Par šo un to, par visu ko

Rudens karaliene — mārtiņroze

Ar savu krāsu burvību tās spēj apburt ik vienu. Ar košo krāsu ziediem audzētāju sirdis un garāmgājēju acis tās priecē līdz pat vēlā rudens salnām. Kā mār- tiņrozes ieguvušas nosaukumu, skaidri nav zināms, bet, iespējams, tas ir no tiem laikiem, kad mūsu senču senči visas puķes saukuši par rozēm. Bet šīs rozes, ziedēdamas visvēlāk, tā arī nosauktas par mārtiņrozēm. Lai vai kā būtu ar nosaukumu, bet šīs vēlās rudens puķes latvieši ir ļoti iecienījuši un labprāt audzē. Tās sastopamas vai katrā lauku sētā.

Kā rudens skaistules audzēt mazdārziņā, to zina katra saimniece, bet ir veids, kā mārtiņrozes audzēt telpā, tādējādi pagarinot to ziedēšanas laiku.

Mārtiņrozes podos - moderni

Rudenī dārzu tirdzniecības centros ir iegādājamas ziedošas, kompakti veidotas mārtiņrozes podos. Šādu podu ir ērti izvietot uz lodžijas, terases, dārzā un, iestājoties vēsākam laikam, to var pārnest siltākās telpās, kur tam nedraudēs nosalšana.
Pēc noziedēšanas stublājus apgriež un podu ar auga sakņu daļu novieto gaišā, +3 - 5°C vēsā telpā pārziemināšanai. Jāielāgo, ka augsnei ziemošanas periodā jābūt viegli miklai. Tā nekādā gadījumā nedrīkst būt sausa, kā arī pārlieku mitra, jo tad saknes aizies bojā.

Bet, kā lai zina, vai kompakti veidotais krūmiņš tikpat krāšņs būs arī nākamgad? To pateikt ir patiesi grūti. Ja podos būs stādītas šķirnes, kurām zemais augums ir ģenētiski noteikts, kā, piemēram, šķirnei Kasablanka, tad arī nākamgad tai augs būs tikpat liels. Taču ārzemēs audzētām krizantēmām nelielo augumu iegūst, tās audzējot īsās dienas apstākļos, un, lai augums būtu vēl kompaktāks, talkā ņem arī retardantus (ķīmiskas vielas auguma ierobežošanai). No šādiem augiem nākamajā gadā būs iespējams iegūt augu ar krietni lielāku augumu. Iespējams, ka arī ziedu būs mazāk, jo vietējos apstākļos nebūs iespējams nodrošināt visus nepieciešamos apstākļus, kā tas ir ārzemēs specializētajās krizantēmu audzēšanas siltumnīcās. Jebkurā gadījumā krizantēmu audzēšana podos ir interesanta niša un pircēji to ir atzinuši par gana labu. Martā, kad dienas jau kļūst garākas, podu nes siltākā vietā un sāk vairāk laistīt. Ja vēlas augu pavairot, tad ņem jaunos spraudeņus un apsakņo. Apsakņotos spraudeņus stāda podā. Atkarībā no poda lieluma vienā podā stāda 3 — 5 spraudeņus.

Pārējos šīs rubrikas materiālus lasiet 2013. gada 8. novembra laikrakstā "Ezerzeme", 9.lpp.