Eiropas Savienības lauksaimniecības politikas reforma, kas tik plaši tika apspriesta pēdējos gados, ir beigusies. Eiropas Komisijas, Eiropas Parlamenta un ES Padomes pārstāvji beidzot vienojās par visiem reformas jautājumiem. Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības komitejas Lat- vijas pārstāve Sandra Kalniete (“Vienotība”) tagad var ieprie-cināt latviešu zemniekus — Eiropas finansējums tieši viņiem ir pa- lielināts par 58 procentiem. Kopējais finansējums, kas ir iedalīts lauksaimniecībai un lauku attīstībai, nākamajos gados veidos 2,7 miljardus eiro, kas ir par 1 miljardu eiro vairāk, nekā bija iepriekš.
Latvijas Eiroparlamenta pārstāvji aktīvi piedalījās debatēs, pieprasot godīgāku līdzekļu sadali starp ES valstīm. Ir zināms, ka Baltijas valstu zemnieku finansiālais atbalsts bija par 46 procentiem zemāks, nekā vidēji ES valstīs kopumā, kaut gan cenas par lauk- saimniecības produkciju ir apmēram vienādas. Tiešās iemaksas Latvijas fermeriem bija Ls 63 par hektāru, kad tajā pašā laikā Eiropā vidēji tās sasniedza Ls 186.
Mūsu zemnieki tagad var rēķināties, ka Eiropas subsīdijas 2014. ga-dā būs 109 eiro par hektāru, 2015. gadā — 127 eiro, 2016. gadā 144 eiro, 2017. — 161 eiro, 2018. gadā 178 eiro un 2019.gadā 196 eiro.
Pēc Sandras Kalnietes vārdiem, šī vienošanās paredz latviešu zemniekiem acīmredzamu izmaksu palielināšanu tajā laikā, kad citu valstu fermeriem finansējums samazināsies. Bet ir jūtama tendence, ka tiešais finansējums zemnieku atbalstam ES ar laiku samazināsies.
Reformas apspriešanas laikā paralēli lauksaimniecības jautājumiem tika aplūkoti arī jautājumi par apkārtējās vides aizsardzību, tirgus stabilizēšanu krīzes apstākļos un dažu sociālo grupu, kā, piemēram, jaunie zemnieki, mazās un vidējās zemnieku saimniecības, atbalstu. Finansiālo atbalstu zaudēs, iespējams, tādi kā lidlauku un sporta klubu zemes īpašnieki, ja tie nespēs pierādīt, ka lauksaimnieciskā darbība dod tiem lielāko daļu ienākumu.
P.S. Kad materiāls jau tika sagatavots publicēšanai, lauksaimniecības organizāciju sadarbības pado- me norādīja uz Sandras Kalnietes kļūdainoi pārrēķinu. Kopējā summa, ko Latvijas lauksaimnieki saņems no Eiropas Savienības tiks palielināta nevis par 58 %, bet gan tikai par 50. Tas nozīmē, ka dotācijas palielināsies līdz 12 eiro par hektāru.
Sagatavoja Valentīna SIRICA