Pēc pašvaldību vēlēšanām Dagdas novadā vairs nerunā par nepieciešamību atjaunot pārvaldes vadītāja amatu Ķepovas pagastā un acīmredzot nolēmuši iet Krāslavā iemīto taciņu, kur viens vadītājs atbild par divām un pat trijām pārvaldēm. Dagdas novada Bērziņu pagasta pārvaldes vadītāja Romualda Demida ir kļuvusi arī par Šķaunes pagasta pārvaldes vadītāju, kurai uzdevu dažus jautājumus.
— Mūsu lasītāji jau ir pamanījuši, ka Šķaunes pagastam izteikti bieži mainās vadītāji, bet kas un kā tagad mainīsies iedzīvotājiem? Vai ļaudīm Bērziņos un Šķaunē arī turpmāk pastāv iespējas jebkurā laikā satikt pārvaldes vadītāju?
— Man ir saplānota darba diena tā, lai gan Šķaunē, gan Bērziņos cilvēki mani varētu sastapt katru dienu. Ja rīta pusē esmu vienā pagastā, tad pēcpusdienā otrā. Piemēram, Šķaunē pirmdienās un ceturtdienās no plkst. 9 līdz plkst. 14, pēc tam dienas otrā pusē esmu Bērziņos. Šajā pagastā es norīkoju darbā bezdarbniekus, kuri piedalās ESF projektā “Algotie pagaidu sabiedriskie darbi” un vadu darbus, līdz ar to Bērziņu pagastā esmu katru rītu no plkst. 8 līdz 8.30-9.00. Trešdien es vienmēr esmu sastopama Bērziņos, jo šajā dienā strādā friziere, atbrauc sociālais darbinieks un centrā pulcējas daudz vairāk cilvēku nekā citās dienās. Tātad praktiski katru dienu esmu pieejama iedzīvotājiem, tikai dažādos laikos katrā no pagastiem, ja vien man nav jābrauc uz semināru vai kādu citu pasākumu.
— Bērziņu pagastā jūs pazīstat gandrīz katru cilvēku, bet kā ir Šķaunes pagastā?
— Lai gan dzīvojam kaimiņos, tomēr Šķaunes pagasta iedzīvotājus es tik labi nepazīstu. Iepazīšanās notiek pakāpeniski, vispirms jau kontaktējoties ar tiem darbiniekiem, ar kuriem man jāstrādā ikdienā. Pamazām iepazīstu arī iedzīvotājus, piemēram, parakstot līgumus ar tiem, kuri iesaistīti algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos. Pagastā ir komunālās saimniecības vadītājs, kurš atbild par šiem cilvēkiem, bet arī es izbraucu un skatos, kā rit darbi.
— Neesat rīkojusi tikšanās ar pagasta iedzīvotājiem, tādējādi veicinot savstarpējās iepazīšanās procesu?
— Pagaidām tādu tikšanos nebija. Tiesa, pērn novada vadība ar speciālistiem rīkoja izbraukuma tikšanās ar iedzīvotājiem, bet tas bija pērn.
— Bērziņos iedzīvotāji nesūkstās par to, ka novads atņēma viņiem pārvaldnieci?
— Ja arī kaut ko runā, tad atklāti man nesaka. Bet es visu laiku esmu sasniedzama, ar mani var sazināties arī telefoniski.
— Cik ļoti atšķiras pagasti?
— Šķaunē ir skola un centrālā apkure — trīs katlu mājas. Bet te ir santehniķis, ir komunālās saimniecības vadītājs un viņi risina problēmas, kad tās rodas. Speciālisti ir atbildīgi cilvēki, viņus vienmēr var atrast un pagaidām nebija problēmu.
— Jauna pārvaldes vadītāja noteikti ieviesīs jauninājumus, kaut kādas pārmaiņas. Pirmais, ko pamanīju ir jaunas mēbeles, kas vēl?
— Esam nomainījuši daļu mēbeļu dažu speciālistu kabinetos — grāmatvedībā, sekretāres un sociālā darbinieka. Bibliotēkā neliels remonts veikts bibliotekāres galdam. Visās pagastmājas telpās, kur ir parketa grīdas segums, veicām grīdas slīpēšanu, nolakojām.
Ciemata centrā izzāģējām bīstamos kokus. Vispirms vienkāršāko darbu paveica algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos iesaistītie cilvēki, tagad strādā firma — izzāģē bīstamos kokus. Pēc tam mums pašu spēkiem būs jānogādā koki un zari uz katlu māju. Koku daudz, darba daudz.
Šobrīd tiek remontētas telpas, lai uz pagasta ēku pārvietotu feldšerpunktu, kas šobrīd atrodas lielā mājā, kura ziemā ir jākurina katru dienu, lai neaizsaltu ūdensvads un feldšerpunkta darba laikā tur būtu silti. Jaunajā vietā apkuri nodrošinās centrālā katlu māja, tādejādi ieekonomēsim līdzekļus. Būs labāki apstākļi, un arī cilvēkiem feldšerpunkts centrā būs ērtāk sasniedzams. Feldšere brauc uz Šķauni no Ķepovas, precīzāk, mēs viņu atvedam ar savu transportu pirmdienās un ceturtdienās. Jāatzīmē, ka Bērziņos feldšerpunkta nav, iedzīvotājiem pastāv iespēja braukt uz Šķaunes feldšerpunktu, bet viņi visbiežāk izvēlas doties uz Dagdu. Situācija līdzīga tai, kad slēdza vietējo skolu un visi skolēni no Bērziņu pagasta devās mācīties uz Ezerniekiem, nevis Šķauni, jo cilvēks raugās, kā viņam būs tālāk nākotnē, un grib mazāk dažādu pārmaiņu.
Māmiņu centrā realizējam projektu, kura rezultātā notiks remontdarbi pašā centrā un tiks ierīkots bērnu rotaļu laukums.
Plānojam saviem spēkiem paremontēt ceļu Svariņi - Patmaļi. Cik varēsim, izraksim un atjaunosim grāvmalas, izgriezīsim krūmus. Sāksim ar šo ceļu, jo tur daudz zemnieku saimniecību un ceļš ļoti vajadzīgs. Šogad paveicās ar ziemu — ietaupījām uz sniega tīrīšanas.
Strauji nāk pavasaris, Šķaunes un Bērziņu pagastā ir pa 11 kapsētām katrā, mums šobrīd trūkst iedalīto cilvēku, kurus varam iesaistīt algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos, jo viss jāsakopj pavasarī.
— Šķaunē skola strādās?
— Skola strādā un turpinās strādāt. Tas siltināšanas projekts bija ļoti labs, skolā tagad ir silti un bērniem patīkami mācīties. Šoziem skolas apkurei ieekonomējām aptuveni 80 kubus. Ekonomija sanāca arī centrālajā katlu mājā, kas apkurina ciematu, jo bija silta ziema.
— Kāds skolēnu skaits būs nākotnē?
— Kad būs izlaidums, nāks jauni vietā, būs lielāka skaidrība, bet pēc mūsu aplēsēm 50 bērni skolā tomēr būs. Pagaidām nav pamata uztraukties. Šķaunē ir reģistrēti 640 iedzīvotāji, šajā skaitā ir arī tie, kuri izbraukuši uz ārzemēm, jaunieši, kuri studē vai mācās citur, bet dzīvesvieta deklarēta šeit. Šķaunes pagasts ir iedzīvotājiem bagātāks nekā Bērziņu, kur deklarēti apmēram 460 cilvēki. Šķaunē ir Māmiņu istaba un arī jauniešu centrs, šeit jūtama lielāka dzīvība. Varbūt šeit tas tā ir tāpēc, ka Šķaunē ir labiekārtoti dzīvokļi, centrālā apkure. Apmaksas jautājumā problēmas ir, bet iedzīvotāji slēdz līgumus un norēķinās arī ar malku, jo vienalga mums malka ir jāiepērk.
— Bērziņu un Šķaunes pagastos ik gadu daudz zāģē kokmateriālu. Vai mežizstrādātāji nesagādā problēmas jūsu ceļiem?
— Pagaidām nav bijušas problēmas, darbus viņi saskaņo un aizlieguma laikā mežu neizved. Es arī izbraucu un sekoju līdzi, kas kur notiek. Arī iedzīvotāji ziņo man par meža izstrādes darbiem. Tā ka viss tiek kontrolēts, problēmu nebija.
— Tā kā iepriekšējais darbinieks turpina darbu pašvaldībā tikai citā amatā, tad finansiāli ieguvumus no divu pagastu pārvalžu uzticēšanas vienam vadītājam, es neredzu. Varbūt ir kāds cits ieguvums?
— No acīmredzamajiem ieguvumiem varu nosaukt kaut vai to, ka ir vieglāk un vien- kāršāk koordinēt pagasta transporta jautājumu, padarot tā izmantošanu lietderīgāku. Vienīgi Šķaunes pagasta darbinieki, kuri ir pieraduši braukt uz Dagdu pa asfaltētu ceļu, tagad varbūt arī nav apmierināti, jo nākas braukt arī pa zemes ceļu.
— Paldies par atbildēm un veiksmi darbā!
Juris ROGA