Dagdas lauksaimnieki svin savus svētkus

8. novembrī uz kādu laiku tika slēgta satiksme Dagdā, Alejas ielā, precīzāk, to ar savu traktortehniku bija aizņēmuši novada turīgākie zemkopji. Tehnikas izstāde, vizināšanās karietē un lauksaimnieciskās produkcijas degustācija bija tikai prelūdija lauksaimnieku ballei Dagdas tautas namā, uz kuru pulcējās ne tikai zemkopji un lopkopji, bet arī tūrisma un dažu citu nozaru pārstāvji, kā arī pasākuma sponsori un atbalstītāji.

Kas notiek tautas namā, varēja noprast jau iztālēm, jo kolorītākais zemkopis Anatols Viškurs ar mikrofonu rokā zemniekus sagaidīja jau pie ieejas tautas namā un skaļi jo skaļi aicināja gan lieljaudas tehniku apskatīt, gan karietē pavizināties, kā arī neaizmirsa īpaši uzslavēt tos, kuri pelnījuši būt pamanāmi. Nebija nekādu šaubu, ka pasākums izvērtīsies krāšņs un dāvanām bagāts.

Novada kultūras pasākumu organizatore Solvita Plivča pasākumu vadīja tik dziļi izjusti, ka vienam otram acīs iezagās nodevīgs mirdzums: “Miķeļdiena garām un pienācis brīdis, kad zemes kopējs ir brīvāks un var svinēt svētkus. Mēs visi varam lepoties ar neatlaidīga darba augļiem, kurus gūst visi tie, kuri mīl un kopj savu zemi. Katrs esat profesionālis savā jomā, kopā veidojot uzņēmējdarbības vidi novadā, Latgalē un valstī. Patiesi - novada, valsts un tautas bagātības guļ zemes kopēju rokās! Lai skan sveiciens visiem zemes kopējiem!”

Nebijis gadījums Dagdas novada zemnieku balles vēsturē — lauksaimniekus viņu svētkos apsveica divu pašvaldību vadītāji. Tā sanācis, ka par zemnieku balles patronesi tieši Dagdas novadā ir kļuvusi domes priekšsēdētāja Sandra Viškure. Šo ziņu zemnieki uzņēma ar skaļiem aplausiem, bet tie pārauga ovācijās, kad tika paziņots, ka nesen Sandra nosvinēja savu dzimšanas dienu. Izskanēja zemnieku novēlējums “Daudz laimes dzimšanas dienā!” un kopīgi izpildīta dziesma: “Sveiks, lai dzīvo!” Tikai pēc tam pie vārda tika pati Dagdas novada vadītāja, kura uzsvēra to, ka klātesošie bija liecinieki mūsu zemnieku varenumam. Viņi vareni ar to, ka uzdrīkstējušies iegādāties nopietnu tehniku, un redzējām tikai niecīgu daļu no tās, kas ir Dagdas novadā un kas ar lielu atdevi strādā laukos. Katru pavasari zem-nieks sēj un rudenī vāc ražu, nedomā ne par agriem rītiem, ne par vēliem vakariem.

“Man liels prieks, ka arvien vairāk mūsu lauki tiek sakopti, ir arī fermas un lopi, aug citas lauksaimniecības kultūras, ar kuru kultivēšanu zemnieks vēlas nodarboties. Prieks, ka zemnieki nenolaiž rokas un nesaka, ai, varbūt rīt.. Mēs darām šodien, tūlīt un tagad un tā darīsim uz priekšu!” sacīja priekšsēdētāja.

Bija laiks, kad šo tradicionālo zemnieku balli, kura simboliski noslēdz lauksaimniecības gadu, visi rajona zemnieki svinēja vienkopus Krāslavā, bet pēc administratīvi teritoriālās reformas šo tradīciju ieviesa arī Dagdā. Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks pateicās par izdevību būt kopā ar Dagdas novada zemniekiem un atklāja, ka ar kaimiņu pašvaldību ir sāktas sarunas par noteiktiem kopīgiem projektiem: “Mēs saprotam, ja neaizstāvēsim savas intereses kopā, tad tālākie novadi būs lielākie cietēji. Es ar to domāju ne tikai intereses pašvaldību līmenī, bet arī zemkopības, zemes saimnieku līmenī. Liels sveiciens no Krāslavas zemes kopējiem Dagdas zemes kopējiem! Vis kaut kas var notikt, kāds varbūt izdomās vēl vienu pašvaldību reformu, bet jūs būsiet uz savas zemes un būsiet tie, kuri noteiks, kas šeit notiks tālāk, būsiet tie, kuri noteiks arī to, kas notiks kaimiņos!”

Gads aizskrējis nemanot, atkal tautas nama zālē tikās zemkopji, kuri čakli pastrādājuši un nopelnījuši balvas. Vispirms tika godinātas novada zemnieku un piemāju saimniecības lauksaimniecības pamatnozarēs, kuras startēja konkursā “Lauksaimnieks 2013”. Atgādināšu, ka jau gada sākumā tika izsludināts konkurss “Lauksaimnieks 2013” vairākās lauksaimniecības kategorijās. Vasarā konkursa vērtēšanas komisija klātienē iepazinās ar saimniecībām un izvērtēja tās. Noslēguma pasākumā tika godināti visi dalībnieki.

Konkursa “Lauksaimnieks 2013” laureāti:

- nominācijā “Piena lopkopība”: Oļegs Gekišs un Veronika Gekiša (z/s “Zaļmuiža”); Vjačeslavs Meikšāns un Larisa Meikšāne (z/s “Blāzmas”); Jāzeps Spiridovskis un Vija Spiridovska (p/s “Smagani”); Silvija Čaplinska (p/s “Madaras”); Jāzeps Igaunis un Elfrīda Igaune ( p/s “Ozoliņi”);
- nominācijā “Gaļas lopkopība” — Mārtiņš Vaičulis (z/s “Piekalni”);
- nominācijā “Piena un gaļas lopkopība”: Anatolijs Harčenko un Staņislava Harčenko (z/s “Apsītis”);
- nominācijā “Bioloģiskā lauksaimniecība”: Valdis Pudniks un Ruta Pudnika (p/s “Kalniņi”);
- nominācijā “Graudkopība”: Pāvels Višņevskis un Leontīne Višņevska (z/s “Bebri”); Anatols Viškurs (SIA “Ūzoliņi”);
- nominācijā “Daiļdārzu veidošana”: Ilmārs Aišpurs un Žanna Aišpure; Alfons Stankevičs un Antra Stankeviča (p/s “Jāņi”);
- nominācijā “Tūrisms”: Viktors Trubovičs un Aldona Truboviča (p/s “Papeles”); Zinaīda Andžāne (p/s “Sauleskrasti”); Jānis Maļkevičs un Irēna Maļkeviča (p/s “Runčuki”).

Turpinājumā daudz un dažādas balvas lauksaimniekiem pasniedza konkursa un pasākuma atbalstītāji. Kā jau ierasts, novada zemnieku balli iespēju robežās atbalsta arī laikraksts “Ezerzeme”, dāvinot diviem balles dalībniekiem avīzes gada abonementus. Arī šoreiz pie gada abonementa varēja tikt tas, kurš uzmanīgi lasījis laikrakstu. Atbraucis uz pasākumu, vēl nepaspēju izkāpt no automašīnas, kad Anatols Viškurs plaši izreklamēja laikrakstu “Ezerzeme” un pat uzminēja, kas būs divi bezmaksas avīzes gada abonementi. Starp citu, Anatols Viškurs pērn laimēja vienu no diviem avīzes gada abonementiem. Ir taču cilvēki, kuriem veicas! Šogad pārsteigums bija vēl lielāks.

Lai palielinātu izredzes tiem, kuri uzmanīgi lasa avīzi, šoreiz bija pareizi jāatbild uz trīs jautājumiem pēc kārtas, kļūdas gadījumā stafete tika nodota nākamajam erudītam. Visai ātri izdevās noskaidrot pirmo laimīgo — pēc pirmās pretendentes kļūmes otrajā jautājumā, to un nākamos divus pareizi atbildēja andrupeniete Skaidrīte Pauliņa. Lai noskaidrotu otru laimīgo, nācās likt lietā visus iepriekš sagatavotos jautājumus, jo pretendenti kļūdījās bieži un stafeti pārtvēra viens, otrs, trešais, ceturtais, līdz beidzot jau ar otru piegājienu visus jautājumus pareizi atbildēja Sandra Viškure. Pēc skaļajiem aplausiem varēja nojaust, ka lauksaimnieki priecājās par šādu iznākumu — galu galā bezmaksas avīzes abonements atkal nonāk ģimenē, kur abi dzīvesbiedri ir ciešā un vistiešākajā saistībā ar visu lauksaimniecisko, tikai dažādā atbildības līmenī. Starp citu, arī Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks mēģināja atbildēt uz jautājumiem un bija tuvu tam, lai uzvarētu. Varam secināt, ka abu novadu vadītāji avīzi lasa cītīgi.

Tagad var paziņot arī jautājumus, kas tika uzdoti pretendentiem, lai iegūtu bezmaksas avīzes abonementu: kurš ir Dagdas novada populārākais dzejnieks, ar kuru šogad bija plaša intervija? (Baltjancis); kā sauc vīrieti, kurš tik aktīvi darbojas vienā jaukā folkloras kolektīvā, ka par viņu var sacīt “Melns kā velns!” un tieši tāpēc, ka viņš spēlē šo lomu? (Pēteris Viļums); kurš no žurnālistiem šogad “Ezerzemē” atspoguļoja zemledus makšķerēšanu? (Aleksejs Gončarovs un Juris Roga); kas tā tāda Dagdas regate? (netradicionālo peldrīku konkurss, kas notika pilsētas svētkos); par kura pagasta ļaudīm, notikumiem esam rakstījuši visvairāk? (Svariņi); ar kādu aicinājumu katrās makšķernieku sacensībās nāca klajā Dagdas novada zivsaimniecības speciālists? (uz sadarbību un atbalstu cīņā par zivju saglabāšanu); kas tas ir “Mednieku biatlons”? (Dagdas novada mednieku kolektīvu sporta spēles Andrupenes novadā); kādā nolūkā sešpadsmitgadīgā Svariņu pagasta jauniete Mārīte vienatnē lidoja uz Ziemeļīriju? (plānoja mācīties); kādu novada pagastu (nosaukt vajadzēja vismaz trīs) fotomīļiem bija iespēja tikties ar Ukrainas fotomākslinieku savienības biedru Anatolu Kauškali, kurš sadarbībā ar laikrakstu “Ezerzeme” izglīto lauku ļaudis fotogrāfijā? (Andrupene, Ezernieki, Andzeļi, Svariņi u.c.); kādu dāvinājumu saņēma Bukmuižas Svētā Ludviga Romas katoļu baznīca? (atjaunotu mēli mazajam zvanam); lūdzu aprakstīt netradicionālo peldrīku konkursa garāko peldrīku, kuru izgatavoja Andrejs Bondarevs (laiva “Kojaks”); kur notika labākie sporta svētki (Andzeļos) un kādi uzdevumi tur bija (džipa vilkšana ratu vilkšana, bumbas spēle u.c.).

Iespējams, ka lielajā troksnī kādu pareizu, bet klusi izteiktu atbildi nesadzirdēju un stafete nonāca pie tā, kurš atbildēja skaļāk. Atvainojos, ja tā noticis un mierinu sevi ar domu, ka zemnieks ir uzņēmējs — jāmāk izcīnīt vietu zem saules arī šādā konkursā.

Juris ROGA