Katrā vietā savi trūkumi un ieguvumi

Uz laikraksta “Ezerzeme” žurnālista jautājumiem atbild Skaistas un Kalniešu pagastu pārvaldes vadītāja Gundega Grišāne.

— Skaistā ir dažas brūkošas un nepilnīgi izmantotas ēkas, kas nepaliek nepamanītas arī ciemiņiem. Kāds liktenis tās sagaida?

— Vecās skolas pirmais stāvs ir nodots nomā jaunajam uzņēmējam Naurim Lipšānam, kurš nodarbojas ar kokapstrādi. Otrajā stāvā, kur savulaik bija izmitināts sociālais dienas centrs, darbojas Sarkanā Krusta nodaļa. Pārējās otrā stāva telpas ir tukšas, bet tās ir normālā stāvoklī un interesentiem ir iespēja iznomāt.

Pasta ēka ir pastam piederoša būve, kas bija izsludināta izsolē, bet acīmredzot cena bija par augstu un neviens to pagaidām nenopirka. Centrā nepievilcīgā izskatā ir vecā katlumāja, kurai savs liktenis. Vispār tagad novadā tiek apzinātas grūstošās ēkas, kas ir uz pašvaldības zemes un, acīmredzot, tas jautājums tiks risināts centralizēti un tādas ēkas tiks nojauktas. Arī kalnā esošā vecu vecā koka skola visticamāk tiks nojaukta, jo tai jau sāk iekrist jumts un tā paliek bīstama. Nez cik reizes esam aiznaglojuši durvis un logus, bet cilvēki vienalga atrod veidu, kā tajā iekļūt.

— Vai ilgi būs jāgaida uz šo ēku nojauks?

— Cerēsim, ka līdz nākamajam pavasarim sakārtosim šo vietu.

— Laika posmā no 2010. līdz 2012. gadam biedrība “Skaistas atbalsta centrs” realizēja Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai līdzfinansēto projektu “Sociālo pakal- pojumu centra ierīkošana Skaistā”. Kā izmantojat jauno sociālo pakalpojumu centru?

— Pirmdienās centrā ir veļas mazgāšanas diena, kad cilvēki nāk ar savām veļas somām un šo pakalpojumu izmanto. Piektdienās ir dušas dienas, arī ir cilvēki, kuri nāk mazgāties, jo Skaistā nav sabiedriskās pirts. Bet pats galvenais, ka tagad ir kur izmitināt krīzes skartus cilvēkus. Šobrīd centrā izmitināta viena pensionāre, kurai bija neiespējami dzīvot agrākajā dzīvesvietā. Droši vien arī ziemu viņa pavadīs šajā ēkā.

— Var sacīt, ka ieguldījumi centra izveidē un uzturēšanā ir attaisnojušies?

— Šis centrs ir ļoti nepieciešams. Strādājam sadarbībā ar sociālo dienestu. Piemēram, februāra beigās pēc operācijas tajā tika izmitināta sieviete, kura centrā dzīvoja 2 mēnešus — martā un aprīlī. Viņai dziļos laukos ir sava māja, kuru ziemā nepieciešams kurināt, bet pati nebija spējīga to darīt. Ziemā centrā varētu izmitināt arī citus cilvēkus, bet viņiem bail atstāt nepieskatītas savas viensētas, kuras izlaupa.

— Cilvēks noteikti nesamaksā visus uzturēšanās izdevumus?

— Piemēram, malka ir pašvaldības sagādāta.

— Ja par malku — kā esat sagatavojušies apkures sezonai?

— Ar malku nodrošinātas visas pašvaldības ēkas, arī kurinātāji pieņemti darbā un strādā. Apkures sistēmas pārbaudītas un darbojas. Pērn nebija sūdzību par to, ka kādam nepietiktu siltuma, domāju, arī šogad šajā jautājumā viss būs kārtībā.

— Pārvaldes vadītāja noteikti zina, cik ir iedzīvotāju un kāda ir to vecuma struktūra. Skaistas pagastu nav pametuši visi jaunieši. Kādas atpūtas un izklaides iespējas pārvalde piedāvā viņiem?

— Mums ir grūti kaut ko viņiem piedāvāt un nodrošināt, jo jauniešu pagastā nemaz nav tik daudz, lai rīkotu plašus pasākumus.

— Skaidrs, ka te nav Rīga ar bagātīgo izvēli, bet tomēr?

— Man gribētos, lai paši jaunieši ir aktīvāki. Zinu, ka bija vēlme nodibināt biedrību, bet līdz galam process nav novadīts. Gribas, lai viņi arī uzņemas atbildību par visiem pasākumiem.

— Bet jābūt pieaugušajam, kas viņus ievirza un organizē.

— Vai 25 gadu vecumā vajag kādu likt klāt?

— Bet ir jaunieši, kas nav sasnieguši pilngadību...

— Skaitliski tādu ir ļoti maz. Jauniešiem nav liegts piedalīties pasākumos, kas tiek organizēti visam pagastam un novadam. Atsevišķi viņiem Skaistā netiek nekas organizēts, jo skaitliski viņu ir maz, taču līdzekļi jāiegulda. Novadīt plikas diskotēkas un pēc tam iet visu sakopt pēc viņiem, arī negribas. Tāpat arī piedzīvot tos kautiņus, kādi te bijuši...

— Ne visi tādi...

— Ne visi. Te pat finansējums nebūtu galvenais jautājums. Jā, pieaugušais ir vajadzīgs, bet vislabāk būtu visiem organizēties un sanākt kopā, lai pārspriestu šo jautājumu. Novada piedāvājumi arī ir, bet mūsu jaunieši burtiski jāpierunā tos izmantot. Piemēram, šovasar Skaistā sameklēju tikai vienu jaunieti, kura piekrita braukt uz nometni Kaplavā. Pēc tam pati bija ļoti priecīga, ka aizbrauca un piedalījās. Bet tikai viena jauniete! No pārējiem, kuriem piedāvāju, atsaucības nebija.

— Jaunatne pametīs pagastus, ja nebūs izklaides iespēju.

— Ar pasākumiem vien nenoturēsi. Ir jābūt abpusējai ieinteresētībai un kompleksai pieejai.

— Daži jautājumi par Kalniešu pagastu. Arī tur centrā ir nepievilcīga ēka - bijusī ēdnīca, tā izsistiem logiem stāv daudzus gadus.

— Pēdējā laikā ir izskanējis, ka saimnieks to plāno atdzīvināt. Tas pats saimnieks ir arī bijušajām darbnīcām — tur projekts tika uzrakstīts un realizēts un darbnīcas pamazām atdzīvojas. Vizuālais izskats — tā jau cita tēma.

— Vai ziemā būs apkure Kalniešu sporta zālē?

— Kalniešos apkure nodrošināta visām pašvaldības ēkām, arī sporta zāle vajadzības gadījumā tiek apkurināta. Zāli var izmantot ikviens sportot gribētājs darba dienu pēcpusdienās. Iespējams trenēties arī sestdienās un svētdienās, ja ir liela vēlēšanās. Katrā ziņā mums ir atbildīgais par sporta zāli.

— Sanāk, ka Kalniešos plašāks piedāvājums jaunatnei. Ko vēl viņi var izmantot?

— Vismaz reizi mēnesī Kalniešos notiek diskotēkas, gadās arī divas reizes mēnesī. Ir jaunieši, kuri piedalās amatierkolektīvos. Pērn gadu mijas sagaidīšanas svinības uzņēmās organizēt vietējā jaunatne — tā bija viņu pašiniciatīva un viņi uzņēmās visu atbildību par pasākumu un zāli. Problēmu nebija. Kalniešos ir aktīvāka jaunatne, tam es piekrītu.

— Paldies par atbildēm!

Juris ROGA