļauties Meteņa izdarībām, jo tieši Meteņos noslēdzas maskošanās un sākas pavasara gaidīšanas laiks.

Inta VIĻUMA, Dagdas novada folkloras centra vadītāja