Dāvana ar rūgtuma piegaršu

Kā ziņo informācijas aģentūra REGNUM, tie cilvēki, kuri Otrā pasaules kara laikā dienēja padomju armijā, iespējams, no šī gada 1. novembra sāks saņemt sociālo atbalstu no Krievijas. Ja, protams, attiecīgo rīkojumu parakstīs Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Bet pašlaik sabiedrībā notiek šī dokumenta apspriešana, ar tā saturu var ie- pazīties interneta vietnē www.regulation.gov.ru. Šobrīd palīdzību no Krievijas saņem tikai tie Otrā pasaules kara veterāni, kuri ir Krievijas pilsoņi. Izstrādātais dokuments paredz mūža ikmēneša pabalstu 8-16 latu apmērā. Pretendēt uz šo pabalstu drīkst ne tikai Otrā pasaules kara veterāni, bet arī viņu atraitnes, Ļeņingradas blokādes dalībnieki, bijušie koncentrācijas nometņu, cietumu un geto ieslodzītie, kā arī citu kategoriju pārstāvji.

Šīs izmaiņas ir attiecināmas tikai uz Baltijas valstīm, kur pašlaik dzīvo apmēram 12 tūkstoši bijušo sarkanarmiešu, no tiem Latvijā - 5 tūkstoši. Jāpiebilst, ka rīkojums ir papildināts ar paskaidrojuma rakstu, kur tiek minēts, ka Latvijā, Lietuvā un Igaunijā dzīvojošie veterāni ir ierobežoti vairākās dzīves jomās.

Latvijas kara pensionāru apvienības priekšsēdētājs Vladimirs Norvinds izteica cerību, ka piedāvāto sociālā atbalsta mehānismu Krievija būs rūpīgi izskaitļojusi. Latviešu strēlnieku un partizānu 130.korpusa priekšsēdētājs, veterāns Alberts Pāže, izteica gandarījumu par rīkojumu, atzīmējot, ka vairāki no veterāniem dzīvo nabadzībā. Viņiem nepietiek līdzekļu ne pārtikas, ne zāļu iegādei, tāpēc par katru klāt pielikto latu viņi ir līdz asarām pateicīgi.

Krievijas prezidenta rīkojuma paskaidrojošo rakstu Austrumeiropas politikas centra pētījumu vadītājs Ainārs Lerhis ir novērtējis kā Krievijas nedraudzīgu gājienu un mēģinājumu diskreditēt Baltijas valstis.

Latvijas Iekšpolitikas institūta direktors Andris Sprūds paziņoja, ka līdzīga retorika no Krievijas valdības puses neliecina par vēlmi uzlabot attiecības ar mūsu valsti.

Ir zināms, ka Latvijas Ārlietu ministrija šo Krievijas prezidenta pavēli nosoda. Tā savu oficiālo atzinumu sniegs pēc pavēles pieņemšanas. Artis Pabriks šo dokumentu ir nosaucis par Kremļa “mīksto spēku”. Viņš to vērtē kā veiklu, diplomātisku Vladimira Putina soli, lai parādītu savu politisko pievilcību kaimiņvalstu iedzīvotājiem.

Vārdu sakot, kaislības, kas virmo ap neparakstīto pavēli, ir visai nopietnas. Manuprāt, Krievijai nebija pavēlei jāpievieno paskaidrojošo rakstu, kas sabiedrībā rada vēl lielāku plaisu un Krievijas labos nodomus pārvērš politiskā farsā. Formulējums “mūža ikmēneša izmaksa”, protams, ir iespaidīgs, taču cilvēku, kuri būtu ieguvēji no šīs pavēles, diemžēl, ir palicis ļoti maz. Viņu rindas, var teikt, kūst ar katru dienu. Dāvanas jāprot pasniegt skaisti.

Sagatavoja Valentīna SIRICA