27. augusts — Ginesa rekordu grāmatas dzimšanas diena

Kur tika pagatavota visgarākā desa pasaulē? Cik maksā visdārgākais deserts? Kam dzimšanas dienā tika pasniegts vislielākais ziedu pušķis? Cik ilga pasaulē garākais skūpsts? Atbildes uz visiem šiem jautājumiem var sniegt Ginesa rekordu grāmata.
1955.gada 27.augustā pasaulē nāca pirmā rekordu grāmata. To izdeva pēc alus darītavas “Giness” pārvaldnieka sera Hjū Bīvera pasūtījuma. Bet ideja viņam radās pēc diviem “strīdus” gadījumiem.

Gadījās, ka kādās pusdienās Bīvers sastrīdējās ar kādu no viesiem par to, ka dzeltenais tārtiņš ir visātrākais putns Eiropā. Strīds bija dedzīgs, bet rezultāta nebija. Pēc trim gadiem līdzīgs strīds iesākās kādā no krogiem, kur tika tirgots “Giness”, šajā gadījumā Bīveram pretī stājās kāds skots, kurš apgalvoja, ka skotu irbe būs pārāka par jebkuru tārtiņu. Strīds, kā vienmēr, nedeva nekādu rezultātu, tomēr radās ideja. Kā sprieda Bīvers: krogos vienmēr sākas strīdi, notiek derības utt. Un ja katrā krogā būtu solīds katalogs, kas palīdz tepat uz vietas strīdu atrisināt (un kā? Derēs taču uz alu, tātad arī tirgošanos var palielināt!) Teikts — darīts! Alus darītava “Giness” pasūtīja izdevniecībai rekordu grāmatu, nosaucot to savā vār-dā. Un sestdien, 27. au- gustā, veikalos jau tiek piedāvāta 198 lappušu biezais izdevums, kam nosaukums ir “Brīnišķīgie Ginesa rekordi”. Grāmatas cena bija tikai 5 šiliņi (superzema cena! 5 šiliņi — apmēram 60 sant.). Reklāmas grāmatai gandrīz vai nebija. Pirmās stundas laikā pārdeva tikai 6 pirmās rekordu grāmatas eksemplārus. Pēc divām stundām — 100 eksemplārus. Nedēļas laikā — 10000 eksemplāru! Līdz gada beigām grāmatu vajadzēja izdot vēl divas reizes, pieprasījums bija milzīgs. Grāmatas cena dubultojās, bet “Ginesa” rekordus izpirka kā karstus pīrādziņus. Lielbritānijā 87 tūkst. krogu, kur tirgo “Ginesu”. Velti piebilst, ka katrā krogā noteikti bija “sava” rekordu grāmata. Angļi strīdējās un dzēra alu, dzēra alu un atkal strīdējās.

Ja sākumā rekordu grāmata tiešām bija solīds katalogs, tad pakāpeniski tajā sāka ievietot informāciju par visneiedomājamākajiem rekordiem. Visa pasaule uzzināja, kas vistālāk aizspļāvis, kas izaudzēja vislielāko ķirbi, kas visilgāk nostāvējis uz vienas kājas…

50 gadu laikā bija pārdots vairāk nekā simts miljonu šīs grāmatas eksemplāru. Tagad tā tiek izdota simts valstīs un 23 dažādās valodās. Arī pašas rekordu grāmatas veiksme ir ievietota rekordu grāmatā kā popularitātes un visveiksmīgākās reklāmas paraugs. Tagad grāmatu var iegādāties ikviens, kurš vēlas, toties cena tai jau pavisam cita. Tas vairs nav solīds katalogs, bet gan krāsains izdevums, kas vēsta par cilvēku nebeidzamo tieksmi būt ātrākiem, augstā- kiem, stiprākiem, neparastākiem, neatkārtojamiem… Bet mēs tik lasām un brīnāmies.

Nu… par rekordiem!

Andrejs JAKUBOVSKIS