Latvijas iedzīvotāju došanās darba meklējumos uz ārzemēm, ņemot līdzi bērnus, ir radījusi vairākas problēmas, tostarp — skolas paliek arvien tukšākas. Savu artavu dod arī neapskaužamā demogrāfiskā situācija un kļūst arvien grūtāk piepildīt ne tikai vispārizglītojošās skolas solus.
Lai saglabātu skolēnu skaitu pietiekamā līmenī, Krāslavas Mākslas skolas direktors Valdis Pauliņš vērsās pie deputātiem ar lūgumu samazināt mācību maksas vecāku līdzfinansējuma daļu no deviņiem uz pieciem latiem. Tavu brīnumu — laikā kad visi ceļ cenas, deputāti izrādīja lielu pretimnākšanu un piekrita samazināt maksu līdz pieciem latiem.
Valdis: “Krāslavas Mākslas sko- la uzņēma audzēkņus 2013./2014. mācību gadam mācībām programmā “Vizuāli plastiskā māksla” no 9 gadu vecuma. Skolā turpināsies nodarbības vizuāli plastiskajā mākslā pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Likumsakarīgi, ja ir spējīgs bērns, viņš izmanto visas iespējas izglītoties un apmeklē visas iespējamās skolas, bet visur vajag maksāt naudiņu. Turklāt interešu centrs ir par velti — arī šis fakts atstāj savu ietekmi uz mākslas skolas grupu komplektēšanu, jo gadās, ka vecāki neizprot atšķirību un nenovērtē to, ka mākslas skolā bērns iegūst dokumentu par izglītību. Diem-žēl pastāv arī problēma, ka laika gaitā bērnu skaits sarūk, jo kāda ģimene aizbrauc no Latvijas uz ārzemēm laimes meklējumos, vēl kādam pietrūkst naudas līdzfinansējuma maksai, bet jaunus audzēkņus gada vidū nevaram uzņemt — sagatavotības līmenis neatbilst prasībām. Pateicoties domes lēmumam, situācija mākslas skolā šobrīd stabilizējusies un mums ir 54 audzēkņi, kuri laika gaitā apgūs zīmēšanu, gleznošanu, kompozīciju un citus priekšmetus. Tikai nobeiguma darbā skolēni pievēršas tai jomai, kas sirdij vistuvākā. Vienam tā ir keramika, citam gleznošana, kādam vēl kaut kas. Skolu pabeidzot, darbs jāaizstāv un tiek izsniegta apliecība par profesionālās ievirzes izglītību.”
Krāslavas Māk- slas skola izvietota daudzdzīvokļu mājas ceturtajā stāvā. Jau kāpjot pa kāpnēm, saproti, kur esi nokļuvis — kāpņu telpas sienas rotā au- dzēkņu labā- kie darbi. Arī skolas gaiteņu sienas au- dzēkņi izrotājuši ar sienu gleznojumiem un te apskatāmi interesanti darbi. Bet klasēs valda darba atmosfēra. Keramikas klasē sastapu trīs septiņgadīgās grupas bērnus — Vika Zuboviča, Marija Patrīcija Kovaļevska un Dominiks Mekšs acīmredzami jutās lieliski, jokoja un smējās, neskatoties uz to, ka, veidojot, rociņas bija noķēzītas ar māliem. Pēc brīža ieradās mākslas skolas trešās un ceturtās klases audzēknes — Mārīte Dzenīte un Laura Vēvere, kurām skolotājs atdeva viņu darbus pēc apdedzināšanas un uz karstām pēdām trijotne apsprieda, ko varēja paveikt labāk.
Juris ROGA