Gan slēdz, gan atver jaunus

Krāslavas bērnu un jauniešu centrā (BJC) darbojas 22 pulciņi bērniem un jauniešiem, kurus kopumā apmeklē 340 audzēkņu. BJC štatā ir septiņi pastāvīgie darbinieki un astoņi amatu savienotāji jeb papildus darbā, kuri ar bērniem strādā kopš 1. septembra.

Katram pulciņam ir sava programma, un tie visi ir pilnīgi nokomplektēti, uzsver BJC direktore Rita Vekšina. Uzņemt jaunus dalībniekus gada vidū ir problemātiski, jo šobrīd pulciņu audzēkņi aktīvi gatavojas konkursiem un skatēm, bet jaunpienācējs vienkārši netiktu līdzi, arī skolotājam nebūtu iespējas strādāt pilnvērtīgi gan ar tiem, kam straujiem soļiem jāiet uz priekšu, gan ar tiem, kas vēl tikai sāktu iejusties kolektīvā. Pagājis pusgads, un skolotājs nevar sākt no sākuma. Toties tagad ir tas laiks, kad interesenti var atnākt uz pasākumiem, meistarklasēm, radošajām darbnīcām un saprast, kas tuvāks, kas vairāk interesē, ko īsti gribas darīt un kas varbūt nepadosies. Augusta beigās un septembra sākumā gaidām pulciņos!

— Ko dara BJC pulciņu apmeklētāji? Vai visas nodarbības notiek kultūras namā?

— Nodarbības notiek ne tikai kultūras namā, šeit izmitināti lietišķās mākslas pulciņi un dejotāji. Mums ir astoņi lietišķās mākslas pulciņi, gatavojamies konkursam “Toņi un pustoņi”, kas notiks novadā, tad Latgalē, un būs festivāls Rīgā. Var darboties dekoratīvajā pulciņā — radīt un šūt tērpu kolekcijas. Var gatavot suvenīrus. Pulciņiem būs arī iespēja piedāvāt savu radošo darbnīcu pasākuma laikā.

Sadarbojamies ar foto klubu “Zibsnis”, mūsu foto pulciņa audzēkņi šobrīd gatavojas valsts konkursam “Ielas fotogrāfija”. Viņi, protams, galvenokārt strādā dabā.

Otro gadu centrā darbojas sporta tūrisma pulciņš, ar kura darba saturu var iepazīties pilsētas svētkos. Parkā tiek ierīkota trase, kurā savus spēkus var izmēģināt ikviens interesents, arī pati to ar prieku darīju.

Auto moto pulciņam ir divas pilnīgi nokomplektētas grupas, kas darbojas savās telpās. Šobrīd notiek mašīnu gatavošana sezonai. Vasarā tiek rīkots Krāslavas kauss, ir citas aktivitātes sadarbībā ar Auto-moto biedrību, kurā sastāv arī audzēkņu vecāki.

25. februārī Krāslavā notiks Latgales reģiona BOCCIA turnīrs bērniem ar speciālām vajadzībām, kuram nopietni gatavojamies, jo organizatori esam mēs. Katru gadu pie mums brauc sacensību dalībnieki no Daugavpils un Aleksandrovas, Rudzātiem. Ceram, ka arī šogad būs tikpat interesanti.

Mūsdienu deju grupa 10.-11. februārī piedalīsies Madonas lielkoncertā, kur dejos labākie. Mūsējie to nopelnīja ar savu darbu. 2-3 grupas regulāri piedalās Latgales konkursā, un vienmēr tiek izcīnītas godalgotas vietas.

Jau trīs gadus centrā darbojas prāta spēļu pulciņš. Skolēnu rudens un pavasara brīvdienās mēs piedāvājam sacensības — prāta spēļu cīņas. Ir iegādātas speciālas spēles, lai komandas var sacensties, tāpēc šajās sacensībās var ieraudzīt ļoti interesantas bērnu emocijas. Šis ir vienīgais pulciņš, kam var pieteikties jebkurā laikā un nekad neraidām projām. Var izmēģināt spēkus un iepazīties ar spēli.

Visiem pulciņiem ir kāds noslēguma pasākums, kurā var parādīt citiem, kā ir sanācis, kas ir sanācis, salīdzināt un iegūt jaunu pieredzi. Apmeklēt pulciņu ir viena lieta, bet pats galvenais ir galarezultāts. Tas arī svarīgi gan audzēknim, gan skolotājam.
BJC ir ne tikai pulciņi, mēs koordinējam interešu izglītību novadā. 28. februārī sapulcēsies visi tie skolēni, kuri piedalās projektā “Skolēni eksperimentē”, un aizstāvēs savus projektus vides izglītības jomā. Piemēram, iepriekšējā reizē Robežnieku pamatskolas skolēni pētīja ābolus un to ietekmi uz veselību, Kalniešu pamatskolas skolēni pētīja putnus. Katrs meklē sev interesantu tēmu un prezentē. Aizraujoši visiem.

Būs skatuves runas, teātra uzvedumu, koru, vokālās mūzikas “Balsis”, deju skates.

— Kādas aktivitātes ir vasarā?

— Mūsu centrs darbojas arī vasarā — jūnijā. Ļoti populāras ir radošās nodarbes (pēc bērnu atsauksmēm), kurās tiek iesaistīti visi BJC pedagogi. Nodarbes saistām ar dabu, svinam Jāņus, gatavojam mīļlietiņas. Tie nav tie paši darbi, ko darām ziemā. Uzņemam bērnus vecumā no 8 līdz 12 gadiem, praktiski tie ir bērni, kuri nevar apmeklēt centra pulciņus ziemā. Tas ir optimālais vecums. Nodarbības ļoti populāras, pērn uzņēmām 20 bērnus, jo skolotājs nevar strādāt ar lielāku grupu. Šīs nodarbības aktīvi apmeklē arī zēni. Nācās noteikt ierobežojumus — uzņēmām tikai pilsētā vai novadā deklarētus bērnus. Mums ir tādi bērni, kuri šīs nodarbības apmeklē trīs gadus, un viņi ar lepnumu dedzina svecītes kliņģerī. Šis jau būs ceturtais jūnijs.

— Rodas iespaids, ka nav nekādu problēmu nokomplektēt pulciņus...

— Grūtāk tad, kad atver jaunu pulciņu un par to vēl maz informācijas. Reklāmu mūsu bērni nelasa. Pagājušajā gadā mēs ar jaunu skolotāju iesākām aušanas pulciņu. Tika iegādātas stellītes, bērnības svētkos pat iznesām laukā, lai parādītu, ka tādas ir. Pirmajā gadā negāja viegli, bet šajā mācību gadā jau bērnu pietiek. Tāpat bija grūtības ar prāta spēlēm, jo bērni vienkārši nezināja, kas tas patiesībā ir. Spēles un spēles. Vienubrīd gribējām no tām atteikties, bet tagad skolēni jau labi informēti un nāk.

Pulciņu skolotāji paši pēta, kas vairāk pieprasīts, apmeklē kursus, kur uzzina jaunumus, mēģina dažādot programmu, analizē, pēta, vai ir vērts ko mainīt. Sākumā mums bija tikai stikla apgreznošanas pulciņš, taču drīz bērniem zuda interese, mēs to pulciņu paplašinājām, dodot iespēju apgleznot arī audumu, bet vasarā pat akmeņus apgleznojām. Šogad 1. janvārī tika atvērts jauns pulciņš. Mums nebija vizuālās mākslas pedagoga, bet tagad ir jauna skolotāja, kurai ir pedagoga diploms vizuālās mākslas un kultūras vēstures specialitātē. Notiek vizuālās mākslas pulciņa komplektēšana.

— Vai pēdējo gadu laikā ir nācies slēgt kādu pulciņu?

— Pirms trim gadiem bija iniciatīvu klubiņš “Vasals”, kuru veidojām ar mērķi uzturēt latgaliešu tradīcijas, dot iespēju bērniem runāt latgaliski, klausīties, kā šajā valodā runā viņu vecvecāki, salīdzināt izrunu. Bet pulciņš neguva atsaucību, un nācās no tā atteikties. Pirms atvērt kādu jaunu pulciņu, pētām, vai par to būs bērnu interese. Kādam varbūt šķiet dīvaini, ka centrā nav adīšanas pulciņa. Starp mūsu skolēniem adīšana nav populāra, savukārt Preiļos šāds pulciņš darbojas un ir ļoti populārs. Toties mūsu bērniem ir interesanti dejot. Pie mums uz “Urā” norit meistarklases un radošās darbnīcas. Šajos Ziemassvētkos skolotājiem nācās tik daudz strādāt, ka sapratām — bija par daudz to darbnīcu (domājot par slodzi skolotājiem).
Šogad janvārī slēdzām tautas deju kolektīvu “Lielās pastaliņas” sakarā ar to, ka bērni aug un galu galā nevarējām vienoties un atrast visiem pieņemamu laiku un vietu, lai turpinātu dejot.

— Kāda ir jūsu skolotāju kvalifikācija?

— Lai pulciņš būtu nokomplektēts, skolotājam jābūt augsta līmeņa profesionālim. Ir taču bērni, kuri pulciņu apmeklē ne pirmo gadu, lai viņi varētu augt arī turpmāk, skolotājam vajag mācīties. Braucam uz kursiem, semināriem — ceļam kvalifikāciju. Vēl palīdz ESF projekts “Pedagogu konkurētspējas veicināšana izglītības sistēmas optimizācijas apstākļos”. Šobrīd piedalās divi skolotāji — Valda Timule, kura startē uz 3. pakāpes kvalifikāciju, un Guntars Jeminejs — uz 2. pakāpes kvalifikāciju. Savukārt Larisa Kizjalo jau ieguvusi 2.un 3. pakāpes kvalifikāciju.

— Paldies par interviju!

Juris ROGA