Apskaužams atbalsts

Šķaunes tautas nama deju kolektīvs “Dancary”, kuru vada Na- tālija Sprukte ir gana populārs, lai jau ar to vien Šķaunes vārds skanētu tālu jo tālu. Bet nesen te dzimuši vēl divi daudzsološi kolektīvi — folkloras kopa “Gaiļupei- te” un vokālais ansamblis “Atpūtai”.

“Ideja par savu folkloras kopu dzima 27. aprīlī, mājupceļā no Dagdas novada Tautas namā notikušā X Dziedošo kolektīvu un “gvelžu” saieta “Auni kõjas, laksteigola!”, stāsta Šķaunes tautas nama vadītāja Leontīne Višņevska. “Bijām ielūgti un gatavojāmies braukt, bet beigās sanāca, ka viens nevar, otrs nevar ... un galu galā aizbraucām pieci cilvēki, daži pat īpaši negatavojušies. Tur redzēju, kā dzied citi kolektīvi, cik viņu ir, kas tajos dzied. Iešāvās prātā doma — kāpēc mēs nevaram tāpat? Tajā pat nedēļā apzvanīju iedzīvotājus un divās nedēļās bija nokomplektēts folkloras kopas sastāvs. Cilvēki momentā atsaucās aicinājumam, liels paldies viņiem.

Savukārt vokālais ansamblis dzima pateicoties mazākumtautību kultūras svētkiem “Zavaļinka”, kas notika Svariņu Tautas namā. Turp aizbraucām kā dažas dziedošas latgalietes un izpildījām divas latgaliešu dziesmas. Paklausījos, kādas dziesmas izpildīja šajā pasākumā, mums nekā tāda nebija un gribējās izveidot kādu līdzīgu vokālo kolektīvu, kas dziedātu kāda mūzikas instrumenta pavadībā.”

Folkloras kopas “Gaiļupeite” sastāvā ir 11 pieaugušie un trīs meitenes. Šo kolektīvu, kurā nav nevie- na vīrieša vada Ilona Kozlovska, muzikālo pavadījumu ar akordeonu spēlē Aija Dubra, viņa arī dzied. Kādā Rēzeknes šūšanas ateljē kolektīvam sašūtas kleitas, kuras finansēja pagasts — kopsummā virs 400 latiem. “Gaiļupeite” jau uzstājās Mātes dienas pasākumā un Ezerniekos tautas nama atklāšanā.

Šķaunē tradicionāli svin Miķeļus — ar tādu vārdu pagastā lepojas četri iedzīvotāji. Tieši Miķel- dienas pasākumā 28. septembrī debitēs vokālais ansamblis “Atpūtai” , kurā ir 11 dalībnieki, arī to vada Ilona Kozlovska, bet muzikālo pavadījumu nodrošina bajānists Mihails Tomilins. Starp citu, faktiski visa Tomilinu dzimta aktīvi darbojas kultūras lauciņā. Līdz svētku dienai jābūt gata- vām zīda blūzēm dzeltenā krāsā un vīriešu kostīmam. Kolektīva dalībnieki par tērpiem gatavi maksāt paši, tomēr 25 lati ne katram pa kabatai. Tautas nama vadītāja lūgs pagasta pārvaldes finansējumu, lai vismaz daļēji samazinātu izdevumu slodzi.
L. Višņevska: “Tas ir dārgi arī strādājošiem, bet mūsu kolektīvā dzied trīs bezdarbnieces, viena pensionāre. Būtu labi, ja pārvalde spētu segt 75 % vai vismaz pusi šo izdevumu. Es priecājos, ka tautas namā tagad ir trīs kolektīvi. Domāju, ka mūsu publikai viņu repertuārs patiks (folkloras kopai “Gaiļupeite” arī debija savu skatītāju priekšā). Vēl neesam plaši pazīstami, bet jau esam saņēmuši ielūgumu uzstāties Šķeltovā un pēc nedēļas — Andzeļos. Domājam, vai varēsim pieņemt arī Bērziņu tautas nama ielūgumu uzstāties pie viņiem.

Jūs noteikti uzrakstiet, ka mūsu jauno kolektīvu dalībnieki aktīvi apmeklē mēģinājumus, kas notiek divas reizes nedēļā. Tikai viens zvans un cilvēks ir punktuāli klāt. Grūtāk sapulcināt dejotājus, jo tie ir izklīduši pa visu pasauli.”

Bet varbūt tieši ar to, ka dejotāji katrs savā dzīvesvietā saņem savādāku enerģiju, sanākot un dejojot kopā kolektīvā “Dancary” tas izpaužas neatvairāmā šarmā un gūst patiesu skatītāju mīlestību, uz kuru cer arī jaunie kolektīvi.

Juris ROGA