Dagdas novada Šķaunes pa- gasta pārvaldes vadītāja Tatja- na Munda intervijā Aglonas, Dagdas un Krāslavas novadu laikrakstam “Ezerzeme” izstāsta situāciju dzīvokļu un apkures jautājumā.
— Visa bijušā Krāslavas rajona teritorijā Šķaune ir viens no retajiem lauku ciematiem, kur saglabāta dzīvojamo namu centrālapkure. Tā sagadījies, ka Šķaunē vairs nav lielā cūkkopības kompleksa, kurā bija darbs vairākiem desmitiem vietējo cilvēku. Tai pat laikā Šķaunes ciemata daudzdzīvokļu mājās ir apkurināmi 72 dzī- vokļi un par apkuri jāmaksā...
— Jāmaksā ir, bet šis nav pirmais gads, kopš “Šķaunes bekons” vairs nestrādā. Bijušie darbinieki meklē darbu, bet tik tiešām vairākums no viņiem piedalās aktīvās nodarbinātības pasākumā “Algotie pagaidu sabiedriskie darbi”. Vispār šajā programmā periodiski nodarbinām aptuveni 15 cilvēkus, mainās reizi četros mēnešos.
Iedzīvotājiem ir iekrājušies parādi par apkuri, bet, manuprāt, tas ļoti atkarīgs no pašiem cilvēkiem. Ir, kuri grib strādāt, bet ir tādi, kuri atsakās no algotajiem pagaidu sabied- riskajiem darbiem. Ir pensionāri, kuriem ir parādi par apkuri un ir tādi seniori, kuriem parādu nav. Kā nu kurš cenšas dzīvot un izdzīvot. Novada domē ir pieņemti lēmumi attiecībā uz dažiem cilvēkiem iesniegt pra- sību tiesā brīdinājuma kārtībā, jo viņiem parādi pārsnieguši 500 latu robežu. Piedziņa tiks vērsta uz ienākumiem — pie mums pašvaldībai pieder vai- rākums dzīvojamā fonda — 54 dzīvokļi. Ir tikai viens tāds parādnieks, kuram dzīvoklis ir īpašumā.
— Pagasta pārvaldei ir jānodrošina apkure, neskatoties uz parādiem. Cik labi esat sagatavojušies apkures sezonai? Malka sagādāta?
— Mums ir liela katlu māja, malkas vajag daudz. Intervijas dienā pie katlumājas ir aptuveni trešdaļa no nepieciešamā apjoma. Malka tiek sagādāta iepirkuma procedūras rezul- tātā, kuru veic novada pašval- dība. Gada laikā cenšamies par visu norēķināties, katrā ziņā neesam parādnieki. Apkure noteikti tiks uzsākta lai- kā, arī katlu māja ir pilnīgā kārtībā. Pērn nopirkti un uzstādīti jauni katli, iepirkums malkas iegādei ir veikts un tā būs.
— Tomēr daži iedzīvotāji bažījas, ka parādnieku dēļ apkure var tikt iekavēta...
— Parasti cenšamies pārrunāt ar iedzīvotājiem šo jautājumu. Nerīkojam sapulci, bet satiekoties, iztaujājam — kāds mikroklimats ir dzīvoklī, silti vai jau ir vēsi un parādās mitrums, varbūt var sākt kuri- nāt vai var pagaidīt? Jo ir varianti, varbūt silts laiks būs līdz oktobra vidum un tad varēs kurināt tikai dienā, būs mazāk jāmaksā par apkuri. Pērn iesakām sezonu tā, ka apkure bija pusi dienas un iedzīvotāji ietaupīja. Bet ir arī normatīvie akti, kas nosaka, kurā brīdī obligāti jāieslēdz apkure un mēs tos pildām. Cilvēki ir atšķirīgi — kuri maksā, grib apkuri agrāk, kuri nemaksā, nevar samaksāt vai ienākumi mazāki — grib vēlāk. Visiem simtprocentīgi ne- kad nevarēsim izdabāt, bet var- būt kādu mierinās fakts, ka arī pārvaldes ēka tiek apkurināta centralizēti un komforts darba-vietā atkarīgs no apkures sezonas sākuma.
— Cik daudz ir brīvu dzīvokļu?
— Četri, no tiem divi ir div- istabu un divi — trīsistabu. Mums nav mazo vienistabas dzīvokļu. Ir liela problēma — vienai pensionārei jādzīvo trīs- istabu dzīvoklī, kura platība ir ap 70 m2 un nav iespēju kaut ko mainīt. Apvie- not pensionāru ģimenes arī nevar, jo virtuve viena un tad sanāk kopmītņu variants, tam pensionāri nepie- krīt. Pat divistabu dzī- vokļi laukos ir ļoti lie- li, bet maksa ir aprēķi- nāta par kvadrātmetru.
— Šķaunes feldšer- punkts vienā jaukā dienā palika bez feld- šeres. Vispārzināms, ka laukos problemātiski atrast nozares speciālistus, vai izdevās atrast kādu vietā?
— Feldšeru akušieru punkts (FAP) pie mums kā strādāja, tā turpina strādāt. Pārmaiņas notika, jo iepriekšējā feldšere aizgāja pelnītā atpūtā, tālab arī nepagarināja sertifikātu. Šī gada augustā feldšerpunktā sāka strā- dāt jauna darbiniece — FAP vadītāja Eleonora Šatro, kuras dzīvesvieta ir Ķepovā, bet mēs viņu nogādājam darbā ar savu transportu. Viņa apkalpo Šķau- nes, Bērziņu un Ķepovas iedzī- votājus. Mainījās tas, ka viņa šeit strādā tikai trīs darba die- nas nedēļā, agrāk gan bija katru dienu. Pie mums atbrauc arī ģimenes ārsts un bērnu ārsts, arī šo speciālistu pakalpojumi ve- selības jomā pieejami uz vietas.
— Paldies par interviju!
Juris ROGA