…bet vai likums būs…?

Ne velti saka — ka tik būtu kakls, bet skavas atradīsies. 18 dzīvokļu mājas, kas atrodas Sporta ielā 4, iedzīvotāji uzskata, ka šo teicienu attiecināt uz sevi viņiem piespiež SIA “Krāslavas nami”, kas acīmredzami ir paaugstinājusi maksu par apsaimniekošanu.

Šīs mājas iedzīvotāja Lidija Ozoliņa, kas ir dzīvokļa (50,1m3 ) īpašniece, uz redakciju atnesa rēķinus par novembri un decembri, kur ir redzams, ka maksa par vienu kvadrātmetru ir palielinājusies no 38 līdz 50 centiem. “Par kādu apsaimniekošanu te var runāt, ja nevienu neinteresē plaisa, kas ir uz mājas balsta sienas, pagraba telpā ielūzusī grīda un tas, ka ēkai pat nav normālas apmales?!” sieviete bija sa-šutusi. Viņa uzdod arī jautājumu: kāpēc mājas iekrājuma fondam tiek pieskaitīti tikai nieka 10 centi, bet pārējā nauda tiek atdota apkalpojošai organizācijai?

Mājas iedzīvotāji ir gatavi vērsties SIA “Krāslavas nami” ar lūgumu sniegt mājas iedzīvotājiem rakstisku atskaiti par vadības uzdevumu izpildi, tajā skaitā par finanšu līdzekļu izlietošanu, kas ir saskaņā ar 15. pantu “Par dzīvojamo māju pārvaldīšanu”.
Lidija Ozoliņa saka, ka, pirms atnākt pie mums uz redakciju, iepriekš minētās mājas iedzīvotāju grupa bija pieņemšanā pie SIA “Krāslavas nami” priekšsēdētāja Valērija Maslova. No ierēdņa skaidrojuma cilvēki saprata, ka maksa par apsaimniekošanu ir palielināta, pirmkārt, tāpēc, ka uzņēmuma “Krāslavas nami” darbiniekiem ir jāpaaugstina minimālā alga, kurai ar šī gada janvāri ir jābūt 320 eiro. Kā saka Lidija, Maslova kungs apgalvoja, ka nekā pretlikumīga maksas palielināšanā nav, atsaucās uz MK noteikumiem Nr. 1014. Bet ja iedzīvotāji nav apmierināti ar apsaimniekošanu — viņiem ir tiesības atteikties no SIA “Krāslavas nami” aizbildniecības.

Jāpiebilst, ka apsaimniekošanas maksa nav palielinājusies tikai mājai Sporta ielā 4. No Valērija Maslova sniegtās rakstiskās atbildes “Ezerzemei” var secināt, ka SIA “Krāslavas nami” veic maksas par dzīvojamo māju apsaimniekošanu aprēķinu, pamatojoties uz 09.12.2009. Ministru kabineta noteikumiem Nr.1014 “Kārtība, kādā aprēķināma maksa par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu”. Šie noteikumi tiek piemēroti to dzīvojamo māju pārvaldīšanai, kuru dzīvokļu īpašnieki nav vienojušies par dzīvojamās mājas pārvaldīšanas tiesību nodošanu dzīvokļu īpašnieku sabiedrībai vai ar dzīvokļu īpašnieku savstarpēju līgumu pilnvarotai personai un, savstarpēji vienojoties, nav noteikuši dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas kārtību un maksu par to, kā arī, kur dzīvokļu īpašnieki kopīgi nepieņēma lēmumus par mājas pārvaldīšanu, apsaimniekošanas maksu nosaka pašvaldības izvēlētais pārvaldnieks, vadoties pēc Ministru kabineta noteikumiem. Ikvienā dzīvojamā mājā organizējami tādi apsaimniekošanas pakalpojumi, kā sētnieka pakalpojumi, inženiertehnisko komunikāciju tehniskā apkope, kārtējie remontdarbi, mājas pārvaldīšanas pakalpojumi, tai skaitā finanšu uzskaites, juridiskie pakalpojumi un lietvedības nodrošināšana — no šīm pamata pozīcijām tiek veidota pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksa, kas atsevišķi norādīta katrā rēķinā kā apsaimniekošanas maksa, kas katrai mājai ir atšķirīga, tā galvenokārt ir atkarīga no dzīvojamai mājai piesaistītā uzkopjamā zemesgabala apmēra. Plānojot nepieciešamos remontdarbus nākamajiem periodiem, pārvaldnieks pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksā var iekļaut arī plānoto remontdarbu izmaksas, šīs izmaksas arī veido katras mājas uzkrājumu fondu, kas arī katrai mājai ir atšķirīgs.

Līdz katra gada 15.oktobrim, pārvaldnieks paziņo dzīvokļu īpašniekiem plānotās maksas apmēru nākamajam gadam, norādot laiku un vietu, kur dzīvokļa īpašnieks var iepazīties ar tāmes kopsavilkumu, ar ko arī tiek noteikta apsaimniekošanas maksa konkrētai mājai nākamajam gadam. 30 darbadienu laikā pēc paziņojuma saņemšanas dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē pieņem lēmumu par dzīvojamai mājai aprēķinātās pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas apstiprināšanu nākamajam kalendāra gadam, kā arī par dzīvojamai mājai nepieciešamo remontdarbu plāna apstiprināšanu nākamajiem periodiem. Ja dzīvokļu īpašnieki augstāk minētajā termiņā nav sasaukuši kopsapulci un nolēmuši apstiprināt dzīvojamai mājai aprēķināto pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksu nākamajam kalendāra gadam, dzīvojamās mājas pārvaldnieka aprēķinātā maksa nākamajam kalendāra gadam stājas spēkā ar 1.janvāri. Dzīvokļu īpašniekiem kopsapulcē ir iespēja arī noraidīt pārvaldnieka piedāvāto dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksu, bet tādā gadījumā vienlaikus izlemjams jautājums par attiecīgās maksas noteikšanu visu noteikumos noteikto pakalpojumu nodrošināšanai vai jautājums par dzīvojamās mājas pārval- dīšanas tiesību pārņemšanu.

Patiesību sakot, ar dzīvojamās mā-jas uzturēšanas un apsaimniekošanas darbu plānoto ieņēmumu un izdevumu tāmi 2014.gadam, kas sagatavota atbilstoši MK noteiktai formai, dzīvokļu īpašnieki bija aicināti iepazīties, atnākot uz SIA “Krāslavas nami”. Šis paziņojums pie mājas tika izkārts paredzētajā laikā. Kāds no dzīvokļu īpašniekiem laika trūkuma dēļ nepievērsa uzmanību šai lapelei, kādam šrifts bija par smalku… Tā vai citādi, bet kopsapulce netika sasaukta, tāme netika apspriesta, un, kā iepriekš tika minēts, tika noteikta apmaksa, ko aprēķināja pārvaldnieks.

Pēc V.Maslova teiktā, šīs mājas apsaimniekošanas maksa ir paaugstināta arī tāpēc, ka ēkai ir nepieciešama jumta nomaiņa. Un mājas iekrājuma fondā tiek ieskaitīti 10 centi.

Bet kas saistās ar piedāvājumu iedzīvotājiem atteikties no SIA “Krāslavas nami” pakalpojumiem, tad, manuprāt, šeit pastāv ironija. Kam gan citam kā ne Maslova kungam labāk zināms, ka Krāslavas daudzdzīvokļu namos to izdarīt diezgan sarežģīti? Kļūt par saimniekiem, protams, varētu arī paši dzīvokļu īpašnieki, noslēdzot līgumu par fiziskas vai juridiskas personas pilnvarām mājas apsaimniekošanā. Vai arī izveidot dzīvokļu īpašnieku biedrību, apstiprinot statūtus un ievēlot valdību. Bet kur lai ņem tādas fiziskas vai juridiskas personas, ja lielākajā daļā Krāslavas daudzstāvu māju pat nav likumīgi izvēlētu māju vecāko?
Ja tāda atbildīga persona būtu arī Sporta ielā Nr.4 — iedzīvotāji droši vien būtu iepazinušies ar tāmi un apspriestu to kopsapulcē. Vislielākā problēma, kā zināms, ir nepieciešama kvoruma nodrošināšana kopsapulcēs. Un ko lai saka par īpašnieku biedrības dibināšanu, ja daudzi iedzīvotāji ignorē pat sapulces, kurās tiek apspriesti tik svarīgi jautājumi?!

Maslova kungs, protams, var atsaukties uz apkalpojošās organizācijas problēmām, no kurām viena ir lielais parādnieku skaits. Bet, neskatoties uz to, daudzdzīvokļu māju apsaimniekošana — tas ir bizness. Tad kāpēc dzīvokļu īpašnieki nevar izvirzīt jautājumu par piedāvāto pakalpojumu kvalitāti?

Ļoti slavējama ir SIA “Krāslavas nami” valdības tieksme palielināt saviem darbiniekiem algas līdz 320 eiro. Bet vai nav iespējams saprast pensionāri Lidiju Ozoliņu, kam valsts nesteidzas palielināt pensiju, bet cenas pārtikas produktiem un zālēm palielinās? Nav aiz kalniem arī elektroenerģijas cenas palielināšanās. Tāpēc jau sieviete pieņemšanā pie Maslova kunga dusmās pateica — redz, kāds vēlas ēst maizi ar sviestu, bet kādam nākas no sevis pēdējo kreklu novilkt.

Valentīna SIRICA