25. oktobris — Patērētājam pirmo reizi tika piedāvāta mikroviļņu krāsns

(Mikroviļņu krāsns dzimšanas diena)

Mūsdienās ir grūti iedomāties virtuvi, kurā nebūtu iekārtas, kurā tik viegli ēdienu var uzsildīt, izvārīt, sacept, atkausēt… Zinātnieki strīdas par šīs iekārtas pozitīvo vai negatīvo ietekmi uz cilvēka veselību, bet cilvēki turpina aktīvi to izmantot, novērtējot tās darbības ātrumu un izdevīgumu. Bet kā gan radās pirmā mikroviļņu krāsns?

Tas notika vēl 1945.gadā. Amerikāņu inženierim Persijam Spenseram, kurš strādāja militārajā uzņēmumā, kur tika ražoti aprīkojumi radariem, bija slikts noskaņojums. Alga viņam bija pienācīga, taču arī pēckara laika cenas nebija no zemākajām. Mājās pastāvīgi strīdi naudas trūkuma dēļ… Lai kaut mazliet mājiniekiem uzlabotu noskaņojumu, mājupceļā viņš pie spekulantiem nopirka šokolādīti… Jaunais magnetrons darbojās teicami. Visi veiktie testi bija veiksmīgi. Varēja rakstīt slēdzienu un uzsākt ražošanu.

Bet tad… Persijs Spensers konstatēja, ka bikšu kabatā ieliktā šokolādīte izkusa. Bikses bija neatgriezeniski izsmērētas. Bet kas gan notika? Kāpēc? Iepakojums bija veidots no kartona un nekas tāds agrāk nebija manīts... Pusdienlaikā laborants ienesa kabinetā sviestmaizes un nolika tās blakus ierīcei. Pēc pāris minūtēm laborants paņēma sviestmaizes un apmierināts devās pusdienot. Persijs Spensers sāka savu izgudrojumu ceļu. Jau pēc gada nevienam nepazīstamais zinātnieks saņēma patentu izgudrojumam — superaugsta mikroviļņu starojuma krāsns, ko mēs saucam par mikroviļņu krāsni. Pirmā mikroviļņu krāsns patērētājiem tika piedāvāta jau 1947.gadā un bija paredzēta produktu atkausēšanai (ēdiena pagatavošanai amerikāņu armijas karavīriem). Ierīces izskats bija iespaidīgs: cilvēka augumā, platumā pusotru metru… Persijs Spensers nu kļuva par bagātu cilvēku… Bet vienkāršu cilvēku mājās šī ierīce ienāca daudz vēlāk. 1955. gada 25. oktobrī amerikāņu firma “Tappan Company” tirgū sāka piedāvāt mikroviļņu krāsns mājsaimniecības modeli. Šī diena arī kļuva par mikroviļņu krāsns dzimšanas dienu. Šī ierīce bija dārga, un to iegādāties atļāvās tikai turīgi cilvēki. Bet pēc 10 gadiem… Japāņu firma “SHARP” laida klajā šī izgudrojuma veselu sēriju par pieņemamu cenu. Firmai nācās izlietot lielus līdzekļus reklāmai. Tā pakāpeniski patērētāji sāka interesēties par šo preci, un jau kopš 70. gadu vidus mikroviļņu krāsnis kļūst par neaizvietojamu atribūtu gandrīz katrā virtuvē.

Pārtikas rūpniecība sāka ražot pusfabrikātus, kas paredzēti sagatavošanai mikroviļņu krāsnī. Toties ne viss bija tik vienkārši. Sākumā brīnumkrāsns lūza, dzirksteļoja utt. Cilvēki izmantoja metāliskus traukus, ko darīt bija kategoriski aizliegts, mēģināja gatavot olas, kas krāsnī vienkārši uzsprāga. Vārdu sakot, ne vienmēr tika lasīta instrukcija… Par mikroviļņu krāsni radās dažādi mīti… Mītus visbiežāk izdomāja firmas, kas ražoja gāzes plītis un krāsnis, elektriskās cepeškrāsnis, pēc kā pieprasījums strauji kritās… Visplašāk pazīstamais stāsts — tās ir kaitīgas cilvēku veselībai. Jaunākie pētījumi liecina pavisam par ko citu: mikroviļņu krāsnis nekādā veidā neietekmē pagatavojamā produkta struktūru. Tās produktus vienkārši sasilda, atkausē… Un tagad par starojumu. Tas patiešām ir. Bet tieši tāds pats kā no televizora, datora, ledusskapja… Un tas cilvēkam ir pilnīgi nekaitīgs. Un vēl — mikroviļņu krāsns dod iespēju gatavot veselīgu pārtiku, neizmantojot taukus un eļļu. Jāpiebilst, ka šīs iekārtas nekaitīgums ir apliecināts ar Vis- pasaules Veselības organizācijas speciālu sertifikātu.

Interesanti, ka visvienkāršāko mikroviļņu krāsni var izmantot militāros nolūkos. Izrādās, ja no krāsns noņem durtiņas un to ieslēdz, ar to var maldināt ienaidniekus, kuri krāsniņas starojumu var uztvert kā radara darbību un tā iznīcināšanai izmantot dārgu munīciju utt. Serbijas armija šo paņēmienu izmantoja karā ar Kosovu...

Veikalā, izvēloties mikroviļņu krāsni, noteikti jāveic tests. Ielieciet krāsnī savu mobilo telefonu, aizveriet durtiņas. Palūdziet kādam, lai viņš jums pie- zvana. Ja jūs dzirdat zvanu, tad droši meklējiet citu mikroviļņu krāsns modeli. Turpretī ja Jūsu telefons būs “nesasniedzams”, tad šo krāsniņu droši pērciet, tā ir laba!

Tagad jebkurā sadzīves tehnikas veikalā var iegādāties krāsni ar visdažādākajām iespējām: ar grilu, ar konvekciju utt. Vairāk nekā 20 firmas cīnās par savu pircēju. Lielas laboratorijas un zinātnes institūti nodarbojas ar šīs iekārtas pilnveidošanu. Bet šīs iekārtas izgudrotājs Persijs Spensers tā arī nepabeidza vidusskolu… Savas dzīves laikā viņš patentēja apmēram 30 izgudrojumus, no kuriem par vispazīstamāko ir kļuvusi mikroviļņu krāsns.

Noslēgumā — griķu putras recepte, pagatavojama mikroviļņu krāsnī. Griķus (1 glāze) aplejam ar verdošu ūdeni tā, lai virs griķiem tā būtu pavisam nedaudz (apm. 0.5 cm). Paturiet 5min, tad ielieciet trauku ar griķiem mikroviļņu krāsnī un gatavojiet pilnā jaudā 10 min. Un putra gatava! Tā ir īsta un garšīga. Ielieciet vēl sviesta piciņu un izbaudiet!

Andrejs JAKUBOVSKIS