Finanšu ministrijas izstrādātie grozījumi paredz, ka no 2017.gada ar Uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN) un Iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tiks aplikti ieņēmumi no Eiropas Savienības (ES) un valsts atbalsta lauksaimniecībai un lauku attīstībai. Lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas — Zemnieku saeima (ZSA), Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) iebilst šim priekšlikumam un aicina valdību šo nodokļu ieviešanu atlikt līdz 2021. gadam, kad sāksies nākamais plānošanas periods ES.
Zemnieku saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja: “Cīņa par godīgiem tiešmaksājumiem bija ilgstošs un kopīgs valdības un lauksaimnieku darbs. Diemžēl tas nevainagojās ar izvirzīto mērķu sasniegšanu. Tikai 2019. gadā Latvijas lauksaimniekiem tiešmaksājumi tuvosies Eiropas 80 % un sasniegs kaimiņvalstu — Igaunijas un Lietuva līmeni! Valdībai ir jāpilda sarunu noslēgumā apsolītais — visu iekšējo resursu izmantošana, tai skaitā arī nodokļu politikas instrumenti, lai nodrošinātu mūsu lauksaimnieku konkurētspēju!”
Informācijai: patlaban Eiropas Savienības tiešo maksājumu vidējais līmenis, attiecinot uz 2009. gada atbalsttiesīgo platību Latvijā ir 95 EUR/ha jeb 34 % no Eiropas Savienības vidējā līmeņa. Savukārt 2013. gada 8. februārī Eiropas Savienības līderu panāktā vienošanās paredz, ka Latvijas lauksaimniekiem līdz 2020. gadam tiešo maksājumu līmenis pakāpeniski sasniegs aptuveni 80 % no ES vidējā maksājuma līmeņa. Līdz ar to Latvijas lauksaimniecības produkcijas ražotāji pašreiz saņem un arī turpinās saņemt mazākos Eiropas Savienības atbalsta lauksaimniecībai un lauku attīstībai maksājumus.
www.agropols.lv