Igates pilī Limbažu novadā notika “Lauku ceļotāja” 20 gadu jubilejas svinību pasākums, kurā Dagdas folkloras kopai “Olūteņi” un tās vadītājai Intai Viļumai, kā arī vēl 15 lauku tūrisma uzņēmējiem tika pasniegta mārketinga zīme “Latviskais mantojums” par latvisko tradīciju uzturēšanu mūsdienīgā tūrisma piedāvājumā. Jāatzīmē, ka “Olūteņi” ir pirmā folkloras kopa Latvijā, kuras darbs tūrisma jomā ir tik augstu novērtēts.
Latviskā mantojuma zīme ir izveidota pēc “Lauku ceļotāja” iniciatīvas sadarbībā ar Kultūras ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību. Zīmes galvenais uzdevums ir saglabāt latviskās identitātes saikni ar mūsdienu dzīvi, demonstrējot to tūrismā. Zīmi administrē “Lauku ceļotājs”, un par tās piešķiršanu lemj komisija, kurā strādā sabiedrībā pazīstami Latvijas kultūras mantojuma eksperti. Kopumā zīme piešķirta jau 28 pretendentiem.
“Latviskā mantojuma” zīmē attēlots stilizēts saules simbols uz pelēkzila fona. Zīme ir redzama pie mājas ieejas, viesu telpās, mājas lapās, reklāmas bukletos un citos mārketinga izdevumos, tā palīdz ceļotājiem atpazīt un izvēlēties šīs vietas. Pēc zīmes piešķiršanas pirmajām 12 saimniecībām (2013. gada 10. maijā) tika izdots buklets “Latviskais mantojums”, kas pieejams arī elektroniskajā versijā. Buklets tika izdots sadarbībā ar Latvijas tūrisma attīstības valsts aģentūru. Arī jaunajiem zīmes saņēmējiem plānots informatīvs atbalsts, lai vietējie un ārvalstu ceļotāji atpazītu latviskā mantojuma vietas Latvijā.
Dagdas folkloras kopai “Olūteņi” un vadītājai Intai Viļumai zīme “Latviskais mantojums” tika piešķirta par latgaliešu svētku un godu tradīciju daudzināšanu. Saņemot nozīmīgo apbalvojumu, Inta sacīja: “Esmu pateicīga par augsto mūsu darba novērtējumu, ko gan pat nevar nosaukt par darbu. Tā ir tradīcija, kurā es dzīvoju kopš agras bērnības. Mana mamma bija apkārtnē pazīstama godu saimniece, un man, protams, bija liels prieks, kad mani, vēl mazu, visur ņēma līdzi. Bija prieks piedalīties jebkur — kaut galda klāšanā, kaut apdziedāšanā kāzās vai kaut ielikt ziedu kāzu vārtos, tos pušķojot. Tā tas iegājies un šķiet, ka tā ir dzīve, ko nav jāmācās, jo tā visu laiku iet soli solī ar mani.”
Folkloras kopa “Olūteņi” tūrisma jomā darbojas kopš 2005. gada. Toreiz viņus pirmo reizi uzrunāja viesu nama saimnieki un aicināja izveidot programmu, ietverot novada tradicionālās kultūras vērtības. Inta atzīstas, ka bijusi šokēta par piedāvājumu un domāja, ka nekas paliekošs tur nesanāks. Tomēr kolektīvs kaut ko mēģināja darīt un pati Inta centās skatīties tūristiem acīs, pūloties saprast, kas viņiem ir Latgale?
“Arī es jautāju, kas viņiem ir Latgale? Varbūt tikai mežs, pļava, govs un kaut kur vidū ezers... Kādā reizē ieraudzīju, ka viņu acis iemirdzas — tā bija zīme, ka esam uz pareizā ceļa un savulaik izveidotā programma dzīvo jau devīto gadu. Tā ir tradīcija, kurā parādām sava novada bagātību!”
Juris ROGA